×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
14 grudnia 2022
info
 

 

Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2022

 

Bardzo gęsta mgła spowiła miasto Londyn. Był  5 grudnia 1952 r.. Ludzie nie widzieli swoich twarzy na ulicach, przewracali się, umierali. Nie było wiadomo, co się dzieje. Wielki londyński smog zabił 12 tysięcy londyńczyków. Wtedy powietrze było zanieczyszczone także emisjami z elektrowni węglowych czy przemysłu, który znajdował się w samym centrum miasta! Po 70 latach nie mamy problemu kwaśnych deszczy czy tlenków siarki w powietrzu, ale smog wywołany spalaniem złej jakości węgla w przydomowych piecach, wciąż zabija – chociaż mniej spektakularnie. Wciąż jest to jednak problem, który lubimy zamiatać pod dywan. Pewnie dlatego Wrocław odmówił Dolnośląskiemu Alarmowi Smogowemu postawienia „płuc smogowych” na Rynku, gdzie od kilku dni funkcjonuje tłumny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Barbórka też była okazją do zamiatania pod dywan niewygodnych faktów. Przyznano medale za „obronę Turowa”, a jednocześnie region Bogatyni nie dostał  miliarda z UE na transformację regionu. 2022 był dla polskiego górnictwa tragiczny. Nie tylko spada wydobycie, a węgla brakuje na składach. W kopalni Pniówek w kwietniu zginęło 16 górników, a ciała siedmiu górników wciąż są pod ziemią. Polska transformacja będzie trudna, gdyż wciąż 70 % energii elektrycznej produkowana jest właśnie z węgla. Kopalnie węgla kamiennego należą do najgłębszych na świecie, co oznacza, że są jednocześnie jednymi z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Górnicy pracują nawet ponad kilometr pod ziemią!

Szczyt klimatyczny w Egipcie nie poprawił nam nastrojów. Utworzono specjalny fundusz na potrzeby kompensacji strat i szkód, będących skutkiem zjawisk związanych z kryzysem klimatycznym w krajach najuboższych i najbardziej na nie narażonych – wciąż nie wiadomo jednak kto będzie do niego płacić, a kto skorzysta z pieniędzy na niezbędne inwestycje w ograniczanie emisji. Jeszcze gorzej jest na szczycie COP 15 w Montrealu poświęconego bioróżnorodności, gdzie miało dojść do kompromisu, aby na Ziemi utworzyć 30% terenów chronionych do 2030 r. Państwa strony mające najwięcej „grzechów” po prostu na szczyt nie przyjechały. Na całym świecie jak zwykle to naukowcy i organizacje społeczne biją na alarm. Społeczeństwo oburza się poplamionymi obrazami w muzeach, zakorkowanymi ulicami i mają rację w jednym punkcie – to nie zwykli ludzie są najbardziej odpowiedzialni. To wielkie korporacje, koncerny czy np. FIFA, która na Mundialu w Katarze pobiła chyba rekord przewin. Możemy zatem chyba już tylko apelować do instytucji finansowych, aby za żadną cenę nie finansowały tego typu imprez, wydobycia paliw kopalnych, itp.

W Polsce pojawiły się nareszcie jakieś głosy, aby sensownie oszczędzać energię. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator polskiego systemu, codziennie publikuje nowe „godziny szczytu”, w których lepiej zastanowić się, czy musimy koniecznie włączać w domu piekarnik, zmywarkę czy inne urządzenia. Unia Europejska w końcu ogłosiła przyznanie pieniędzy dla regionów górniczych, ale już wiemy, że trzeba będzie bardzo monitorować, czy transformacja będzie sprawiedliwa. Innymi słowy, trzeba będzie uważać, aby pieniądze nie znalazły się na kontach największych trucicieli w regionach górniczych. To, że lobby działa, to wiemy, ale wciąż nie przestają nas zdumiewać pomysły ułatwiające niszczenie przyrody i zdrowego rozsądku. 2 grudnia 2022 r., na sejmowej Komisji Nadzwyczajnej odnośnie likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych został dopisany podpunkt dotyczący zwolnienia myśliwych z obligatoryjnych badań lekarskich. Oznacza to, że przypadków pomylenia dzika z rowerem, żoną czy samochodem będzie coraz więcej.

 

 

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Region Bogatyni bez pieniędzy na transformację. Winne PGE

– Ta sama spółka PGE potrafiła przygotować harmonogram odchodzenia od węgla w Bełchatowie i uzyskać tym samym gigantyczny zastrzyk środków unijnych dla mieszkańców i przedsiębiorców w województwie łódzkim. W Turowie obserwowaliśmy od początku brak dobrej woli i polityczne blokady ze strony rządu zjednoczonej prawicy.

