×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
7 września 2023
info
 

Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2023

 

            Walka wyborcza trwa w najlepsze. Należy pokazywać tylko, co najlepsze, np. darmowe autostrady, za które zapłacą podatnicy – także ci niekorzystający na co dzień z samochodu. Nic nadzwyczajnego. Ale że spółka skarbu państwa dostała po paluszkach za pokazywanie kart strategii na kolejne lata? To też element walki wyborczej. Sytuacja m.in. z PGE pokazuje, jak ważne jest budowanie energetyki w oparciu o politykę, a nie zdrowy rozsądek. Wcześniej obiecano górnikom umowę społeczną, a teraz nagle nowa strategia PGE odejścia od węgla w 2030 r.? Związkowcy szybko odnieśli się zarówno do planów szybszego odejścia od węgla jak i do zmiany strategii PGE. Pytanie tylko kto okaże się dla nich alternatywą.

Przed wyborami wszyscy spieszą się też z NABE – agencja, jak zapewnia minister Sasin, ma powstać jeszcze przed wyborami, ale okazuje się, że są w niej pewne zapisy czy mechanizmy, że odejście od węgla będzie musiało się wydarzyć zdecydowanie szybciej niż w 2049 czy 2044 r. Wraz z upomnieniem szefa PGE politycy wypowiedzieli się też właśnie o NABE – ona nie tyle ma pomóc w rozwoju OZE w Polsce, ale przedłużyć w miarę możliwości pracę energetyki konwencjonalnej – nawet o kolejne 30 lat!

Pod względem procesów prawnych też trwa batalia. Polega ona na przedłużaniu procesów, które mają sprawdzić np. zgodność z prawem dokumentów, na podstawie których wydana została np. koncesja dla odkrywki Turów. Wyrok w sprawie Turowa przed nami. Można jednak pytać czy ten wyrok będzie respektowany? Dzisiaj trwa spór o ustawę ocenową, którą odrzucił już Senat. Ale tak samo przecież było w przypadku Prawa Geologicznego i Górniczego. Sejm po prostu nie przejął się stanowiskiem Senatu. Ustawę już podpisał Prezydent. Skutki nowego prawa, przez które każde złoże może się nagle stać strategiczne, odczuje wiele gmin, które nawet nie wiedzą, że leżą na złożach.

Zmiana klimatu wywraca świat do góry nogami – pożary na przemian z powodziami, choroby znane ze świata tropikalnego zaczynają docierać do naszych szerokości geograficznych, susze i topniejące lodowce w Alpach. Transformacja jest potrzebna, ale też wykorzystywana jest przez gospodarkę opartą na wzroście. Czy wszyscy np. potrzebują samochód elektryczny? Jak się ma do tego transport publiczny?  Samochody elektryczne „wirują w błędnym kole, którego nie sposób nie zauważyć. Akumulatory o niskiej gęstości energii, za duże, za ciężkie, nie przechowujące nawet wystarczającej ilości energii. Nie da się ich szybko naładować, są drogie, a ich żywotność jest ograniczona. Choć dla niewielkiej grupy kierowców elektryki mogłyby mieć sens, ciężko upatrywać w nich sposobu na rozwiązanie problemów na przyszłość.” Szczególnie jeśli ma to być element indywidualnego modelu transportu proponowanego dla całego Globu. To niestety problem szerszy – czy zmiana ma być indywidualna czy może być kształtowana systemowo. Wiele wskazuje, że chodzi o dwie strony tego samego medalu. Okazuje się bowiem, że w czasach sztucznej inteligencji są miejsca, gdzie nie sposób dojechać zwykłym autobusem. Ostatecznie jednak w demokracji to ludzie decydują, kto i jak będzie wprowadzać zmianę systemową.

 

Węgiel brunatny
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Węgiel brunatny

Pod prąd i nowinki związane z kopalniami węgla brunatnego w Polsce

Na zdjęciu związkowiec na tle budynku, który stoi na złożu węgla brunatnego. Nowe PGG może zahamować rewitalizację tego zabytku.


Sen o jeziorze trwa
(źródło: g.pl/news)

Niedługo na mapie Polski pojawi się całkowicie nowe jezioro. W Wielkopolsce zamieniono teren kopalni węgla brunatnego w ogromny zbiornik wodny, który z pewnością stanie się kolejną atrakcją turystyczną. Ta informacja ucieszy nie tylko odwiedzających.


Komentarz Redakcji:

Uwaga na końcówkę artykułu. Będzie piękne jezioro dla rekreacji ( kiedy nie pada?), ale woda w nim ma służyć do chłodzenie elektrowni atomowej, którą chce tu stawiać- wiemy to z innych doniesień- wicepremier Sasin z miliarderem Solorzem, właścicielem ZE PAK. Jeśli będzie tam chłodzona wielka elektrownia atomowa, zapomnijcie o rekreacji, raczej szykujcie się Wielkopolanie na zakwity wody  i sinic oraz brak wody na skutek zwiększonego parowania i zużycia przez przemysł atomowy.


Turów oczami mieszkańców
(źródło: smoglab.pl)

 – Mało młodych idzie pracować do kopalni. To nie jest już tak atrakcyjny pracodawca. Mamy blisko do Niemiec i do Czech, gdzie płace są o wiele wyższe dla młodych, a praca atrakcyjniejsza. Bo jednak w kopalni to ciężka, fizyczna praca, a zarobki niekoniecznie super. Młodzi mają coraz większą świadomość, wiedzą, że czasy się zmieniają. Do tego jeszcze niepewność, jeśli chodzi o termin zakończenia wydobycia.


Kopalnia Turów: Kryzys wodny po czeskiej stronie został powstrzymany
(źródło: forsal.pl)

Kopalnia Turów, należąca do spółki PGE GiEK, zakończyła trwający ponad rok okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, który ma chronić zasoby wodne po czeskiej stronie. Wyniki pomiarów wykazują wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o ponad 4 m – podała w piątek spółka. Sytuacja ta jasno pokazuje, że problem po czeskiej stronie istniał i można go było załatwić taniej i wcześniej. PGE i rząd naraziły Polskę na poważne straty.


Prawo własności kontra złoża strategiczne – PGG przyjęte
(źródło: wysokienapiecie.pl)

„Od decyzji jednego urzędnika na ulicy Wawelskiej zależeć będą losy setek tysięcy obywateli, którzy mają pecha mieszkać nad bliżej jeszcze nieznanymi, ale „strategicznymi” złożami”.

^menu
Energetyka konwencjonalna

PGE zmienia z dnia na dzień strategię, bo nie spodobała się rządowi
(źródło: businessinsider.com.pl)

NABE rodzi się w bólach i sprzecznościach. Ma ułatwić transformację, a jednocześnie umożliwić spalanie węgla przez następne 30 lat!

"Aktualizacja strategii Grupy PGE jest ściśle powiązana z powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. W związku z tym, Zarząd PGE SA postanowił uchylić aktualizację strategii Grupy PGE. Zgodnie z rządowym programem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeniesione zostaną wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych. Dzięki temu elektrownie konwencjonalne będą mogły przez kolejne 20-30 lat funkcjonować, odbierać polski węgiel i gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Ponadto NABE pozwoli spółkom energetycznym zwiększyć inwestycje w zieloną energię, tak aby przeprowadzić w Polsce sprawiedliwą transformację energetyczną, rozłożoną w czasie i z poszanowaniem interesów pracowniczych".

Czytaj więcej na:


Dodatek węglowy i działania osłonowe – decyzja po wyborach
(źródło: green-news.pl)

Na razie nie wiadomo jak będą się kształtować ceny za węgiel i za energię elektryczną w sezonie zimowym 2023/2024. Decyzja ma zapaść po wyborach.


Atom i ryzyka – głos ekspertów i organizacji ekologicznych
(źródło: eko.org.pl)

Przystąpienie do realizacji programu budowy energetyki jądrowej naraża więc nas na poważne ryzyka. Po pierwsze, perspektywa pogarszających się w sposób trwały warunków działania nowych elektrowni jądrowych może doprowadzić do zatrzymania ich budowy; na świecie, w tym także i w Polsce (Żarnowiec) zanotowano już liczne tego rodzaju przypadki. Po drugie, biorąc pod uwagę długi sięgający co najmniej 15 lat okres ich budowy i przyspieszający proces transformacji sektora determinowany wprowadzaniem nowych technologii zmieniających wszystkie ogniwa procesu tworzenia wartości w obszarze wytwarzania, dostarczania i zużywania energii elektrycznej, stopień niekompatybilności wielkoskalowej energetyki jądrowej może osiągnąć poziom uniemożliwiający generowanie przychodów w skali uzasadniającej ich efektywne działanie. Po trzecie, w obu w/w przypadkach oznaczałoby to spowolnienie rozwoju OZE i podniesienie kosztów dekarbonizacji sektora.


We Francji połowa zużywanej wody jest wykorzystywana w elektrowniach jądrowych
(źródło: wnp.pl)

Blisko połowa z 32 mld metrów sześciennych wody oficjalnie pobieranej we Francji w ciągu roku jest wykorzystywana do chłodzenia elektrowni jądrowych – poinformował dziennik „Le Monde”.


Francuski atom wstrzymuje pracę. Upały blokują chłodzenie reaktora
(źródło: energetyka24.com)

Francuski EDF ogłosił przedłużenie okresu zawieszenia pracy reaktora Golfech 2 z powodu wysokiej temperatury w pobliskiej rzece, która okazała się zbyt gorąca do skutecznego chłodzenia jednostki.

^menu
OZE

Informator TEPP i jak zwykle nowinki z działu OZE, transformacja i nie tylko

http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2623


Raport: Ograniczanie OZE na rzecz atomu
(źródło: instrat.pl)

Ministerialne plany zakładają marnotrawienie dużej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, choć te będą najtańsze. Ekspert Instratu Bernard Swoczyna pisze, że scenariusz w nieuzasadniony sposób faworyzuje energetykę konwencjonalną i skazuje nas na wyższe koszty w przyszłości.

„Rządowe plany zakładają, że za kilkanaście lat w pierwszej kolejności zapotrzebowanie odbiorców pokrywane będzie z atomu. W efekcie produkcja z OZE odpowiadająca aż 40% całkowitego obecnego zapotrzebowania będzie tracona. To całkiem szokujące, że oficjalne strategie zakładają planowane marnotrawstwo energii”.


OZE szczytują i hamują jednocześnie
(źródło: green-news.pl)

Tempo rozwoju nowych instalacji wyraźnie wyhamowało. W II kwartale br. przybyło niewiele ponad 400 MW mocy. Tymczasem w latach 2021-2022 zdarzały się kwartały, w których łączną moc nowych instalacji liczono w gigawatach (np. w I kw. 2022 – ponad 1,2 GW).


Wciąż problemem są sieci
(źródło: noizz.pl)

Rozwój generacji rozproszonej OZE wymaga zmiany dotychczasowych planów rozwoju sieci energetycznych i modelu rozliczeń wytwórców i odbiorców energii, a to wymaga wysiłku i zmiany dotychczasowych modeli biznesowych.

Węgiel nie ma szans z OZE. Fotowoltaika pobiła w Polsce nowy rekord
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

W Polsce świeci słońce i wieje wiatr, więc w miksie energetycznym, czy komuś się to podoba, czy nie, jest coraz mniej miejsca dla węgla. Odnawialne źródła energii mają się na tyle dobrze, że mocno już zawstydzają prognozy Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). I właśnie jesteśmy świadkami, jak nasz miks energetyczny zmienia się nie do poznania.


To pozwoli odebrać moc z pierwszych wiatraków na Bałtyku. Jest przełomowa decyzja
(źródło: wnp.pl)

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec na Pomorzu. Umożliwia ona spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne wystąpienie o tzw. decyzję lokalizacyjną.


