opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię

22 lutego 2016 min
(galeria fotografii)

Czeski minister środowiska zaniepokojony sytuacją w Turowie i Bogatyni. Podczas wizyty w Warszawie Richard Brabec wyraził obawy, że polskie inwestycje gospodarcze w tych rejonach mogą mieć negatywny wpływ na sytuację w Czechach.

W przypadku Turowa obawia się zwiększenia wydobycia w tamtejszej kopalni węgla brunatnego. Strona czeska rozumie, że Polska może sama decydować o zwiększeniu wydobycia w tej kopalni. Cieszy się, że Polska rozumie ich obawy, że to może oznaczać negatywne skutki dla ujęć wody we Frydlandzie, gdzie żyje 30 tysięcy ludzi.

Czesi obawiają się też smogu świetlnego, który powstaje w szklarniach w okolicach Bogatyni. Już teraz mają one emitować światło porównywalne do stutysięcznego miasta, a strona czeska słyszała o planach rozbudowy szklarni na tamtym terenie.

Polski minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział, że ewentualne skutki inwestycji na Czechów będą konsultowane z naszymi sąsiadami.

Zapowiedział też, że z uwagą będzie przyglądać się czeskiemu programowi wymiany kotłów węglowych. Czesi prowadzą teraz program wymiany w domach 100 tysięcy kotłów węglowych na bardziej ekologiczne. 350 milionów euro na ten cel pochodzi ze środków unijnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/ gaj
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czeski-minister-srodowiska-dopytuje-o-Turow-i-Bogatynie-3487763.html

tytul: Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesjętytul: Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawietytul: Solidarność chce kopalni w Gubinietytul: Solorz do roboty za 1500 złtytul: Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obawtytul: Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntówtytul: Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale i surowce [POLEMIKA] tytul: TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w  gminach południowej Wielkopolski
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

odkrywki.php: W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej

W imieniu „Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie” dziękujemy organizatorom uroczystości z okazji 10-lecia referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej na terenie gminy Brody (woj. lubuskie).

mh

odkrywki.php: Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, organizowanej przez Koalicję „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii i Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju. Naukowcy, niezależni eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali o przyszłości energetyki opartej na węglu brunatnym i dyskutowali o alternatywie dla tego surowca.

mh

odkrywki.php: Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla

Ponad 250 miliardów złotych mogą wynieść straty w produkcji rolnej w wyniku budowy kopalni odkrywkowej Oczkowice - wynika z najnowszej ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

mh

odkrywki.php: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?

Kopalnia „Konin” jest gotowa wyłożyć prawie 12 milionów na budowę rurociągu, którym doprowadzałaby wodę do Jeziora Wilczyńskiego. 

mh

odkrywki.php: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech

26 sierpnia w Nadrenii Północnej-Westfalii odbędzie się wielki protest „Czerwona linia” przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w Niemczech

mh

odkrywki.php: W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?

W niedzielę 2-go kwietnia odbył się w Atterwasch (Niemcy - Dolne Łużyce) "Festyn radości".

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.