 

Nie będzie pieniędzy, ale jest medal
(źródło: zgorzelec.info)

z okazji Barbórki wręczono medale zasługi od województwa dolnośląskiego za obronę Turowa.

"Przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego przekazali reprezentantom Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność kopalni Turów Złotą Odznakę Honorową - Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.  Dyrektor KWB Turów Sławomir Wochna otrzymał Złotą Odznakę Honorową, a przewodniczący zakładowego NSZZ Solidarność Wojciech Ilnicki Odznakę Honorową, które zostały  przyznane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków."

 

Złoczew wraca?
(źródło: radiolodz.pl)

Jeszcze w listopadzie pojawiły się głosy, że budowa odkrywki Złoczew jest potrzebna. Barbórka i kryzys energetyczny sprzyjały wizjom o przyszłości węgla.

– Zapał mieszkańców zdecydowanie spadł. Nie wiem, czy teraz byłoby tak duże poparcie dla powstania kopalni, jak jeszcze kilka lat temu. Gmina Złoczew pod względem administracyjnym jest przygotowana na kopalnię od 2019 roku. Jeżeli kiedykolwiek takowa będzie miała powstać, zrobimy wszystko, żeby ona ruszyła – dodaje Dominik Drzazga.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Regulacje – Traktat Karty Energetycznej ma trafić do kosza
(źródło: europarl.europa.eu)

Parlament Europejski 24 listopada przyjął rezolucję zalecającą wszystkim członkom UE odejście od Traktatu Karty Energetycznej (ang. Energy Charter Treaty) - porozumienia, które znacząco blokuje postęp odchodzenia od paliw kopalnych, gdyż pozwala firmom związanym z tym sektorem na wytaczanie państwom procesów o odszkodowania za straty finansowe związane z "zieloną polityką".
Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie wyników aktualizacji Traktatu karty energetycznej:

Rządowy projekt ustawy o wypowiedzeniu Traktatu:

 

Rząd nie przygotowuje górnictwa do transformacji
(źródło: onet.pl)

Według umowy społecznej między górnikami a rządem ostatnia kopalnia ma zostać zamknięta w 2049 r. Węgiel powinniśmy przestać spalać już w 2030 r. To jednak oznaczałoby utratę pracy przez tysiące ludzi i konieczność opracowania planu sprawiedliwej transformacji, który zabezpieczy przyszłość pracowników. Młodzi ludzie nie garną się do pracy w zawodzie górnika, co jednak z tymi wciąż młodymi, którzy już pracują w zawodzie.

Komentarz:

Organizacje pozarządowe i eksperci od dawna twierdzą, że „umowa społeczna” rządu i związków zawodowych górników na funkcjonowanie kopalń do 2049 jest aktem politycznym i nierealnym. Utrzymywanie górnictwa i energetyki na węglu już dziś stanowi olbrzymi ekonomiczny i społeczny problem, gdy prąd z wiatru i słońca jest 3- 4 razy tańszy. Nie ma szans na dopłacanie do węgla i paliw kopalnych, które niszczą klimat przez 27 lat…

 

Lubelskie też bez FST
(źródło: lublin.wyborcza.pl)

Kopalnia Bogdanka ma działać „jak najdłużej”. Nie myśli o transformacji, a więc środków z FST również nie dostanie.

 

Raport – trzeba transformacji systemu ciepłowniczego
(źródło: raponline.org)

Paliwa kopalne stanowią obecnie podstawę do ponad 75% dostaw ciepła, a sektor mieszkaniowy jest największym użytkownikiem gazu kopalnego w Europie, odpowiadając za 40% zużycia gazu.

 

Wydobycie węgla spada
(źródło: smoglab.pl)

Fundacja Instrat opublikowała nowe zestawienie na temat polskiego węgla kamiennego. Według najnowszych danych we wrześniu br. wydobycie i sprzedaż węgla osiągnęły jedne z najniższych wyników w historii.

Komentarz:

To największa zapaść „polskiego czarnego złota”- węgla w historii. Też kompromitacja. Następuje w momencie strategicznym, gdy rząd wzywa do zwiększenie wydobycia, w związku z wojną na Ukrainie i zakazem kupna węgla z agresywnej Rosji Putina.

 

RAPORT: finansowanie inwestycji gazowych przestaje się opłacać
(źródło: rt-on.pl)

„Analiza zwraca uwagę instytucji finansowych w Polsce, że pierwsze banki już ograniczają zaangażowanie w sektor naftowo-gazowy. Wraz ze zmianami otoczenia regulacyjnego służącymi między innymi redukcjom metanu trend ten będzie przyspieszał. Wspieranie gazu po prostu przestaje się opłacać”.

 

Polskie elektrownie w pigułce
(źródło: energy.instrat.pl)

Instrat przygotował bazę wiedzy o elektrowniach w Polsce.

 

^menu
OZE

Informator TEPP a w nim o

- potencjale offshore w Polsce

- pierwszej w Polsce Strefy Czystego Powietrza

- kinematycznym magazynie energii

- przyszłorocznych cen energii

- zmian w programie „Mój prąd 4.0

 

Wiatraki potrzebne na wczoraj
(źródło: wiadomosci.wp.pl)

Najlepszym rozwiązaniem na wyjście z kryzysu energetycznego jest szybka nowelizacja ustawy odległościowej, która blokuje nowe inwestycje wiatrowe.

„Hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce, która jest wyznaczana przez elektrownie węglowe, choć spada, to w dalszym ciągu oscyluje wokół 1000 zł za megawatogodzinę. Tymczasem nowe wiatraki mogą dostarczyć czystą energię już poniżej 250 zł/MWh, co pokazała ubiegłoroczna aukcja OZE”. 

 

Wiatraki i kamień milowy
(źródło: green-news.pl)

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o około 160 mld zł (wraz z tanimi kredytami to nawet 270 mld zł), które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę.
Do przegłosowania ustawy nie potrzeba całego klubu PiS, bo zmiany chce poprzeć opozycja.

 

Pośpiech przy fotowoltaice
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Kiedy wiatr czeka latami na zmiany legislacyjne, energetyka słoneczna nie może złapać oddechu. Rządowe plany legislacyjne zmieniają się nie w ciągu miesięcy czy tygodni, ale dni i godzin. Tym razem padło na właścicieli instalacji fotowoltaicznych do 1 MW.

 

Polacy kochają pompy ciepła, ale ich nie produkują
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Krajowa branża pomp ciepła oczekiwałaby ze strony polskiego rządu takich działań, jakie podjęto w Niemczech. Tamtejszy rząd chce, aby do 2024 r. osiągnąć tempo instalacji 500 tys. PC rocznie, a do 2030 r. zainstalować ich 6 mln sztuk.

 

Dyrektywa RED – zatrzymajmy spalanie lasów

Ważą się losy Dyrektywy o promowaniu energii ze źródeł odnawialnych (Dyrektywa OZE, zwana RED). Ostateczny kształt zapisów jest przedmiotem negocjacji trójstronnych pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE. Polski rząd, w tym minister Anna Moskwa, biorą udział w tych negocjacjach i mają wpływ na kształt dyrektywy. Polskie organizacje ekologiczne chcą, aby dyrektywa nie była napisana pod dyktando lobby biomasowego.

Wciąż można też podpisać petycję przeciwko wylesianiu pod spalanie biomasy

 

Raport NIK: OZE

 Minister Klimatu i Środowiska nie dokonał do 30 czerwca 2021 r. implementacji w prawie krajowym zapisów Dyrektywy RED II, polegającej m.in. na wdrożeniu rozwiązań mających na celu poświadczenie spełnienia Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju (KZR) przez paliwa z biomasy. NIK nalega, aby zwiększyć skuteczność dostępnych mechanizmów i instrumentów wsparcia dla instalacji OZE charakteryzujących się stabilnością produkcji energii oraz dyspozycyjnością źródła; zaleca też zintensyfikowanie działań w celu ograniczenia opóźnień w procesie implementacji przepisów dyrektywy RED II do krajowego porządku prawnego.

 

Raport IEA: Pompy ciepła i walka z kryzysem energetycznym
(źródło: iea.org)

Pompy ciepła, zasilane niskoemisyjną energią elektryczną, są główną technologią w globalnym przejściu na bezpieczne i zrównoważone ogrzewanie. The Future of Heat Pumps, raport specjalny z serii World Energy Outlook IEA, przedstawia perspektywy dla pomp ciepła. Raport przedstawia główne bariery i rozwiązania polityczne, a także bada wpływ przyspieszonego upowszechnienia pomp ciepła na bezpieczeństwo energetyczne, rachunki konsumentów za energię, zatrudnienie i wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

 

Pomoc dla Ukrainy – energetyka odnawialna i magazyny energii
(źródło: swiatoze.pl)

Na odbudowę infrastruktury USA przekazało ponad 250 mln dolarów, a Polska dostarczyła 700 ton sprzętu. Z kolei Niemcy stawiają instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. 

 

Biometanownia przyjazna środowisku
(źródło: swiatoze.pl)

Pierwsza w Polsce ekologiczna biometanownia powstaje w Głąbowie w województwie warmińsko-mazurskim. Pilotażowa instalacja umożliwi produkcję ponad 7 milionów m3 biometanu rocznie.

