Smog

Paryż: zakazy ruchu pojazdów spalinowych oraz darmowy transport publiczny.

17 marca 2014 min
(galeria fotografii)

W stolicy Francji umożliwiono bezpłatne poruszanie się komunikację publiczną przez najbliższe kilka dni.

Wprowadzono także zakazy poruszania się pojazdami na obszarze całej aglomeracji. Władze zdecydowały się na taki krok ze względu na dramatyczne zanieczyszczenie powietrza w Paryżu.

Od początku marca w związku z panującymi warunkami pogodowymi w regionie Paryża, zanieczyszczenie powietrza osiąga rekordowe wartości. Dopuszczalne wartości maksymalne dla niektórych cząsteczek rakotwórczych zostały przekroczone i utrzymują się na tym poziomie przez wiele dni. W związku z tym ogłoszono już najwyższy stan alarmowy. Francuskie media ostrzegają przed negatywnym wpływem wdychania powietrza w mieście.

Jednym z pomysłów, aby walczyć z tą sytuacją jest decyzja, aby przez obecny weekend i kolejne dni komunikacja miejska – metro, tramwaje i autobusy – była bezpłatna dla wszystkich mieszkańców, aby zachęcić kierowców do zostawienia samochodów.

Od jutra (poniedziałek) od godziny 05:30 w aglomeracji paryskiej wprowadzone zostaną drastyczne ograniczenia ruchu. Po tym obszarze poruszać się będzie mogła jedynie połowa samochodów oraz jednośladów, w zależności od numeru rejestracji i parzystości jej cyfr (w systemie rotacyjnym). W obrębie 10-milionowej aglomeracji utrzymany będzie zakaz ruchu pojazdów powyżej 3,5 tony. Z powyższych zakazów zwolnieni są między innymi posiadacze pojazdów elektrycznych, hybrydowych i na gaz, autobusy, taksówki, pojazdy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji na: www.paris.fr

autor

źródło: http://urbnews.pl

komentarz redakcji:

min

Francuzi alarm smogowy mają od 80 ug/m3, podczas gdy u nas w Polsce następuje od 300 ug/m3 ...

Radek Gawlik

tytul: Nowe morowe powietrzetytul: Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców energii odnawialnejtytul: Większe ryzyko nowotworowe u dzieci mieszkających przy ruchliwych ulicachtytul: GDF Suez gasi światło w Europietytul:  Japonia: Skażonej wody w Fukushimie przybywa. To już 340 tysięcy tontytul:  Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskachtytul: Awaria polskiej elektrowni jądrowej zagrozi Trójmiastu i Warszawietytul: Akustyczny komunikat bałtyckich morświnów
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.

mh

Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych

Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje Minister Energii

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.