opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

Dzieje się w Niemczech!

05 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

Akcje antyodkrywkowe na terenie Łużyc i w Hambacher Forst w Nadrenii

1. Obóz klimatyczny i rajd rowerowy złożą się na wielkie wydarzenie w Niemczech wschodnich – akcję protestacyjną pod elektrownią Jänschwalde 8 sierpnia

W środę 5 sierpnia rozpoczyna się łużycki obóz klimatyczno-energetyczny w Groß Gastrose. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tym obfitującym w ciekawe warsztaty, spotkania i akcje wydarzenia. Punktem kulminacyjnym obozu będzie akcja protestacyjna pod elektrownią Jänschwalde, w sobotę, 8 sierpnia od godziny 11.30 do 16. Dzień wcześniej na miejsce przybędzie rajd rowerowy, który wyruszył 25 lipca Braunschweigu. Podczas swojej trasy rowerzyści zatrzymają się m.in. w czwartek w miejscowości Vetschau, gdzie o godzinie 10.50 odbędzie się protest przeciwko masowej hodowli zwierząt oraz w piątek w Cottbus przed siedzibą górniczego związku zawodowego IGBCE (godzina 10:45).

Po proteście 8 sierpnia o godzinie 18 w pobliskim Wielotowie po polskiej stronie granicy odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej przedstawiającej losy Polaków przybyłych na ziemie odzyskane oraz ich dalsze życie przy granicy z Niemcami.

Szczegóły:

2. Wielki protest Ende Gelände od 14 do 16 sierpnia koło kopalni Garzweiler w miejscu gdzie planowana jest nowa kopalnia węgla brunatnego.

Już w niedzielę 9 sierpnia wyruszymy na kolejną dużą akcję, która odbędzie się w Nadrenii Północnej Westfalii 14 sierpnia. (szczegóły w j. polskim https://ende-gelände.org/) Znajduje się tam jedna z największych kopalni odkrywkowych w Europie – Garzweiler. Teraz grupa RWE planuje budowę nowej kopalni. Na tym terenie od wielu lat trwają protesty mieszkańców, ale przede wszystkim aktywistów, którzy bronią puszczy Hambacher Forst mieszkając w obozach w lesie a nawet na drzewach przez cały rok! Takiej akcji protestacyjnej nie ma w chwili obecnej nigdzie w Europie.

Przy kopalni Garzweiler również odbywa się bardzo ciekawy obóz klimatyczny oraz szkoła letnia poświęcona problematyce rozwojowi ekonomicznemu przyjaznemu ochronie zasobów naturalnych.

Szczegóły: http://www.klimacamp-im-rheinland.de/, http://www.bundjugend-nrw.de/bundjugend-nrw-bei-der-degrowth-sommerschule-2015/

Organizowane są przejazdy autobusowe na te wydarzenia. Proszę śledźcie strony internetowe oraz FB!

W wydarzeniach weźmie udział EKO-UNIA oraz m.in. ogólnopolska koalicja Rozwój Tak Odkrywki Nie.

Na wszystkie akcje serdecznie zapraszamy. W jedności siła!!!

zapraszamy na wystawę fotograficzną do wsi Wielotów


sobota, 8 sierpnia 2015,
godz. 18.00
gospodarstwo rolne Doroty Schewior

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane zdjęcia z albumów mieszkańców polsko-niemieckiego regionu.

Wszystkie fotografie pochodza z prywatnych albumów mieszkańców gmin Gubin i Brody oraz sąsiadujących gmin niemieckich - Guben i Schenkendobern.


Stowarzyszenie NIE kopalni odkrywkowej
we współpracy z:
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział Lubuski
Stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA
Stowarzyszenie wspierające odbudowę Fary Gubińskiej
Fundacja Fara Gubińska

 

tytul: Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?tytul: Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?tytul: Relacja: Obóz klimatyczny w Nadreniitytul: Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemutytul: Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.tytul: strategia dla gminy Babiaktytul: ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki? tytul: Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

odkrywki.php: W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej

W imieniu „Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie” dziękujemy organizatorom uroczystości z okazji 10-lecia referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej na terenie gminy Brody (woj. lubuskie).

mh

odkrywki.php: Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, organizowanej przez Koalicję „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii i Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju. Naukowcy, niezależni eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali o przyszłości energetyki opartej na węglu brunatnym i dyskutowali o alternatywie dla tego surowca.

mh

odkrywki.php: Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla

Ponad 250 miliardów złotych mogą wynieść straty w produkcji rolnej w wyniku budowy kopalni odkrywkowej Oczkowice - wynika z najnowszej ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

mh

odkrywki.php: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?

Kopalnia „Konin” jest gotowa wyłożyć prawie 12 milionów na budowę rurociągu, którym doprowadzałaby wodę do Jeziora Wilczyńskiego. 

mh

odkrywki.php: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech

26 sierpnia w Nadrenii Północnej-Westfalii odbędzie się wielki protest „Czerwona linia” przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w Niemczech

mh

odkrywki.php: W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?

W niedzielę 2-go kwietnia odbył się w Atterwasch (Niemcy - Dolne Łużyce) "Festyn radości".

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.