 

Będzie potrzeba więcej litu – powodem głównie samochody elektryczne
(źródło: swiatoze.pl)

Wydobycie litu jest kluczowe dla transformacji energetycznej. Już dzisiaj musimy przygotować się na odzyskiwanie tego pierwiastka z „elektrośmieci”. Należy też stawiać na zbiorowy transport elektryczny. Czy wystarczy pierwiastków ziem rzadkich dla transformacji?



Skąd pierwiastki ziem rzadkich w przyszłości?
(źródło: wnp.pl)

Chiny mają mocnego rywala w grze o cenne surowce.

 

^menu
Klimat

COP 27 rozczarowuje, chociaż jest zgoda na utworzenie funduszu szkód i strat
(źródło: /koalicjaklimatyczna.org)

Zbyt niskie ambicje do redukowania emisji  gazów cieplarnianych. Jest zgoda, aby utworzyć fundusz dla poszkodowanych zmianą klimatu państw, ale wciąż nie ma listy, które państwa będą płacić, a które korzystać z funduszu. Nawet Unia Europejska zawiodła, jeżeli chodzi o ambicje. Przekonywała do zwiększania ambicji by utrzymać szanse na realizację celu 1,5℃, ale sama zadeklarowała jedynie gotowość zwiększenia unijnego celu o 2% do 57% do roku 2030. To niewiele, kiedy zgodnie z nauką ten cel powinien sięgać 65%.

 

Słowacja o COP 27 – „Zerowy wkład”
(źródło: euractiv.pl)

„Pod tym względem ta konferencja klimatyczna miała prawie zerowy wkład. Odbyły się nawet debaty na temat tego, czy w przyszłości stworzyć kolejną platformę między krajami, które chcą lepiej współpracować niż uczestniczyć w czymś, co odpowiada tylko dużym trucicielom, takim jak Chiny”.

 

Walka z szóstym, wielkim wymieraniem gatunków
(źródło: clientearth.pl)

Rozpoczął się COP 15 w Montrealu w sprawie bioróżnorodności. ONZ oraz naukowcy od lat starają się zapobiec szóstemu, wielkiemu wymieraniu gatunków. Jednym z celów COP 15 w Montrealu miał być kompromis, aby objąć ochroną 30% naszej planety do 2030 r. Taka ochrona miałaby jednak uwzględniać efektywne zarządzanie, przestrzeganie praw ludności rdzennej i wiele innych czynników. Niestety już wiemy, że kompromis będzie trudny, gdyż najważniejsze dla negocjacji państwa na razie nie pojawiły się na szczycie. Podobnie jak w przypadku szczytów klimatycznych trwa spór między tzw. globalnym południem, a globalną północą, kto ma płacić za szkody, a kto dostawać pieniądze na konieczne zmiany.

Aktywiści i aktywistki w całej Europie – od Austrii, przez Rumunię i Polskę, a także w ogarniętej wojną Ukrainie – wspólnie apelują, by zatrzymać niszczenie przyrody.

 

Unijne pieniądze z praw do emisji CO2 zasilają transformację polskiej energetyki
(źródło: /wysokienapiecie.pl)

Polska zaczyna korzystać z pieniędzy Funduszu Modernizacyjnego. To obecnie główne źródło dofinansowania inwestycji w transformację energetyki. Złożone wnioski opiewają na prawie 4 mld zł dofinansowania w formie dotacji i pożyczek, a wkrótce ruszą nowe programy dotyczące kogeneracji, biogazu oraz odnawialnych źródeł energii.

Komentarz:

Lepiej późno niż wcale. Polska na ETS- europejskim systemie handlu emisjami zarobiła w budżecie kraju w latach 2014-21 ok 60 mld zł. Na transformację energetyki  nie  przekazała nic a te pieniądze spożytkowała, wbrew prawu, na inne cele.

 

^menu
Niska emisja

Cynizm polityków generuje smog
(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)

- Nie sprzeciwiamy się temu, by w sytuacji kryzysu wesprzeć najuboższych. Ale zacznijmy też inwestować w coś, co długofalowo rozwiąże nasz problem, bo inaczej będziemy musieli ratować mieszkańców dodatkami energetycznymi rok w rok - uważa Andrzej Guła ekonomista środowiska, aktywista, ekspert ds. efektywności energetycznej i ochrony powietrza. Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Z Andrzejem Gułą rozmawia Jakub Pawłowski

 

Dodatek węglowy odsłonił prawdę o polskich kopciuchach
(źródło: smoglab.pl)

Polacy masowo pomnożyli gospodarstwa domowe i przypominali sobie, że jednak mają kocioł na węgiel w swojej piwnicy. Pomnożyli czy może kopciuchów jest więcej? Efekt wprowadzenia dodatku węglowego widać dziś w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej