Smog

Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie

07 września 2016 min
(galeria fotografii)

Opolszczyzna nie otrzyma dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Zamrożono około 3 mln zł. Opolanie, którzy już postanowili wymienić stare piece, inwestycje muszą sfinansować sami.
Chodzi o program "KAWKA", który umożliwiał dzięki dofinansowaniu z funduszu ochrony środowiska np. wymianę starego pieca na ekologiczne ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych. Program jest przeznaczony dla odbiorców indywidualnych, ale także wspólnot mieszkaniowych czy organizacji pozarządowych. Głównym celem miała być poprawa jakości powietrza.

Rodziny zostały na lodzie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu poinformował właśnie, że NFOŚiGW w Warszawie wstrzymał udostępnienie dofinansowania dla wszystkich zadań objętych programem na Opolszczyźnie. Oznacza to, że kilkadziesiąt rodzin, które zdecydowały się na zakup ekologicznych źródeł energii, nie otrzyma zwrotu połowy wydanych pieniędzy.

Dofinansowanie przewidziane na lata 2016-2019 nie trafi do Opola, Strzelec Opolskich, Krapkowic, Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

- Fundusz w Warszawie powołał się na zapis w regulaminie, który stanowi, że uchwałę w sprawie udostępnienia środków albo jej odmowie podejmuje zarząd NFOŚiGW. Podjęcie uchwały o odmowie udostępnienia środków nie wynikało jednak z negatywnej oceny wniosków - wyjaśnia Arnold Donitza, zastępca prezesa WFOŚIGW w Opolu.

Niezrozumiała decyzja

Zdaniem wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu decyzja Warszawy jest niezrozumiała. - Wiele osób zakupiło już bowiem kolektory słoneczne lub wymieniło stare piece, skuszonych propozycją otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. W sytuacji, w której zarząd NFOŚiGW postanawia odrzucić wszystkie złożone podania, nie można mówić o tym, że realizuje się sprawiedliwą i uczciwą politykę środowiskową - komentuje Donitza.

Miliony, których nie będzie

Program "KAWKA" ruszył w 2013 roku i szybko stał się ważnym projektem dla osób, które chciały przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy budynków, w których stosowane jest ogrzewanie węglowe, mogli liczyć na sfinansowanie nawet do 55 proc. nakładów finansowych poniesionych przy wymianie źródeł ciepła. Dodatkowo też mogli skorzystać z preferencyjnego kredytu do wysokości 35 proc. kosztów inwestycyjnych. Jedynym warunkiem uzyskania pomocy finansowej było zlikwidowanie źródeł węglowych w budynku i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi.

Do tej pory Opolszczyzna otrzymała łącznie na ten cel ponad 10 mln zł. W trzecim naborze programu mieszkańcy województwa złożyli wnioski na blisko 3 mln zł.

W Opolu jest szansa

W samym Opolu mieszkańcy mogą się jeszcze starać o dofinansowanie takich inwestycji z budżetu miasta. Od 2015 roku mogą liczyć na zwrot do 45 proc. poniesionych kosztów związanych z zakupem ekologicznego ogrzewania. Kwota dotacji nie może jednak przekroczyć 4 tys. zł dla osób fizycznych i 10 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Osoby, które zdecydują się na montaż odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody, będą mogły otrzymać zwrot 2 tys. zł dla osób fizycznych lub 5 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych.

Mateusz Majnusz

źródło: http://opole.wyborcza.pl/opole/
(na podstawie umowy Stow. Eko-Unia z Agora S.A.)

tytul: Chiny zachorowały na OZEtytul: Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowętytul: Plany rozwoju żeglugi śródlądowej: przemilczane koszty i nierealne korzyścitytul: Radio Opole na tropie Eko-peletonu!tytul: Recykling daje owoce 2016tytul: Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenietytul: „Tańczący z naturą” znów na przyrodniczym szlaku. tytul: Cykliści i ...
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich

W dniach 28 lutego – 7 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Kąty Wrocławskie, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie władz gminy. 

mh

Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800

Polski Alarm Smogowy zbadał jakość węgla w składach

mh

Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe

Wobec braku systemowych rozwiązań na poziomie krajowym musimy przyspieszyć walkę z niską emisją – mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.

mh

Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do 23 miejscowości

Podczas konferencji w Senacie RP „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza”, działacze Polskiego Alarmu Smogowego przekażą dziś Piotrowi Woźnemu, wiceministrowi odpowiedzialnemu za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, list, w którym apelują o jak najszybsze stworzenie ogólnopolskiego programu wspierającego wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów.

mh

Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze smogiem

Od przyjęcia przełomowych uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska miną wkrótce trzy miesiące. Mieszkańcy i aktywiści, wraz z radnymi i urzędnikami, świętowali wówczas wynik głosowania. Ale nadszedł czas, by zakończyć karnawał i zabrać się do pracy  – przypominają działacze DAS. 

mh

Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii

Mija rok od największego od lat epizodu smogowego w Polsce.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.