opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
prawo: dostęp do informacji

strategia dla gminy Babiak

03 lipca 2015 min
(galeria fotografii)

22 maja 2015 roku, rada gminy Babiak   podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego kopalni węgla brunatnego.

22 maja 2015 roku, rada gminy Babiak ( wschodnia Wielkopolska) podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego wyrażenia opinii społeczeństwa dla mającej powstać na terenie gminy Babiak kopalni węgla brunatnego – odkrywka Dęby Szlacheckie.

Głosowanie w referendum lokalnym odbyło się 21 czerwca 2015r., w godzinach 7.00 – 21.00.
W referendum tym wzięło udział 2800 osób.
Na pytanie - Czy jest Pan/Pani za budową kopalni węgla brunatnego na terenie Gminy Babiak opartej na złożu "Dęby Szlacheckie"? - "Tak" odpowiedziało 227 osób. Przeciwko kopalnianej odkrywce głosowało 2527 mieszkańców gminy.

Frekwencja wyniosła 42,94 procent. Tym samym referendum w Babiaku jest prawomocne.

Przed referendum w wywiadzie dla lokalnego serwisu informacyjnego prezes zarządu PAK KWB Konin żalił się, że grupa inicjatorów referendum organizuje spotkania z mieszkańcami. Podkreślał, że brakuje na nich przedstawicieli kopalni.
" Było to świadome działanie. Takie spotkania to byłoby zderzenie z grupą ekologów, z dużą dozą demagogii. My preferujemy inny sposób dotarcia do mieszkańców" - głosił Sławomir Sykucki.

Podczas spotkania z mediami, prezes kilkakrotnie mówił o tym, że nie rozumie dlaczego właśnie w tym czasie jest przeprowadzane referendum.
Oto kilka jego złotych myśli:

- Zaproponowałem spotkanie panu wójtowi, który na razie nie chce się ze mną spotkać. Uznał, że jeszcze jest za wcześnie i nie chce być posądzony o lobbowanie na rzecz kopalni.

- Jak sprawa zacznie nabierać innych aspektów, związanych z przygotowaniem ewentualnej odkrywki, będziemy informować mieszkańców. Nie chcieliśmy dzisiaj występować w konkursie bycia pięknym. Gdy zapadnie ostateczna decyzja o odkrywce (ta ma zapaść w przyszłym roku), będziemy do wszystkich docierali. Pokażemy rolnikom, od których będziemy chcieli nabyć ziemię, jak to robimy. Chcemy docierać z naszymi argumentami, kiedy będzie na to czas - mówi prezes PAK KWB Konin.

- Jeżeli chodzi o odkrywkę Dęby Szlacheckie, wydobycie węgla planowane jest do roku 2040. Wielkość wydobycia szacuje się na 66 mln ton. Inwestycje, które zostaną poczynione w związku z odkrywką w latach 2015-2040 to kwota 823 mln zł, w tym 421 mln zł to inwestycje związane z uruchomieniem odkrywki (2015-2021), a 244 mln zł - środki przeznaczone na wykup gruntów w latach 2017-2038.

Na pytanie "czy są możliwości prawne, że odkrywka i tak powstanie?"  odpowiedział:  
- Państwo polskie ma takie możliwości. Państwo, nie my. Jest to jednak ostatnia rzecz, którą chcielibyśmy brać pod uwagę.

PAK celowo nie uczestniczyło w przedreferendalnej kampanii. Pomijając wszystkie inne czynniki, liczy na powstanie kopalni wbrew wynikowi referendum. Podkreśla przy tym, że będzie dbać o interes mieszkańców.
 
Nie jest dobrą praktyką, by wielka korporacja energetyczna z góry zakładała omijanie udziału w demokratycznych procedurach.

Nie wróży to dobrze zagrożonym wywłaszczeniem mieszkańcom, skoro na samym początku PAK ich tak jawnie lekceważy. Korporacja z premedytacją dąży do zastąpienia porozumienia jakimś przymusem prawnym.

Wydaje się, że Dęby Szlacheckie czeka jeszcze cierniowa droga. Pewnie z miejscowymi Judaszami, przekupstwami, kłamstwem i niezgodą.
Taka jest strategia AK KWB Konin dla gminy Babiak.

Jednak mieszkańcy, politycy i korporacja wiedzą od niedawna jedno, że 80 procent aktywnych mieszkańców jest przeciwna w gm. Babiak odkrywce, a lokalni politycy są ustawowo zobowiązani do realizacji woli mieszkańców.

TERRA

min

Stanowisko Rady Gminy Babiak dot. referendum w/s kopalni odkrywkowej

 
ico
tytul: Relacja: Obóz klimatyczny w Nadreniitytul: Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemutytul: Dzieje się w Niemczech! tytul: Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.tytul: ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki? tytul: Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkowątytul: Niemieckie Odkrywkitytul: Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
view_list  inne artykuły z tematu prawo: dostęp do informacji:
mh

odkrywki.php: Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?

- Budowa kopalni odkrywkowej wpłynie negatywnie nie tylko na nasz region, ale na cały kraj – ostrzegali uczestnicy dzisiejszego spotkania z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem.

mh

odkrywki.php: ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?

Taki wniosek złożył podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej radny Andrzej Dąbek

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.