Smog

Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.

04 kwietnia 2017 min
(galeria fotografii)

Nowa Publikacja HEAL: Wspomaga procesy decyzyjne dotyczące inwestycji lub dokumentów strategicznych związanych z ochroną środowiska. 

Pozwala na przedstawienie, jakie koszty zdrowotne wiążą się z inwestycją, która będzie ingerować w środowisko. O czym jest mowa?

Chodzi o Ocenę Oddziaływania na Zdrowie (OOZ), która została właśnie omówiona w najnowszej publikacji organizacji HEAL. OOZ jest silnie powiązana z Oceną Oddziaływania na Środowisko (OOŚ). Nie mniej OOZ dokładniej analizuje właśnie kwestie zdrowotne, które dotychczas miały być opracowywane przy okazji Oceny Oddziaływania na Środowisko. Niestety praktyka pokazuje, że uwzględnianie zagadnień związanych ze zdrowiem jest marginalizowane.
Zazwyczaj kwestie zdrowotne analizowane są w sposób bardzo powierzchowny. Nie rzadko OOŚ w ogóle nie nawiązuje do wpływu np. budowanej autostrady czy elektrowni na zdrowie ludzi.

Co ciekawe w przyjętej w publikacji optyce, zdrowie nie traktowane jest jedynie w sposób negatywny – brak choroby.
Zdrowie to całościowy dobrostan. Składają się na niego aspekty fizyczne, psychiczne, ale też społeczne.
Oznacza to, że jeżeli np. miejscowość jest przesiedlona, a mieszkańcy cierpią psychicznie ze względu na stratę domu czy swojej małej ojczyzny, takie zagadnienia powinny być włączone do OOZ.

OOZ nie tylko diagnozuje, ale też ma pomóc przedstawić rekomendacje pozwalające na minimalizację wpływu na zdrowie. Wyzwaniem jest tu całościowe, wręcz holistyczne podejście do zagadnienia, bowiem problem zdrowia jest bardzo złożony. OOZ jest krokiem naprzód w procesie ochrony środowiska.
Jednak właśnie środowisko nie może być w naszej refleksji lokalizowane wyłącznie poza organizmem człowieka, jako coś, co nas otacza. Właśnie na tym polega novum podejścia, o którym mowa w publikacji HEAL, że nie można już przyjmować takiego silnego rozróżnienia na zdrowie i przyrodę.
Otoczenie, w którym żyjemy wpływa istotne na nasze życie. „Ochrona środowiska stała się ważnym elementem ochrony zdrowia publicznego i wymaga stworzenia narzędzi, które pozwolą uwzględniać zdrowie w różnego rodzaju decyzjach, planach, politykach i inwestycjach jako kluczowy element” – twierdzi HEAL.

W chwili obecnej nie istnieje w Polsce obowiązek prawny sporządzania Oceny Oddziaływania na Zdrowie. Biorąc pod uwagę liczbę zgonów w Polsce, które powoduje np. złożony problem zanieczyszczenia powietrza, wprowadzenie takiego obowiązku pomogłoby w przeciwdziałaniu np. niskiej emisji.
Poza tym ułatwiłoby społeczny odbiór zagadnień środowiskowych, których często nie wiąże się ze zdrowiem czy jakością miejsca do życia. Dlatego HEAL apeluje do Ministerstwa Zdrowia i do Ministerstwa Środowiska o wypracowanie metodologii pozwalającej na ocenę skutków zdrowotnych.

Oprac. Hanna Schudy

 

Link do dokumentu: http://healpolska.pl/aktualnosci/ocena-oddzialywania-na-zdrowie-nowa-publikacja-heal/

tytul: O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez miłości.tytul: Węgorzewo zaprasza na VII Recykling Rejs!tytul: Tu była kopalniatytul: Dwa krótkie słowa wielkim krokiem w stronę powodzi i dewastowania rzektytul: Dolny Śląsk bez smogu?tytul: recykling-rejs.pltytul: Wypożycz żywą książkę!tytul: Ziemia kontra węgiel
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie

Dolny Śląsk bez Smogu to wspólna akcja Radia Wrocław, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego – jednostki pomocniczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

mh

Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki

W Polsce można bez problemu zakupić wycofane z użytku drewniane podkłady kolejowe. Wiele z nich jest sprzedawanych – i kończy w piecach – jako opał, choć prawo jednoznacznie tego zakazuje.

mh

Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich

W dniach 28 lutego – 7 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Kąty Wrocławskie, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie władz gminy. 

mh

Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800

Polski Alarm Smogowy zbadał jakość węgla w składach

mh

Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe

Wobec braku systemowych rozwiązań na poziomie krajowym musimy przyspieszyć walkę z niską emisją – mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.

mh

Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do 23 miejscowości

Podczas konferencji w Senacie RP „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza”, działacze Polskiego Alarmu Smogowego przekażą dziś Piotrowi Woźnemu, wiceministrowi odpowiedzialnemu za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, list, w którym apelują o jak najszybsze stworzenie ogólnopolskiego programu wspierającego wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.