Smog

Apel do władz Rabki Zdroju o podjecie walki o czyste powietrze

15 kwietnia 2015 min
(galeria fotografii)

Choroby leczone w rabczańskich sanatoriach, to przede wszystkim schorzenia dróg oddechowych. Czy można je leczyć powietrzem skażonym zanieczyszczeniami?

Do:

Burmistrza Rabki-Zdrój, Pani Ewy Przybyło

Przewodniczącej Rady Miasta Rabka-Zdrój, Pani Marii Karoliny Górnickiej-Orzeł

 

My, mieszkańcy uzdrowiska Rabka-Zdrój apelujemy o uleczenie naszego powietrza!
To już nie "przewidywania" czy "prognozy", a faktyczny, zatrważający stan powietrza, którym oddychamy my , nasze dzieci oraz kuracjusze, którzy jeszcze przyjeżdżają do Rabki by korzystać z leczniczych właściwości tego miejsca.

Rabka nie posiada własnej stacji monitoringu, jednak okresowe pomiary prowadzone w 2014 r. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie pozostawiają złudzeń – w sezonie grzewczym w Rabce oddychamy mocno zanieczyszczonym powietrzem, powietrzem które powoduje wzrost ryzyka zachorowania na szereg chorób - astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nowotwory.

Choroby leczone w rabczańskich sanatoriach, to przede wszystkim schorzenia dróg oddechowych. Czy można je leczyć powietrzem skażonym zanieczyszczeniami? Dzieci, które przyjeżdżają z nadzieją na poprawę swego zdrowia są narażone na wdychanie zanieczyszczeń, które pogłębiają ich problemy z oddychaniem. Główną przyczyną złej jakości powietrza są domowe piece, w których pali się tanim, najgorszej jakości węglem, plastikiem, zużytymi jednorazowymi pieluchami, skórami, gumami i innymi odpadami. W ten sposób powstaje toksyczna chmura, którą wciągamy w płuca, oddychając "świeżym" uzdrowiskowym powietrzem. Z problemem należy się zmierzyć, stawić mu czoło, tym bardziej teraz, gdy w mediach ukazują się negatywne, acz prawdziwe, informacje, powodujące, że brudne powietrze w Rabce może być przyczyną utraty statusu uzdrowiska Pokażmy, że potrafimy współpracować w walce o czyste powietrze. Działajmy na naszą korzyść, wyjdźmy z inicjatywą dla dobra Miasta i Gminy.

 

Dlatego apelujemy o:

- natychmiastowe uruchomienie programu dopłat dla mieszkańców na wymianę pieców oraz na instalowanie alternatywnych źródeł energii (pompy ciepła, kotły spełniające najsurowsze wymagania emisyjne).Program taki może być finansowany zarówno ze środków krajowych (WFOŚiGW, NFOŚiGW) oraz unijnych. Rabka, jako uzdrowisko, powinna być pionierem w pozyskiwaniu tych środków.

- pomoc mieszkańcom w termomodernizacji domów, dzięki której w domach będzie spalać się mniej węgla i drewna, co sprawi że do powietrza trafi mniej szkodliwych związków.

-prowadzenie stałej akcji edukacyjnej dla mieszkańców naszej gminy, poprzez spotkania, plakaty i audycje w lokalnych mediach; akcja powinna uświadamiać mieszkańcom konieczność stosowania ekologicznych metod ogrzewania budynków.

- zainstalowanie stałej stacji pomiaru jakości powietrza, która będzie pokazywała nam faktyczny, aktualny stan powietrza w naszym uzdrowisku. Chcemy wiedzieć, czy spacer z dzieckiem w danym dniu jest bezpieczny czy lepiej zostać w domu. Pozwoli to również zidentyfikować główne źródła zanieczyszczeń i zaplanować odpowiednie działania.

- zwiększenie skuteczności działań Straży Miejskiej poprzez odpowiednie przeszkolenie strażników i przekazanie strażnikom uprawnień do pobierania próbek z pieców. Bardzo ważne jest egzekwowanie zakazu palenia śmieciami w piecach.

- ważne jest wprowadzenie norm jakości dla węgla dopuszczonego do spalania w uzdrowisku i norm emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe.

 
Traktujemy poważnie Państwa obietnice z kampanii wyborczej, wierzymy, że zostaną spełnione.
Tylko razem możemy zmienić jakość naszego powietrza! Ufamy, że Rabka w najbliższym czasie stanie się miastem z krystalicznym powietrzem, gdyż do takiego wizerunku jest zobowiązana!

 

Rabczański Alarm Smogowy

link do petycji

komentarz redakcji:

W tym temacie pisaliśmy na początku naszej kampanii, że pierwsze prawdziwe starcie o czyste powietrze rozegra się w uzdrowiskach. To nie ekolodzy będą ubiegać się o polepszenie powietrza, lecz mieszkańcy, władze i kuracjusze. Z ogromną sympatia bedziemy kibicować mieszkańcom i samorządom, by znaleźli dobre rozwiązanie. Warto przy tym podkreślić, że samorząd, burmistrzowie, nie są prawdziwymi przeciwnikami. Czasem zapedzenieni przez zastane warunki do narożnika nie mają miejsca na dobry manewr. Trzeba im pomóc! To duże ułatwienie dla władz, kiedy mieszkańcy sami domagają sie tak korzystnych dla wszystkich reform.

tytul: Wrocław: Apartamentowce na Stadionie Olimpijskim?tytul: List otwarty do Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie przydrożnych drzewtytul: *Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian Arctic Seatytul: Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?tytul: NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznejtytul: *Prosument* interesuje potentatówtytul: Zatrważający raport - Rosjanie zanieczyszczają wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiejtytul: Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnień
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie

Dolny Śląsk bez Smogu to wspólna akcja Radia Wrocław, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego – jednostki pomocniczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

mh

Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki

W Polsce można bez problemu zakupić wycofane z użytku drewniane podkłady kolejowe. Wiele z nich jest sprzedawanych – i kończy w piecach – jako opał, choć prawo jednoznacznie tego zakazuje.

mh

Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich

W dniach 28 lutego – 7 marca 2018 r. w ramach akcji Dolny Śląsk bez smogu odwiedziliśmy Kąty Wrocławskie, przybywając z pyłomierzem na zaproszenie władz gminy. 

mh

Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800

Polski Alarm Smogowy zbadał jakość węgla w składach

mh

Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe

Wobec braku systemowych rozwiązań na poziomie krajowym musimy przyspieszyć walkę z niską emisją – mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.

mh

Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do 23 miejscowości

Podczas konferencji w Senacie RP „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza”, działacze Polskiego Alarmu Smogowego przekażą dziś Piotrowi Woźnemu, wiceministrowi odpowiedzialnemu za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, list, w którym apelują o jak najszybsze stworzenie ogólnopolskiego programu wspierającego wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.