×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
14 września 2022
info
 

Energia dla Klimatu sierpień-wrzesień 2022

„Mamy coraz mniej czasu na uratowanie świata przed nieodwracalnymi szkodami spowodowanymi globalnym ociepleniem”

Karol, król Wielkiej Brytanii

 

Lato tego roku było raczej ciężkie, a do tego mówią, że ma być gorzej.  Zatruta Odra, obawy przed brakiem węgla w kotłowniach, wreszcie gigantyczne ceny paliw wprowadziły nerwową atmosferę, ale przy okazji – jak chyba nigdy - wywołały namysł nad ochroną środowiska w Polsce. Rząd ogłosił nagrodę na znalezienie winnego katastrofy na Odrze, ale tegoż najprawdopodobniej nie znajdziemy w takim sensie, aby wytoczyć mu proces i wygrać. Obecne katastrofy „naturalne” zawsze są bowiem efektem wielu połączonych czynników. Potencjalni winowajcy szukają alibi i zrzucają odpowiedzialność na innych. Fakt -  wysoka temperatura wód i niski poziom rzek miały udział w masowym śnięciu ryb. Pojawił się też złotowiciowiec i jego toksyny – ale przecież one też były efektem raczej, a nie przyczyną całego zamieszania. Dramat kusi, aby nadać Odrze osobowość prawną, tylko czy to jej pomoże? Przecież już samo umiejętne prowadzenie gospodarki wodno-ściekowej  tj. nadzór nad oczyszczaniem i zrzutem oczyszczonych ścieków,  automatyczny monitoring, wreszcie kary i śledztwa w przypadku zgłaszanych naruszeń mogłyby wystarczyć. Mamy przepisy, ale ich nie stosujemy – tu jest chyba pies pogrzebany.

W takiej sytuacji można tylko ubolewać, że to minimum, czyli przepisy są znoszone, albo łagodzone. Przykładem są normy jakości węgla. Do tego Premier Morawiecki chce np. zniesienia systemu ETS. Tymczasem system handlu emisjami jest potrzebny, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla i zachować motywację ekonomiczną do transformacji energetycznej i uniezależnienie się od energii z Rosji. Przed kolejnym szczytem klimatycznym Unia Europejska wzywa też wszystkie strony Porozumienia Klimatycznego do przedstawienia ambitnych celów i polityki, a w szczególności państwa wysoko rozwinięte gospodarczo, które jeszcze tego nie zrobiły, do rewizji i zmiany celów. Ochrona stabilnego klimatu jest ważna, gdyż jego zmiany oznaczają więcej takich tragedii, jaka ma miejsce m.in. podczas wielkiej powodzi w Pakistanie. Ale i tam możemy zapytać, czy zmiana klimatu to jedyny powód powodzi i jej skutków? Przypomnijmy sobie, że dokładnie rok temu w Niemczech powódź zabiła więcej ludzi, niż w 97 roku w Polsce. Okazało się, że deszcz to jedno, ale niemieckie służby zareagowały za późno, nie wydano ostrzeżeń, dodatkowo stwierdzono później, że tereny zalewowe zostały tam zabudowane (ma to niestety wciąż miejsce też w Polsce, która nie wyciągnęła wniosków z katastrofy sprzed 25 lat). Te sytuacje pokazują, że zmiana klimatu może być czasami wygodną wymówką.

W Europie czekamy na zimę. Kraje członkowskie raczej poszły za namową Unii, aby nastawić się na oszczędzanie. W Polsce oszczędzać energii nie będziemy, bo minister Moskwa przekonuje, że będzie ok., a jej upór jest w tym kontekście co najmniej dziwny. Uspokoić ma nas dzisiaj dodatek węglowy, ale co z tego skoro ludzie nie mają wystarczającej ilości węgla w piwnicach. Posłuchają zapewne J. Kaczyńskiego, że palić można wszystkim, poza oponami. Dzisiaj wiemy też, jakim błędem było w zasadzie skasowanie  rozwoju fotowoltaiki  po boomie, obserwujemy zastój. Ludzie nie chcą korzystać ze słońca na takich warunkach, jakie mamy w Polsce od kwietnia. Także system kaucyjny, który za granicą działa, u nas ma być ogromnym problemem. Co ciekawe jest to coś, co ma rekordowe poparcie społeczne, bo aż 90%. Może na ochronie środowiska, ale podanej w społecznym sosie, uda się zmienić scenę polityczną?

 

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd

Konferencja o wodzie w cieniu odkrywki Tomisławice, niemiecka transformacja regionów węgla brunatnego i nie tylko

 

Turów w remoncie
(źródło: biznesalert.pl)

Przez całe lato bloki elektrowni Turów były remontowane, stąd przeważnie tylko część z nich produkuje prąd. Operator uspokaja, że to normalne, a remonty są konieczne przed zimą

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Elektrownie węglowe podgrzewają wodę w rzekach – przepis na kolejną katastrofę
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Efektem wielu połączonych czynników, jednak każdemu z nich sprzyjała wysoka temperatura wód. Poprzez umiejętnie prowadzoną gospodarkę wodno-ściekową, powiązaną z monitoringiem oraz prognozowaniem, skala tragedii odrzańskiej byłaby mniejsza.



Łączymy fakty – zasolenie rzek i wody z kopalni
(źródło: smoglab.pl)

Zasolenie polskich rzek rośnie z roku na rok. Od wielu lat organizacje ekologiczne pokazują, że proces ten może mieć związek ze zrzutami wód kopalnianych. Zmiana parametrów sprawia, że w rzekach zaczynają się pojawiać warunki charakterystyczne dla wód morskich. To z kolei prowadzi do „biochemicznej walki w rzece”. Złote algi, które wykryto w Odrze mogły zareagować stresem na np. napływ wód słodkich i wytworzyć toksyny, które przyczyniły się do śmierci ryb.

 

Jakość węgla „zabija” elektrownie
(źródło: wiadomosci.onet.pl)

Nie tylko smog zabija, okazuje się, że awaryjność naszych kluczowych elektrowni konwencjonalnych też zależy od jakości węgla. W Polsce porzucono proces „wzbogacania” węgla, czyli oczyszczania go z elementów skały płonnej i innych. Elektrowni Jaworzno grozi awaria poprzez dostarczanie do niej złej jakości węgla.

 

Górnicy dali się nabrać? – szykuje się strajk
(źródło: wydarzenia.interia.pl)

- Dotychczasowe działania rządu, które miały teoretycznie sprawić, że ustabilizuje się inflacja, a ceny energii nie będą rosły w oszalałym tempie, są rozwiązaniami doraźnymi. Nie ma w naszej ocenie żadnych rozwiązań systemowych, które ustabilizowałyby sytuację zwykłych ludzi. Nie ma też rozwiązań systemowych, które ustabilizowałyby sytuację przedsiębiorców - powiedział na konferencji prasowej w Katowicach Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". 

 

Raport Kremla – sankcje działają
(źródło: wnp.pl)

A jednak. Z powodu nałożonych przez Zachód sankcji sytuacja rosyjskiej gospodarki jest znacznie gorsza niż oficjalnie przedstawia to Kreml - wynika z tajnego raportu, przygotowanego dla rosyjskich władz. Raport ostrzega, że w ciągu najbliższego roku, nastąpi "zmniejszenie produkcji w wielu sektorach zorientowanych na eksport", od branży naftowej, gazowej i metalowej, po chemiczną i drzewną. W efekcie te sektory przestaną być motorem napędowym rosyjskiej gospodarki - zapisano w dokumencie.

 

Zawodny atom – najpierw korozja, potem susza
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Koncern energetyczny Electricite de France (EDF) opóźnia wznowienie reaktorów jądrowych zamkniętych z powodu korozji. Przypomnijmy, że w wyniku wykrytej korozji zatrzymano 12 bloków atomowych. To powoduje straty w wytwarzaniu energii elektrycznej i zmusza władze do szukania innych rozwiązań pozyskiwania energii. Dramatyzm sytuacji „podgrzewa” wysoka temperatura, czyli zwiększone zapotrzebowanie na prąd oraz niski stan wód w rzekach, powodujący problemy z chłodzeniem reaktorów atomowych.

 

Atom w Niemczech do 2023
(źródło: forsal.pl)

Dwie z trzech działających obecnie w Niemczech elektrowni atomowych - Isar 2 i Neckarwestheim - mają służyć jako elektrownie awaryjne i wytwarzać energię elektryczną do połowy kwietnia 2023 r.. Przesadą jest zatem twierdzenie, że Niemcy „wracają” do atomu. Prawdą jest natomiast, że ich wyłączenie nie nastąpi w 2022, jak planowano.

 

Cena gazu i problemy z nawozami azotowymi – pomówmy też o klimacie
(źródło: oko.press)

Rolnictwo przemysłowe żyje dzięki nawozom azotowym. Zwyżki cenowe na Towarowej Giełdzie Energii uderzają w największych odbiorców gazu — na przykład w zużywającej ok. 2 mld m3 gazu rocznie Grupę Azoty. Sytuacja jest poważna, ale też to dobry moment, aby pomówić o wpływie produkcji i stosowania nawozów na klimat. Unia Europejska chce ten moment wykorzystać.

 

^menu
OZE

Proste, ale zbyt skomplikowane dla rządu? – bezpośrednie linie energetyczne
(źródło: money.pl)

Budowa linii bezpośrednich to same korzyści — umożliwia rozwój OZE, zwłaszcza lokalnie, a odbiorcom przemysłowym znacząco pomaga obniżyć rachunki za energię.

 

Polacy lubią wiatraki
(źródło: wnp.pl)

85 proc. Polaków popiera rozwój i budowę nowych elektrowni wiatrowych - poinformowała firma Eurowind Energy. Przeciwko farmom wiatrowym jest "niewiele ponad 4 proc." ankietowanych.

 

Spada zainteresowanie fotowoltaiką
(źródło: gramwzielone.pl)

W uruchomionej z początkiem kwietnia czwartej edycji programu dotacji dla prosumentów wpływa znacznie mniej wniosków niż w poprzedniej edycji – mimo wyższego poziomu dotacji i możliwości pozyskania jej już nie tylko na fotowoltaikę. Dotacja z aktualnej edycji Mojego Prądu wiąże się jednak z koniecznością wejścia do nowego systemu rozliczeń.

 

Nowe materiały OZE
(źródło: gramwzielone.pl)

Naukowcy z instytutu NREL opracowali ogniwo perowskitowe, które nie tylko charakteryzuje się wysoką początkową sprawnością, ale też ma być odporne na działanie czynników zewnętrznych

 

Inflacja i ceny prądu – czy fotowoltaika pomoże?
(źródło: wyborcza.biz)

Czy 1 mln rodzin prosumenckich w Polsce może spać spokojnie? Dzięki fotowoltaice podwyżki ich ominą. Czy warto jeszcze zainteresować się fotowoltaiką, jeśli chce się uniknąć podwyżek?

 

Komentarz Redakcji:

Wyliczenia Instytutu Odnawialnych Energii potwierdzają także inne sygnały, że w nowym „systemie netbilingu” prosumencka PV zaczyna być też opłacalna. Powodem jest wzrost cen energii elektrycznej na giełdzie, jako podstawa do określenia średniej ceny sprzedaży dla prosumenta. Zwrot nakładów na inwestycje w PV następuje po 8 latach (uwzględniając wsparcie z „Mojego Prądu” i ulgę podatkową) i od razu płacimy mniej za prąd, bo ok 30-35 % to autokonsumcja, czyli bezpośrednie ze słońca zasilanie urządzeń prosumenta w ciągu dnia. Można autokonsumpcję zwiększyć przez magazyn energii, rząd do tego zachęca, ale tego wyliczenia nie obejmowały. Jedna niepewność to nie OZE i słońce a polityka i rząd, który chciał zniechęcić prosumentów i chyba mu nie wyszło. To zresztą teza prof. Popczyka- autora spójnej koncepcji elektroprosumeryzmu, czyli przejścia w 100 % na EE i OZE , że największą niestabilność przy OZE stanowią politycy, nie pogoda.

 

Co ze starymi łopatami wiatraków?
(źródło: biznesalert.pl)

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie ich w produktach spożywczych. Przykładem są żelki.

 

^menu
Klimat

Sukces biletu za 9 euro – redukcja emisji CO2
(źródło: klimat.rp.pl)

W okresie od czerwca do końca sierpnia udało się w Niemczech zaoszczędzić około 1,8 mln ton emisji CO2. Wielu zatęskni za wakacjami z biletem za 9 euro. Jedna piąta z 52 mln osób, które skorzystały z oferty, to ludzie, którzy zwykle nie używają transportu publicznego. Bilet mógł nabyć każdy, kto w Niemczech chciał korzystać z transportu zbiorowego. 15 proc. respondentów przyznało, że gdyby nie okazyjna cena, nie zdecydowaliby się na zakup biletu - wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Niemieckich Przewoźników, w których wzięło udział ok. 78 tys. osób.  Sprawa wywołała konflikt w rządzie – Zieloni są zwolennikami promocji transportu zbiorowego, FDP jest przeciwna, ale za to nie ma problemów z dotowaniem samochodów służbowych.

 

Chiny obrażają się na USA – ma to wpływ na klimat
(źródło: gazetaprawna.pl)

 Chiny wstrzymują szereg mechanizmów współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, w tym dialog wojskowy wysokiego szczebla i dialog klimatyczny – ogłosiło chińskie MSZ. Wszystko przez wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie.

 

Reakcja zwrotna: Rosną emisje - winne pożary
(źródło: dw.com)

Zmiany klimatu napędzają się już same. Rozległe pożary lasów spowodowane suszą w Europie wyemitowały do atmosfery tylko w ciągu dwóch miesięcy ponad sześć milionów ton dwutlenku węgla.

 

Kto zapłaci za skutki powodzi w Pakistanie
(źródło: wprost.pl)

W wyniku bezprecedensowej powodzi jedna trzecia powierzchni Pakistanu znalazła się pod wodą. Zginęło już ponad tysiąc osób, a straty sięgają miliardów dolarów. Pakistan chce, aby pomogli im główni winowajcy zmiany klimatu

 

Po papierosach czas na mięso – nie będzie reklam
(źródło: euractiv.pl)

W holenderskim mieście Haarlem rada miejska uchwaliła zakaz reklamowania mięsa w przestrzeni publicznej. Wynika to z tego jak wiele gazów cieplarnianych emituje do atmosfery branża mięsna.

 

Dlaczego znikają jeziora arktyczne?
(źródło: podroze.onet.pl)

Wskutek zmian klimatu i szybkiego ocieplania się Arktyki zanikają arktyczne jeziora – informują naukowcy na łamach pisma "Nature Climate Change". Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata, lodowce się topią, a dzika przyroda jest poważnie zagrożona. Jeziora mają odpływać, ponieważ niszczeje wieczna zmarzlina.

 

Gorąca zupa rybna – rzeka w Meksyku się gotuje
(źródło: wyborcza.pl)

Rio Grande wysycha a wraz z rzeką ginie w niej życie. Nawet uratowane ryby mają tylko 5 proc. szans na przeżycie. Wśród nich strzebla srebrzysta - ryba zagrożona wyginięciem, która żyje już tylko w Rio Grande.

 

^menu
Niska emisja

Czym palić, aby było taniej?
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Polski Alarm Smogowy zbadał ceny węgla, pelletu i drewna we wszystkich województwach. W ciągu półtora roku węgiel podrożał średnio o 229% a pellet o 166%. Sprawdzono również czym najtaniej ogrzewać dom przy obecnych cenach. Najwięcej zapłacimy za węgiel spalany w „kopciuchu” – roczny koszt to aż 12 460 zł, najtańsze jest ogrzewanie… pompą ciepła – 2350 zł.

 

Jak zaoszczędzić energię - raport
(źródło: 
forum-energii.eu)

W Raporcie Forum Energii opisujemy ponad 30 konkretnych działań, które można wdrożyć łatwo i niewielkim kosztem jeszcze przed nadchodzącą zimą. Pozwoli to obniżyć rachunki oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

 

Prezes Kaczyński przemówił – Polska ma być ogrzana, byle nie oponami
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Zawieszenie norm jakości węgla, osłabianie uchwał antysmogowych i bagatelizowanie spalania odpadów pokazują nową narrację rządu. Oznacza to, że na składach będzie dopuszczony do sprzedaży  muł i węgiel bardziej zasiarczony, zawierający więcej popiołu i wilgoci. 

 

Polska ogrzana ekogroszkiem gumowym?
(źródło: money.pl)

Internet zalewają oferty udającego alternatywę tzw. ekogroszku gumowego. Mówi się także, że słowa J. Kaczyńskiego będą taki proceder inspirować.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej