Smog

Paryż: zakazy ruchu pojazdów spalinowych oraz darmowy transport publiczny.

17 marca 2014
min
(galeria fotografii)

W stolicy Francji umożliwiono bezpłatne poruszanie się komunikację publiczną przez najbliższe kilka dni.

Wprowadzono także zakazy poruszania się pojazdami na obszarze całej aglomeracji. Władze zdecydowały się na taki krok ze względu na dramatyczne zanieczyszczenie powietrza w Paryżu.

Od początku marca w związku z panującymi warunkami pogodowymi w regionie Paryża, zanieczyszczenie powietrza osiąga rekordowe wartości. Dopuszczalne wartości maksymalne dla niektórych cząsteczek rakotwórczych zostały przekroczone i utrzymują się na tym poziomie przez wiele dni. W związku z tym ogłoszono już najwyższy stan alarmowy. Francuskie media ostrzegają przed negatywnym wpływem wdychania powietrza w mieście.

Jednym z pomysłów, aby walczyć z tą sytuacją jest decyzja, aby przez obecny weekend i kolejne dni komunikacja miejska – metro, tramwaje i autobusy – była bezpłatna dla wszystkich mieszkańców, aby zachęcić kierowców do zostawienia samochodów.

Od jutra (poniedziałek) od godziny 05:30 w aglomeracji paryskiej wprowadzone zostaną drastyczne ograniczenia ruchu. Po tym obszarze poruszać się będzie mogła jedynie połowa samochodów oraz jednośladów, w zależności od numeru rejestracji i parzystości jej cyfr (w systemie rotacyjnym). W obrębie 10-milionowej aglomeracji utrzymany będzie zakaz ruchu pojazdów powyżej 3,5 tony. Z powyższych zakazów zwolnieni są między innymi posiadacze pojazdów elektrycznych, hybrydowych i na gaz, autobusy, taksówki, pojazdy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji na: www.paris.fr

autor

źródło: http://urbnews.pl

komentarz redakcji:

min

Francuzi alarm smogowy mają od 80 ug/m3, podczas gdy u nas w Polsce następuje od 300 ug/m3 ...

Radek Gawlik

tytul: Nowe morowe powietrzetytul: Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców energii odnawialnejtytul: Większe ryzyko nowotworowe u dzieci mieszkających przy ruchliwych ulicachtytul: GDF Suez gasi światło w Europietytul:  Japonia: Skażonej wody w Fukushimie przybywa. To już 340 tysięcy tontytul:  Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskachtytul: Awaria polskiej elektrowni jądrowej zagrozi Trójmiastu i Warszawietytul: Akustyczny komunikat bałtyckich morświnów
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Dzieci chorują przez smog,

a minister energii zwleka z wprowadzeniem norm jakości węgla

mh

Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne korzyści zdrowotne

Większość mieszkańców europejskich miast jest narażona na zanieczyszczenia powietrza.

mh

URSUS wraca do Warszawy

Autobusy elektryczne Ursus City Smile wożą mieszkańców Warszawy.

mh

wroclaw.wyborcza.pl: Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?


- Banki są chętne, by finansować zmianę ekologiczną, np. ocieplenie budynków.

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.