Smog

Mieszkańcy Małopolski na potęgę inwestują w OZE

20 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

W samym tylko 2014 roku zlikwidowano 3,1 tys. starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych, termomodernizacji poddano 924 budynki, a odnawialne źródła energii zastosowano w ponad 4 tys. obiektów.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego dokonał podsumowania realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. W samym tylko 2014 roku zlikwidowano 3,1 tys. starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych, termomodernizacji poddano 924 budynki, a odnawialne źródła energii zastosowano w ponad 4 tys. obiektów.

Analizie poddane zostały działania przeprowadzone w 2014 r., które bezpośrednio lub pośrednio wpłynęły na poprawę jakości powietrza na terenie Małopolski. Wynikiem realizacji tych działań jest redukcja emisji pyłu PM10 i PM2,5 na poziomie 111 Mg oraz benzo(a)pirenu o około 64 kg.

Zniknęło 5,7 tys. przestarzałych kotłów

Łącznie w latach 2013-2014 na obszarze Małopolski przeprowadzono około 12 tys. inwestycji z zakresu ograniczania emisji powierzchniowej. Obejmowały one przede wszystkim likwidację kotłów na paliwo stałe, termomodernizację budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Zlikwidowano 5,7 tys. starych, niskosprawnych pieców i kotłów wykorzystujących paliwa stałe. Zastępczym urządzeniem grzewczym stały się przede wszystkim kotły gazowe, podłączenie do sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne i niskoemisyjne kotły na paliwa stałe.

Termomodernizację przeprowadzono w około 500 budynkach publicznych oraz w 1,1 tys. budynków mieszkalnych. W 4,5 tys. obiektów wykorzystano odnawialne źródło energii, przy czym można zaobserwować istotny wzrost liczby tego typu inwestycji w roku 2014 w porównaniu z rokiem poprzednim (patrz: wykres). Najczęściej wybieranym alternatywnym źródłem były panele słoneczne (99 proc.). W latach 2013-2014 koszt realizacji inwestycji związanych z ograniczeniem emisji powierzchniowej oszacowano na 350 mln zł, w tym 150 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.

Kraków przoduje w dążeniu do celu

Podsumowanie realizacji Programu ochrony powietrza zostało opracowane na podstawie sprawozdań przygotowywanych przez gminy i powiaty. Sprawozdania za 2014 rok przekazały wszystkie gminy i powiaty w województwie małopolskim. Dodatkowo sprawozdanie złożyła również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Osiągnięty w latach 2013-2014 efekt redukcji emisji pyłu zawieszonego stanowi około 4,5 proc. celu założonego w programie do 2023 r. W przypadku Krakowa efekt ten wyniósł prawie 20 proc. celu.

Podsumowanie realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w 2014 roku dostępne jest tutaj.

Ewa Szekalska
źródło: http://www.teraz-srodowisko.pl

tytul: Gdański Piknik Ekologicznytytul: Stolica wspiera energię odnawialnątytul: Eko-spotkania w bibliotekach!tytul:  *Nature*: Chiny emitują 14 proc. mniej CO2, niż sądzono tytul: „Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też grozi zamknięciem sieci dla Niemiectytul: W. Cetnarski, PSEW: diabeł tkwi w szczegółach tytul: Najder: Energetyka odnawialna była brutalnie dławiona przez całe lata przez polski rządtytul: Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.

mh

Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych

Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.