Smog

Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie

07 września 2016 min
(galeria fotografii)

Opolszczyzna nie otrzyma dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Zamrożono około 3 mln zł. Opolanie, którzy już postanowili wymienić stare piece, inwestycje muszą sfinansować sami.
Chodzi o program "KAWKA", który umożliwiał dzięki dofinansowaniu z funduszu ochrony środowiska np. wymianę starego pieca na ekologiczne ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych. Program jest przeznaczony dla odbiorców indywidualnych, ale także wspólnot mieszkaniowych czy organizacji pozarządowych. Głównym celem miała być poprawa jakości powietrza.

Rodziny zostały na lodzie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu poinformował właśnie, że NFOŚiGW w Warszawie wstrzymał udostępnienie dofinansowania dla wszystkich zadań objętych programem na Opolszczyźnie. Oznacza to, że kilkadziesiąt rodzin, które zdecydowały się na zakup ekologicznych źródeł energii, nie otrzyma zwrotu połowy wydanych pieniędzy.

Dofinansowanie przewidziane na lata 2016-2019 nie trafi do Opola, Strzelec Opolskich, Krapkowic, Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

- Fundusz w Warszawie powołał się na zapis w regulaminie, który stanowi, że uchwałę w sprawie udostępnienia środków albo jej odmowie podejmuje zarząd NFOŚiGW. Podjęcie uchwały o odmowie udostępnienia środków nie wynikało jednak z negatywnej oceny wniosków - wyjaśnia Arnold Donitza, zastępca prezesa WFOŚIGW w Opolu.

Niezrozumiała decyzja

Zdaniem wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu decyzja Warszawy jest niezrozumiała. - Wiele osób zakupiło już bowiem kolektory słoneczne lub wymieniło stare piece, skuszonych propozycją otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. W sytuacji, w której zarząd NFOŚiGW postanawia odrzucić wszystkie złożone podania, nie można mówić o tym, że realizuje się sprawiedliwą i uczciwą politykę środowiskową - komentuje Donitza.

Miliony, których nie będzie

Program "KAWKA" ruszył w 2013 roku i szybko stał się ważnym projektem dla osób, które chciały przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy budynków, w których stosowane jest ogrzewanie węglowe, mogli liczyć na sfinansowanie nawet do 55 proc. nakładów finansowych poniesionych przy wymianie źródeł ciepła. Dodatkowo też mogli skorzystać z preferencyjnego kredytu do wysokości 35 proc. kosztów inwestycyjnych. Jedynym warunkiem uzyskania pomocy finansowej było zlikwidowanie źródeł węglowych w budynku i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi.

Do tej pory Opolszczyzna otrzymała łącznie na ten cel ponad 10 mln zł. W trzecim naborze programu mieszkańcy województwa złożyli wnioski na blisko 3 mln zł.

W Opolu jest szansa

W samym Opolu mieszkańcy mogą się jeszcze starać o dofinansowanie takich inwestycji z budżetu miasta. Od 2015 roku mogą liczyć na zwrot do 45 proc. poniesionych kosztów związanych z zakupem ekologicznego ogrzewania. Kwota dotacji nie może jednak przekroczyć 4 tys. zł dla osób fizycznych i 10 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Osoby, które zdecydują się na montaż odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody, będą mogły otrzymać zwrot 2 tys. zł dla osób fizycznych lub 5 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych.

Mateusz Majnusz

źródło: http://opole.wyborcza.pl/opole/
(na podstawie umowy Stow. Eko-Unia z Agora S.A.)

tytul: Chiny zachorowały na OZEtytul: Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowętytul: Plany rozwoju żeglugi śródlądowej: przemilczane koszty i nierealne korzyścitytul: Radio Opole na tropie Eko-peletonu!tytul: Recykling daje owoce 2016tytul: Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenietytul: „Tańczący z naturą” znów na przyrodniczym szlaku. tytul: Cykliści i ...
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.

mh

Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych

Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.