OZE

Poprawka Senatu do ustawy OZE: Mikroinstalacje nie będą się opłacać

12 lutego 2015 min
(galeria fotografii)

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej poprawka Senatu jest jedynie pozornym rozwiązaniem prawnym i oferuje pozorne wsparcie dla prosumentów.

Podczas piątkowego posiedzenia Senat przegłosował poprawkę do ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) uchylającą przyjętą przez Sejm tzw. poprawkę prosumencką posła Artura Bramory, która wprowadzała gwarantowane ceny energii elektrycznej przy jej odsprzedaży przez prosumenta. Zastąpił ją poprawką, która, zdaniem części senatorów, wprowadza „kompromisowy” system wsparcia mikroinstalacji o mocy do 10 kW.

W odpowiedzi Instytut Energetyki Odnawialnej wykonał symulację opłacalności inwestycji w małe instalacje OZE – przy założeniach odpowiadających uchwalonym przez Senat przepisom i średnich cenach energii w 2015 roku w wysokości 0,22 zł/kWh. Cena ta (wzięta z Oceny Skutków Regulacji – OSR) stała się podstawą do wyliczenia ceny sprzedaży energii w 2016 roku.

Symulacje wskazują, że w 2016 roku nie będzie opłacalna w zasadzie żadna z inwestycji w mikroinstalacje. Przy cenie sprzedaży równej 210% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym na zysk mogą liczyć jedynie mikrobiogazownie na składowiskach odpadów – a i tak będą balansować na granicy opłacalności. Aby opłacalne były inwestycje w najbardziej popularne przydomowe mikroinstalacje (mikrowiatraki, dachowe elektrownie słoneczne) o najmniejszych mocach (poniżej 3 kW), cena sprzedaży energii przy powyższych założeniach powinna wynosić co najmniej 340% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, a w przypadku mikroinstalacji większych (3-10 kW) mnożnik ten powinien wynosić minimum 300%.

Analiza senackiej poprawki „prosumenckiej” do ustawy o odnawialnych źródłach energii znajduje się tutaj.

 

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej. Opracowanie: Marta Śmigrowska

tytul: 20.02.2015: OZE w Sejmietytul: Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwotytul: WYCIEKŁY ZAŁOŻENIA KAMPANII SKIEROWANEJ PRZECIWKO OBYWATELOMtytul: Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnacjętytul: Lokalne inicjatywy jednoczą się w walce o czyste powietrze i ogłaszają POLSKI ALARM SMOGOWYtytul: Potrzebna umowa społecznatytul: Senat poparł interes spółek energetycznych kosztem obywatelitytul: Nie dowiemy się, ile jest łosi w Polsce
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.