OZE

Norwedzy i Brytyjczycy zbudują wspólnie najdłuższy na świecie interkonektor

30 marca 2015 min
(galeria fotografii)

National Grid i Statnett planuję budowę najdłuższego na świecie podmorskiego interkonektora.

Przedstawiciele brytyjskich i norweskich operatorów systemów energetycznych podpisali w czwartek umowę w sprawie położenia 1400 MW kabla elektrycznego między Wielką Brytanią i Norwegią. Tyle mocy wystarcza do zaopatrzenia w energię 750 tys. domów na Wyspach Brytyjskich.

Budowa połączenia energetycznego o długości 730 km ma zakończyć się w 2021 roku. Będzie to pierwsza tego typu instalacja wybudowana między tymi krajami.

- Dostęp do energii z norweskich elektrowni wodnych pozwoli nam spełnić ekologiczne wymogi w tym zakresie. Tym samym również zapewnimy dywersyfikację źródeł energii oraz obniżymy ceny dla obywateli Wielkiej Brytanii – powiedział Alan Foster, dyrektor Nation Grid.

Zadowoleni z nowej umowy są również władze norweskiego Statnettu.

- Jesteśmy dumni z udziału w tym projekcie. Nie tylko dlatego, że ustanowimy nowy rekord i użyjemy najnowszej technologii. Przede wszystkim nowy interkonektor to duży krok w stronę rozwoju odnawialnych źródeł energii, a więc przyszłości całej energetyki. Nasza inwestycja jest ponadto korzystna dla obu krajów – zapewniał Auke Lont, prezes Statnettu.

Interkonektor będzie biegł od miejscowości Blyth w hrabstwie Northumberland do norweskiego Kvilldal. Na obu końcach kabla zostaną postawione transformatory. Cały projekt jest wart 2 mld euro. Obie firmy mogą liczyć na fundusze unijne z projektu "Connecting Europe". To dla nich szansa na pozyskanie 31 mln euro.

Powstanie interkonektora od dwóch lat wspiera brytyjski rząd z minister energetyki Edwardem Daveyem na czele. Projekt w perspektywie 25 lat funkcjonowania może przynieść brytyjskim konsumentom nawet 3 mld funtów zysku w postaci niższych cen energii.

- Nasze wysiłki w końcu przyniosły owoce. Energia pochodząca z norweskich elektrowni wodnych będzie opcją awaryjną na wypadek słabych warunków dla naszych farm wiatrowych. Jednocześnie rozpoczęliśmy budowę interkonektora z Belgią. To dam naprawdę szerokie możliwości pozyskiwania energii – stwierdził minsiter.

Umowa National Grid z partnerem belgijskim przewiduje budowę interkonektora o długości 140 km pomiędzy Kent i Zeebrugge. Jego moc przesyłowa wyniesie 1000 MW. Inwestycja ma być zakończona w 2019 roku.

źródło: www.gospodarkamorska.pl

komentarz redakcji:

min

To pomysł, jak gdy nie bedzie wiał wiatr na Wyspach, dostarczyć Brytyjczykom odnawialną, tanią i czystą energię. Jej nadwyżki ma Norwegia w licznych elektrowniach wodnych. Wystarczy połączyć te kraje "inteligentnym kablem"- zwanym interkonektorem. To pomysł dla całej UE, wspierany przez Komisje Europejską, budowy takich łączników energetycznych między róznymi krajami. Polskie lobby węglowe ma sie czego bać. Nadwyżkowej energii za O złotych z fotowoltaiki i wiatraków niemieckich. Dlatego potrzebnych interkonektorów między Polską a Niemcami na razie nie budujemy. Takie połączenia dałby tańszy prąd konsumentom, a przecież rząd reprezentuje interes koncernów a nie konsumentów.

Radek Gawlik

tytul: *Prosument* interesuje potentatówtytul: Zatrważający raport - Rosjanie zanieczyszczają wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiejtytul: Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnieńtytul: Blue coal, czyli ekologiczny węgiel po polsku tytul: Atomowy szantaż: gmina zarabia, gdy nie krytykuje rządowej spółkitytul: Ministerstwo Gospodarki – będzie nowelizacja ustawy o OZEtytul: Ministerstwo Gospodarki straszy prosumentów tytul: Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Morska energetyka wiatrowa - lider OZE1

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie2. 

mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

Chiny zachorowały na OZE

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.