OZE

*Prosument* interesuje potentatów

10 kwietnia 2015
min
(galeria fotografii)

Trzy grupy z sektora rozmawiają z Bankiem Ochrony Środowiska o współpracy.

Chodzi o wspólne działania w zakresie tworzenia produktów proekologicznych m.in. dla prosumentów, czyli jednocześnie producentów i konsumentów energii elektrycznej – wynika z naszych informacji.

Zainteresowane taką współpraca są podobno energetyczne koncerny PGE i Energa oraz gazowy PGNiG.

Oferty proekologiczne

Jak ustaliliśmy, umowa formalnie nie została jeszcze podpisana. Jednak rozmowy grup z bankiem są już zaawansowane. Ma ponoć chodzić o zwiększenie lojalności obsługiwanych przez te grupy klientów. Zmotywowani zachętami w ramach wprowadzanych ustawą o OZE taryf gwarantowanych za odsprzedaż energii do sieci oraz dotacjami z programu „Prosument" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mogą instalować np. na dachach własne źródła prądotwórcze.

Notabene BOŚ jest jedynym podmiotem, który ma dystrybuować środki NFOŚiGW w ramach tzw. ścieżki bankowej.

Pytany o plany związane z tą współpracą Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE, odpowiada tylko: – Nie prowadzimy obecnie takiego projektu.

Z kolei Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi, tłumaczy, że grupa analizuje na bieżąco trendy i zachowania swoich klientów, w tym także skłonność do stania się prosumentami. – Uwzględniamy ten aspekt w naszej strategii i prowadzimy prace mające na celu zaspokojenie potrzeb prosumenckich naszych klientów. O efektach tych prac, a także ewentualnej współpracy z innymi podmiotami, będziemy na bieżąco informować – podkreśla.

PGNiG Obrót Detaliczny, tłumacząc się konkurencyjnym charakterem rynku, nie chce ujawnić informacji o prowadzonych projektach.

– Nasza oferta będzie stopniowo wzbogacana o nowe produkty okołoenergetyczne, w tym te realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami. Mamy świadomość znaczenia rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych w zarządzaniu gospodarstwem i w prowadzeniu biznesu. W tym kierunku będzie podążać rozwój oferty spółki – mówi tylko Szymon Kozak z działu komunikacji spółki.

Inni już to robią

Ale to niejedyni potentaci, którzy są zainteresowani zarabianiem na prosumentach. Niektóre koncerny już proponują swoje produkty związane z fotowoltaiką.

Wśród nich jest polska spółka niemieckiego RWE oraz francuski EdF. Ten ostatni twierdzi, że już ma pierwszych klientów w grupie MŚP zainteresowanych takim rozwiązaniem.

– Przedstawiamy klientom analizę rentowności inwestycji we własne źródło wytwarzania energii oraz we współpracy z naszym partnerem zapewniamy im realizację produktu końcowego, jakim jest indywidualny system fotowoltaiczny – tłumaczy Artur Dominiak, dyrektor ds. marketingu EdF Polska.

– Prace nad produktem są w fazie projektowej – mówi z kolei Piotr Ludwiczak z biura prasowego Enei. – W związku z komunikowaną przez resort gospodarki możliwością zmian w ustawie o OZE, także w zakresie prosumentów, w tej chwili nie możemy przedstawić szczegółów produktu.

autor: Aneta Wieczerzak-Krusińska
źródło: www.ekonomia.rp.pl

komentarz redakcji:

min

Pozytywne jest, jeśli wiele dużych firm energetycznych chce pomagać prosumentom.
Mamy konkurencję i szanse na dobre ceny dla prosumentów.
Negatywne jest to, że PGE i inni duzi blokowali poprawkę prosumencką.
Wiedzą, że im prosumenci zaczynają odbierać rynek. Piszą " jak zwiazać prosumentów ze sobą". Troche możemy obawiać się intencji koncernów.Może niesłusznie? Może kombinują jak ograniczyć straty i/lub wykazywać się i przystosowywać technikę do OZE, a zatem działaniami proklimatycznym, na swoim terenie.

Radek Gawlik

tytul: *Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian Arctic Seatytul: Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?tytul: Apel do władz Rabki Zdroju o podjecie walki o czyste powietrzetytul: NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznejtytul: Zatrważający raport - Rosjanie zanieczyszczają wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiejtytul: Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnieńtytul: Blue coal, czyli ekologiczny węgiel po polsku tytul: Norwedzy i Brytyjczycy zbudują wspólnie najdłuższy na świecie interkonektor
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

mh

Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację?

artykuł z portalu: http://www.wnp.pl
Nasze badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych przez tzw. ustawę odległościową

pokaż więcej touch_app
http://eko-unia.org.pl/granty
 
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.