Smog

"Nature": Chiny emitują 14 proc. mniej CO2, niż sądzono

21 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

Chiny emitują nawet o 14 proc. mniej dwutlenku węgla (CO2), niż mówiły szacunki z ostatnich lat - twierdzą w *Nature* naukowcy po analizie dwóch głównych źródeł emisji CO2 w tym kraju: spalania paliw i produkcji cementu.

Uważa się, że niemal trzy czwarte wzrostu emisji dwutlenku węgla, obserwowanego na świecie w latach 2010-2012 w związku ze spalaniem paliw i produkcją cementu, miało miejsce w Chinach. Oszacowania dotyczące chińskich emisji pozostają jednak przedmiotem dużej niepewności, m.in. z powodu niezgodności ocen zużycia energii.

Emisje te, towarzyszące spalaniu paliw kopalnych i produkcji cementu w latach 1950-2013, oszacował na nowo Zhu Liu z Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts i Chińskiej Akademii Nauk oraz jego współpracownicy z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Norwegii.

W swojej pracy wykorzystali inne niż dotychczas, oficjalne źródła i czynniki emisji. W inwentaryzacji emisji uwzględnili po raz pierwszy np. jakość wykorzystywanego w Chinach węgla.

Z nowych obliczeń wynika, że skala chińskich emisji CO2 była od ponad dekady poważnie zawyżana przez międzynarodowe agencje.

Według nowych obliczeń emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu w 2013 wynosiły 2,49 gigaton. To niemal 14 proc. mniej, niż wielkości obecne w innych, wcześniejszych oszacowaniach, m.in. organizacji Carbon Dioxide Information Analysis Centre (działającej w amerykańskim Departamencie Energii), czy unijnej bazy danych Emissions Database for Global Atmospheric Research. Obie te bazy stanowiły oficjalne źródła danych podczas opracowania Piątego Raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu), podsumowującego obecne i przewidywane zmiany klimatu na Ziemi.
Różnica w ocenach wynika głównie z różnicy tzw. czynników emisji (czyli ilości węgla utlenionego na każdą jednostkę zużytego paliwa), wykorzystanych do oszacowania skali emisji ze spalania węgla. Zdaniem autorów badania, czynniki emisji dla węgla były średnio 40 proc. niższe niż wartości domyślne, przyjmowane przez IPCC.

Z kolei emisje CO2 związane z produkcją cementu były aż o 32-45 proc. niższe, niż wynikało z wcześniejszych ocen.

W nowych ocenach wykorzystano też zaktualizowane dane nt. zużycia energii w Państwie Środka.

Wyniki pozwalają sądzić, że sama wartość przeszacowania chińskich emisji w latach 2000-2013 może być większa, niż szacowana ilość dwutlenku węgla pochłanianego w Chinach przez lasy w latach 1990-2007 (wynosząca 2,66 gigaton) albo przez lądy w okresie 2000-2009 (2,6 gigaton).

źródło: http://www.cire.pl/

tytul: Papież Franciszek sprzymierzeńcemtytul: Gdański Piknik Ekologicznytytul: Stolica wspiera energię odnawialnątytul: Eko-spotkania w bibliotekach!tytul: Mieszkańcy Małopolski na potęgę inwestują w OZEtytul: „Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też grozi zamknięciem sieci dla Niemiectytul: W. Cetnarski, PSEW: diabeł tkwi w szczegółach tytul: Najder: Energetyka odnawialna była brutalnie dławiona przez całe lata przez polski rząd
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.

mh

Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych

Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.