Smog

Apel do władz Rabki Zdroju o podjecie walki o czyste powietrze

15 kwietnia 2015 min
(galeria fotografii)

Choroby leczone w rabczańskich sanatoriach, to przede wszystkim schorzenia dróg oddechowych. Czy można je leczyć powietrzem skażonym zanieczyszczeniami?

Do:

Burmistrza Rabki-Zdrój, Pani Ewy Przybyło

Przewodniczącej Rady Miasta Rabka-Zdrój, Pani Marii Karoliny Górnickiej-Orzeł

 

My, mieszkańcy uzdrowiska Rabka-Zdrój apelujemy o uleczenie naszego powietrza!
To już nie "przewidywania" czy "prognozy", a faktyczny, zatrważający stan powietrza, którym oddychamy my , nasze dzieci oraz kuracjusze, którzy jeszcze przyjeżdżają do Rabki by korzystać z leczniczych właściwości tego miejsca.

Rabka nie posiada własnej stacji monitoringu, jednak okresowe pomiary prowadzone w 2014 r. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie pozostawiają złudzeń – w sezonie grzewczym w Rabce oddychamy mocno zanieczyszczonym powietrzem, powietrzem które powoduje wzrost ryzyka zachorowania na szereg chorób - astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nowotwory.

Choroby leczone w rabczańskich sanatoriach, to przede wszystkim schorzenia dróg oddechowych. Czy można je leczyć powietrzem skażonym zanieczyszczeniami? Dzieci, które przyjeżdżają z nadzieją na poprawę swego zdrowia są narażone na wdychanie zanieczyszczeń, które pogłębiają ich problemy z oddychaniem. Główną przyczyną złej jakości powietrza są domowe piece, w których pali się tanim, najgorszej jakości węglem, plastikiem, zużytymi jednorazowymi pieluchami, skórami, gumami i innymi odpadami. W ten sposób powstaje toksyczna chmura, którą wciągamy w płuca, oddychając "świeżym" uzdrowiskowym powietrzem. Z problemem należy się zmierzyć, stawić mu czoło, tym bardziej teraz, gdy w mediach ukazują się negatywne, acz prawdziwe, informacje, powodujące, że brudne powietrze w Rabce może być przyczyną utraty statusu uzdrowiska Pokażmy, że potrafimy współpracować w walce o czyste powietrze. Działajmy na naszą korzyść, wyjdźmy z inicjatywą dla dobra Miasta i Gminy.

 

Dlatego apelujemy o:

- natychmiastowe uruchomienie programu dopłat dla mieszkańców na wymianę pieców oraz na instalowanie alternatywnych źródeł energii (pompy ciepła, kotły spełniające najsurowsze wymagania emisyjne).Program taki może być finansowany zarówno ze środków krajowych (WFOŚiGW, NFOŚiGW) oraz unijnych. Rabka, jako uzdrowisko, powinna być pionierem w pozyskiwaniu tych środków.

- pomoc mieszkańcom w termomodernizacji domów, dzięki której w domach będzie spalać się mniej węgla i drewna, co sprawi że do powietrza trafi mniej szkodliwych związków.

-prowadzenie stałej akcji edukacyjnej dla mieszkańców naszej gminy, poprzez spotkania, plakaty i audycje w lokalnych mediach; akcja powinna uświadamiać mieszkańcom konieczność stosowania ekologicznych metod ogrzewania budynków.

- zainstalowanie stałej stacji pomiaru jakości powietrza, która będzie pokazywała nam faktyczny, aktualny stan powietrza w naszym uzdrowisku. Chcemy wiedzieć, czy spacer z dzieckiem w danym dniu jest bezpieczny czy lepiej zostać w domu. Pozwoli to również zidentyfikować główne źródła zanieczyszczeń i zaplanować odpowiednie działania.

- zwiększenie skuteczności działań Straży Miejskiej poprzez odpowiednie przeszkolenie strażników i przekazanie strażnikom uprawnień do pobierania próbek z pieców. Bardzo ważne jest egzekwowanie zakazu palenia śmieciami w piecach.

- ważne jest wprowadzenie norm jakości dla węgla dopuszczonego do spalania w uzdrowisku i norm emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe.

 
Traktujemy poważnie Państwa obietnice z kampanii wyborczej, wierzymy, że zostaną spełnione.
Tylko razem możemy zmienić jakość naszego powietrza! Ufamy, że Rabka w najbliższym czasie stanie się miastem z krystalicznym powietrzem, gdyż do takiego wizerunku jest zobowiązana!

 

Rabczański Alarm Smogowy

link do petycji

komentarz redakcji:

W tym temacie pisaliśmy na początku naszej kampanii, że pierwsze prawdziwe starcie o czyste powietrze rozegra się w uzdrowiskach. To nie ekolodzy będą ubiegać się o polepszenie powietrza, lecz mieszkańcy, władze i kuracjusze. Z ogromną sympatia bedziemy kibicować mieszkańcom i samorządom, by znaleźli dobre rozwiązanie. Warto przy tym podkreślić, że samorząd, burmistrzowie, nie są prawdziwymi przeciwnikami. Czasem zapedzenieni przez zastane warunki do narożnika nie mają miejsca na dobry manewr. Trzeba im pomóc! To duże ułatwienie dla władz, kiedy mieszkańcy sami domagają sie tak korzystnych dla wszystkich reform.

tytul: Wrocław: Apartamentowce na Stadionie Olimpijskim?tytul: List otwarty do Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie przydrożnych drzewtytul: *Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian Arctic Seatytul: Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?tytul: NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznejtytul: *Prosument* interesuje potentatówtytul: Zatrważający raport - Rosjanie zanieczyszczają wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiejtytul: Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnień
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.

mh

Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych

Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.