Smog

Kuracja, czyli jak leczymy smogiem

18 listopada 2015 min
(galeria fotografii)

Środowisko. W niektórych miejscowościach uzdrowiskowych zanieczyszczenie powietrza dochodzi wieczorami do 300 mikrogramów na metr sześcienny

 Uzdrowiska w Małopolsce mają prawie tak samo trujące powietrze jak duże miasta. Udowodniła to akcja przeprowadzona przez Krakowski Alarm Smogowy i Radio Kraków. Pyłomierze stanęły w Krynicy, Wysowej i Szczawnicy. W ubiegłym tygodniu, kiedy nad całą Małopolską unosił się smog, normy dobowe w miejscowościach z sanatoriami były dwukrotnie przekroczone. Wieczorem, kiedy ludzie zaczynali palić w piecach, godzinne stężenia pyłu w Krynicy, Wysowej i Szczawnicy dochodziły nawet do 300 mikrogramów na metr sześcienny!


Norma dobowa wynosi 50. - Tak wysokie przekroczenia wynikają m.in. z tego, że uzdrowiska położone są w kotlinach. Jeśli będą dalej chciały przyciągać kuracjuszy i turystów, muszą stać się gminami bez dymu - mówi Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem najlepsze w takiej sytuacji byłoby uchwalenie norm dopuszczających do użytku tylko ekologiczne kotły na węgiel na terenie całej Małopolski. Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski, nie widzi takiej możliwości z powodu dużego oporu wójtów i burmistrzów. - Odebrane zostałoby to jako terror. Na razie chcemy raczej zachęcać do likwidacji pieców - mówi wicemarszałek. Władze uzdrowiskowych gmin nie zauważają problemu smogu. Dymitr Rydzanicz, wójt gminy Uście Gorlickie, na terenie której znajduje się Wysowa, powiedział nam: - U nas nie ma problemu ze smogiem. Ewa Przybyło, burmistrz Rabki, również jest przekonana, że w tej miejscowości zanieczyszczenie powietrza to nie problem. W końcu miejscowość słynie z uzdrowiska, w którym leczy się płuca i serce. Prawda jest jednak mniej optymistyczna, o czym świadczy choćby zamieszczone powyżej zdjęcie. Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska podkreśla, że wszystkie gminy w Małopolsce mają przekroczone normy. - Także te uzdrowiskowe. Może się do dla nich skończyć tym, że stracą prawo do używania w swojej nazwie słowa „zdrój” - mówi Ryszard Listwan. Uzdrowiska co 10 lat muszą udowodnić, że spełniają wymagania dotyczące m.in. czystego powietrza, aby przedłużyć swój status. Unijne wytyczne pozwalają na maksymalnie 35 dni w roku z przekroczeniami norm dla pyłów PM10. Zdaniem Listwana gminy w Małopolsce nie zrobiły prawie nic, aby poprawić jakość powietrza. Z problemem poradziły sobie za to Czechy, gdzie powietrze jest czystsze. Tam już zostały wprowadzone normy dla pieców. Mieszkańcy muszą się do nich dostosować do 2022 roku. SOS na Rynku Głównym Olbrzymi napis SOS powstanie w najbliższą sobotę na Rynku Głównym. Utworzą go mieszkańcy Krakowa i innych miejscowości, którzy mają dosyć oddychania trującym powietrzem. Akcja rozpocznie się o godz. 12, w pobliżu Wieży Ratuszowej. Krakowski Alarm Smogowy, który jest organizatorem wydarzenia, zachęca do przyniesienia ze sobą maseczki antysmogowej. Na miejscu będzie działał punkt informacyjny o smogu, w programie jest także koncert Bzyka. Z całej imprezy zrobiony zostanie film z drona. Zakaz dla węgla Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął wczoraj uchwałę całkowicie zakazującą palenia węglem w piecach oraz drewnem w kominkach na terenie Krakowa. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, jeśli przegłosują je radni sejmiku małopolskiego. Za tak radykalnym zakazem opowiada się prezydent Krakowa, a także radni klubu PiS w sejmiku, choć w poprzedniej kadencji nie poparli wprowadzenia ograniczeń dla węgla. Przeciwko zakazowi są producenci pieców i kominków.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl
 

tytul: Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne tytul: Recykling dał owoce w Oleśnicytytul:  Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego! tytul: EkoDominik w EkoSokołowskutytul: Recykling dał owoce w Toruniutytul: Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! Ale czy w Polsce?tytul: To już ostatnie EkoSpotkanie, zatem kto pierwszy ten lepszy!tytul: Koordynatorzy EkoWalentynek poszukiwani.
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.

mh

Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych

Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.