Znowu słoneczny rekord
(źródło: gramwzielone.pl)

Lipiec okazał się najlepszy w dotychczasowej historii fotowoltaiki w Polsce pod względem ilości energii wytworzonej przez elektrownie PV w ciągu miesiąca. Elektrownie PV tylko w lipcu wytworzyły w naszym kraju więcej energii niż w całym 2020 roku.

Łączny udział OZE, w tym fotowoltaiki, energetyki wiatrowej, wodnej i biomasowej, w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej w lipcu wyniósł 30 proc., a w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku osiągnął poziom 26,7 proc.


Słoneczne bloki
(źródło: biznes.interia.pl)

„Po siedmiu miesiącach działania programu OZE dla bloków, dla mieszkalnictwa wielorodzinnego, okazuje się, że mamy gigantyczne zainteresowanie, sukces programu”.

^menu
Klimat

Raport Ember: Emisje spadają
(źródło: wnp.pl)

Spalanie paliw kopalnych w Unii Europejskiej spadło do najniższego poziomu w historii. Natomiast w Polsce poziom jest najniższy w całym stuleciu - wynika z raportu ośrodka analitycznego Ember.


Spadek emisji gazów cieplarnianych w UE. Jak wypadła Polska?
(źródło: bankier.pl)

Emisje gazów cieplarnianych w UE w I kwartale spadły o 2,9 proc. rok do roku i wyniosły łącznie 941 mln ton ekwiwalentu CO2 - podał Eurostat.


Apel Koalicji Klimatycznej
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Koalicja Klimatyczna wspólnie z ponad 80 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi apelują do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczną prace nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.


Aktywistka pozwana przez Gaz-System
(źródło: onet.pl)

Spółka Gaz-System pozywa 21-letnią studentkę z Warszawy. Poszło o zwrot, w którym aktywiści w mocnych słowach skrytykowali plany rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce. W sądzie reprezentują ich prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Covid, Legionella i co dalej?
(źródło: smoglab.pl)

Zmiana klimatu sprawia, że mieszkańcy Europy zaczynają cierpieć na choroby, które dotychczas występowały tylko w Afryce. – Lekarze muszą przygotować się na walkę z wirusami i bakteriami, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia – ostrzegają naukowcy.


Alpy niebezpieczne przez zmiany klimatu
(źródło: podroze.onet.pl)

Wysokie góry, jak np. Alpy stają się niebezpieczne dla człowieka. Lodowce wysokogórskie topnieją przez co uwalniają się skały skute wcześniej lodem. W efekcie dochodzi do lawin kamieni.


Alpy się topią
(źródło: tagesschau.de)

Narciarstwo zjazdowe kończy się przez zmiany klimatu. W Alpach brakuje śniegu. Pojawiają się problemy przemysłu sportowego, który stanowi istotny element gospodarki.


Wojna przyspiesza zmiany klimatu
(źródło: smoglab.pl)

Wojna w Ukrainie wiąże się ze zmianami klimatu, a konkretnie obniżonymi ambicjami wielu państw oraz zwiększonymi emisjami m.in. przemysłu zbrojeniowego.

^menu
Niska emisja


Mieszkaniec Wieliczki chciał powrotu kopciuchów. Nie udało mu się
(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

„Cieszymy się, że radni Sejmiku podjęli rozsądną decyzję i nie zmienili przepisów antysmogowych w Krakowie. To dobra wiadomość dla zdrowia i życia mieszkańców Krakowa, którzy dzięki wdrożeniu uchwały antysmogowej oddychają czystszym powietrzem. Teraz czas na to, żeby samorząd województwa z determinacją podszedł do wymiany starych palenisk w pozostałych miejscowościach Małopolski, tak, aby ostatecznie rozwiązać problem smogu w naszym województwie.” – mówi Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Strefa Czystego Transportu krytykowana
(źródło: motoryzacja.interia.pl)

Już za niespełna rok w Krakowie ma zacząć działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). Tymczasem w mieście rośnie opór przeciwko temu rozwiązaniu.

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej