×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
17 listopada 2022
info
 

Energia dla Klimatu październik-listopad 2022

 

„ A ja bym, proszę pani, chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach ciepło”

Andrzej Duda do aktywistki klimatycznej na szczycie COP 27 w Egipcie

 

We wtorek 15 listopada 2022 roku populacja świata osiągnęła 8 miliardów osób. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przestrzega: "Jeśli nie zasypiemy ziejącej przepaści między globalnymi posiadaczami i nie posiadaczami, to zastaniemy 8-miliardowy świat pełen napięć i nieufności, kryzysów i konfliktów". Tymczasem na COP 27 na razie nie ma nadziei na zasypywanie „przepaści”, jeżeli chodzi o straty i szkody wywołane zmianą klimatu. Państwa bogate zamiast płacić za szkody wolą wysyłać swoje technologie do biednego południa. Znowu mamy przepychanki odpowiedzialności, nie ma pieniędzy od krajów rozwiniętych w funduszu zaplanowanym na  100 mld dolarów rocznie od roku 2020. Tegoroczny szczyt rozczarowuje. Sam gospodarz, Egipt wydaje się ucieleśnieniem koncernów paliwowych, a nie obrońców klimatu. Aktywiści są szpiegowani, zabrania się marszów i demonstracji. Jak zwykle delegaci prześcigają się w greenwashingu. Zjednoczone Emiraty Arabskie twierdzą, że ich wydobycie ropy jest „najmniej emisyjne” na świecie, za to USA chcą sfinansować transformację energii odnawialnej w krajach rozwijających się, a nie zmniejszyć własne  emisje powodujące ocieplenie planety.

Jak wiemy Rosja przekształciła energię w broń – to szatański plan w dobie walki o energetykę odnawialną oraz wysiłku ochrony klimatu. Nagle wszyscy połknęli haczyk węgla, gazu czy atomu. Polska na COP 27 niestety jest niewidoczna - po tylu organizowanych szczytach klimatycznych, prezydent Duda mówi, że chciałby śniegu w górach. Mimo straszliwych i skutecznych ataków na scentralizowaną infrastrukturę energetyczną w Ukrainie politycy wierzą, że bezpieczeństwo to atom czy węgiel. Rządzący ulegają też związkom zawodowym, które domagają się np. budowy kopalni w Złoczewie. Straszą też, że OZE to ubóstwo energetyczne: „Stawianie na energię odnawialną to skazywanie mieszkańców naszego kraju na ubóstwo energetyczne". Szkoda tylko, że w Polsce brakuje węgla do ogrzewania domów. Ten płynie z całego świata i o ironio ma to być sukces Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Energetycy w Rosji także skarżą się na zakłócenia w dostawach węgla, mazutu i oleju opałowego do elektrowni, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, gdzie zima już się zaczęła. Winią za to koleje. Nawet ich dobija dzisiaj energetyka scentralizowana i dalekie dostawy surowców czy energii. Wszystkim potrzeba chyba trzeźwego myślenia i energii wyobraźni. Ma ją chyba zapewnić magiczny produkt, czyli sponsor COP 27 – producent napoju z dużą ilością cukru i kofeiny. Czekamy zatem na efekty.

 

Odkrywki
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd a w nim wieści z Polski i Niemiec, m.in. o włączonej elektrowni Jänschwalde, o protestach w Niemczech, o skardze Czechów na decyzję w sprawie Turowa oraz o transformacji Wielkopolski Wschodniej

 

Będzie skarga Zittau na szkody wywołane działalnością odkrywki Turów
(źródło: energia.rp.pl)

Władze Żytawy zapowiedziały złożenie do sądu pozwu przeciwko zatwierdzeniu przez polskie władze rozbudowy kopalni Turów.

 

Sprawiedliwa Transformacja Bełchatowa
(źródło: zielonasiec.pl)

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zapraszają mieszkanki i mieszkańców województwa łódzkiego, a szczególnie regionu bełchatowskiego, do udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym. Wysłuchanie odbędzie się online, 24 listopada 2022 r., w godz. 10.00-15.00.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Atom w Wielkopolsce Wschodniej
(źródło: wnp.pl)

W Pątnowie ma powstać elektrownia atomowa. Podpisano tylko list intencyjny, a radość już taka, jakby na placu budowy już wrzało.

 

Elektrownia Atomowa na Pomorzu
(źródło: 300gospodarka.pl)

„To dziś historyczny moment, bo energetyka jądrowa to energetyka czysta, bezpieczna, jednak też najtańsza. Ze względu na kwestie polityki klimatyczneh, ale też jeśli weźmie się pod uwagę koszty paliwa” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Komentarz:

Nie ma żadnej dyskusji. Opozycja łyka opowieść o atomie jak ciepłe kluski. Nie przebija się informacja krytyczna. Nie potrzebujemy atomu w transformacji. Stabilizować system energetyczny w 100 %  mogą OZE, efektywność energetyczna, biogazownie, magazyny energii, offshore i rozwijany handel energią w ramach UE. Atom nie jest nowoczesny- to przestarzała technologia. Nie jest czysty i bezemisyjny- to piękne mity…

 

Atom – długa droga nie wiadomo dokąd
(źródło: biznesalert.pl)

„Mamy 2022 rok bez umowy z wykonawcą i rozmów na szczeblu unijnym. Czeka nas zatem jeszcze kilka lat rozmów zanim pierwsza koparka wjedzie na plac budowy.”

 

Ostrołęka – niekończąca się porażka
(źródło: businessinsider.com.pl)

Miał być węgiel, potem gaz, teraz z budowy odchodzą pracownicy. Sasin: „Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest dobra droga, że dzisiaj musimy bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii, na energię jądrową”. Obecnie jeszcze trudniej obronić inwestycję w Elektrowni Ostrołęka ze względu na rekordowe ceny surowców, co wywołał w pierwszej kolejności, nakręcany tak po prawdzie od ponad roku, kryzys energetyczny i manipulacje Gazpromu. 

 

Węgiel się nie opłaca – kto to powiedział?
(źródło: slaskibiznes.pl)

„My nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać. To nie jest żadna gospodarka, takie rzeczy były możliwe tylko w komuniźmie, a komunizm upadł głównie przez swoją całkowitą niewydolność gospodarczą. Więc o tym musimy pamiętać.”

 

Solidarność do Jarosława Kaczyńskiego
(źródło: wnp.pl)

„Górnictwo ratuje rentowność całej polskiej gospodarki. Wyłącznie dzięki taniemu polskiemu węglowi cena energii w Polsce od wielu miesięcy należy do najniższych w Europie”.

Komentarz:

Doczekaliśmy się,  że Prezes PiS mówi to o czym organizacje ekologiczne i eksperci mówili od kilkunastu lat. Myślę, że prawica od dawna wie, że dotowanie bez końca deficytowych kopalń, to „powrót do komunizmu”, który min dlatego upadł. To że Prezes mówi o tym publicznie, oznacza, że ceny i problemy energetyczne zaczęły przeważać nad interesami wyborczymi. Mówiąc wprost zagrażać odwróceniem się elektoratu nie tylko górniczego od PiS.

 

Będziemy budować nowe kopalnie – kto to powiedział?
(źródło: superbiz.se.pl)

„Tylko wtedy, kiedy będziemy przekonani, że to się opłaca, albo że jest nie do uniknięcia, to będziemy podejmowali te najdalej idące działania, czyli budowę nowych kopalń. Mamy złoża w województwie lubelskim, są też możliwości na Śląsku. Problem w tym, że tam, gdzie można wybudować kopalnie, są sprzeciwy społeczne, podobnie jest z węglem brunatnym, który występuje w wielu miejscach w Polsce”.

 

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny – rządowe plany ograniczania wzrostu cen energii
(źródło: cire.pl)

Nowe przepisy wprowadzają limity dla poszczególnych grup społecznych dotyczące zużycia prądu. Rachunki, które mieszczą się w granicach limitu, nie wzrosną. Energia elektrycznej do przekroczenia limitu, będzie rozliczana według zamrożonych stawek, nadwyżka ponad te limity będzie rozliczana w ramach mechanizmu ceny maksymalnej: 693 zł/MWh.

Komentarz:

To rozwiązanie akurat oceniamy nie najgorzej. Szkoda, że tak późno. Ma zahamować wykorzystywanie pozycji monopolistycznej państwowych koncernów energetycznych do zawyżania cen (stosowanie nie uzasadnionych marż). Powinno to być rozwiązania powszechne dla obywateli i podmiotów gospodarczych. Byłaby szansa na zahamowanie zamykania firm i utraty miejsc pracy z powodu wielokrotnego wzrostu cen energii.

 

^menu
OZE

Newsletter TEPP

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:

- połączenia elektrycznego między Afryką a Europą

- wykorzystania zużytych baterii z autobusów elektrycznych

- polskiej innowacyjnej instalacji termoelektrycznej

- ustawy o maksymalnej cenie energii

- opłacalności spółdzielni energetycznych

 

Raport: trzeba jak najszybciej budować nowe moce OZE
(źródło: forum-energii.eu)

Przedłużanie życia bloków węglowych nie może przerodzić się w odsuwanie decyzji o odchodzeniu od węgla w przyszłości. Data „końca węgla”: rok 2035 powinna być utrzymana, jednocześnie równolegle trzeba zapewnić szybką budowę nowych niskoemisyjnych i odnawialnych mocy wytwórczych oraz inwestycji sieciowych, ze szczególnym naciskiem na sieci dystrybucyjne oraz magazyny energii. 

 

Konwersatorium TEPP
(źródło: ppte2050.pl)

Przekształcanie się globalnego kryzysu 2022/2023 w katalizator transformacji energetycznej do elektroprosumeryzmu – studia przypadków w praktyce PPTE2050.

 

Komisja chce przyspieszyć instalację pomp ciepła
(źródło: biznesalert.pl)

Pozwolenia na budowę pomp ciepła mają być przyznawane najwyżej w trzy miesiące. Przyłączenia pomp o mocy do 12 kW oraz zasilane w co najmniej 60 procentach z własnych źródeł mają być zatwierdzane jedynie w drodze notyfikacji. Wszelkie decyzje w tej sprawie mają być dostępne publicznie.

 

Cieszą się ci, co mają pompę ciepła
(źródło: forbes.pl)

Inwestycja w pompę ciepła połączoną z panelami solarnymi i magazynem energii to najlepszy sposób na uniezależnienie się od zawirowań na rynku energii.

 

Co ma piernik do wiatraka?
(źródło: energetyka-wiatrowa.cire.pl)

Minister Moskwa łączy los ustawy 10h z wnioskiem o wypłatę środków z KPO

 

URE zapowiada historyczne zmiany
(źródło: smoglab.pl)

W komunikacie URE czytamy, że w perspektywie do 2030 roku Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) czekają ogromne zmiany. Trzeba będzie do niego przyłączyć co najmniej:

  • ponad 20 GW źródeł słonecznych(1) o potencjale produkcyjnym 21 TWh rocznie,
  • ponad 14 GW lądowych elektrowni wiatrowych o potencjale produkcyjnym 37 TWh rocznie,
  • prawie 11 GW morskich elektrowni wiatrowych o potencjale produkcyjnym 40 TWh rocznie.

Mity energetyki wiatrowej

Krytycy technologii wiatrowych twierdzą często, że są niebezpieczne dla ptaków, recykling ich łopat jest bardzo trudny, a mieszkanie w pobliżu utrudnia uciążliwy hałas. Zobacz analizę.

 

Sprawiedliwa Transformacja - analiza
(źródło: energia.rp.pl)

Unijne fundusze miały pomóc w wygaszaniu sektora węglowego, w tym w tworzeniu nowych miejsc pracy dla osób uprzednio zatrudnionych np. przy wydobyciu oraz w zwiększeniu inwestycji w nowe, odnawialne źródła energii. Z raportu wynika jednak, że „pomoc finansowa UE na rzecz regionów górniczych przyniosła ograniczone efekty zarówno w zakresie zatrudnienia, jak i transformacji energetycznej”. 

Tymczasem z opublikowanego raportu specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że pieniądze unijne wcale nie przekonały europejskich zagłębi górniczych do szybszej rezygnacji z węgla. 

 

Międzynarodowa Agencja Energii: Inwestuj w elastyczność - rekomendacje
(źródło: green-news.pl)

W raporcie IEA pojawia się też „nowe hasło przewodnie” dla polityk energetycznych państw. „Inwestuj w elastyczność” – zaleca agencja wyjaśniając, że nie można finansować tylko jednego rodzaju źródła energii. Im bardziej zróżnicowany będzie miks energetyczny, tym lepiej dla jego stabilności. Gdy z jakichś powodów „wypadnie” z niego jedno z wielu źródeł, łatwiej będzie je zastąpić rezerwowymi mocami.

 

^menu
Klimat

Prezydent Duda na szczycie klimatycznym – spotkanie liderów
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Koalicja Klimatyczna: „Choć prezydent dostrzega korzyści z transformacji energetycznej, z rozwoju nowych technologii i chwali się dotychczasowymi sukcesami Polski - które przynajmniej w części są dyskusyjne - to niestety nie mówi nic konkretnego o planach realnego przyśpieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii, czy choćby odblokowania rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Nie mamy też żadnych powodów do zadowolenia z “sukcesów” rozwoju elektromobilności czy programu energetyki jądrowej.”

 

Joe Biden w Egipcie na COP 27
(źródło: edition.cnn.com)

Po latach klimatycznego negacjonizmu Trumpa, Joe Biden mówi:

"Moi przyjaciele, chciałem prezydentury zdeterminowany, aby dokonać transformacyjnych zmian, które są potrzebne, które Ameryka musi zrobić i musimy zrobić dla reszty świata, aby pokonać dekady opozycji i przeszkód postępu w tej kwestii samemu", powiedział Biden, "aby przywrócić Stany Zjednoczone jako godny zaufania i komitetu światowy lider w sprawie klimatu. Jak stoję tu przed wami, podjęliśmy ogromne kroki, aby to osiągnąć." Jednocześnie USA nie planują ograniczać emisji, a jedynie pomagać technologicznie krajom rozwijającym się.

 

Irlandia bardziej ambitna niż USA – straty i szkody
(źródło: nytimes.com)

Premier Irlandii Micheál Martin powiedział, że jego kraj zadeklarował 10 milionów dolarów na "ochrony najbardziej narażonych przed stratami i szkodami klimatycznymi".

"Ciężar zmian klimatycznych w skali globalnej spada najbardziej na tych, którzy są najmniej odpowiedzialni za naszą trudną sytuację. Nie zobaczymy zmian, których potrzebujemy, bez sprawiedliwości klimatycznej".

 

Straty i szkody – brak solidarności
(źródło: dw.com)

Podczas szczytu COP ONZ w Glasgow w Szkocji, negocjatorzy odrzucili propozycję tzw. grupy G77 skupiającej kraje rozwijające się i Chiny, która dotyczyła ustanowienia formalnych zasad finansowania strat i szkód. Powstała inicjatywa „Dialog z Glasgow”. Pozwala on traktować realne problemy w sposób niewiążący. Kraje winne zmiany klimatu będą po prostu rozmawiać a nie płacić za straty, które powodują.

 

Szczyty klimatyczne rozczarowują
(źródło: wnp.pl)

Michał Kurtyka, były minister Środowiska i Szef COP ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące. Świat jest w chaosie.

 

Koncerny z całego świata korzystają z wojny, aby spowalniać transformację
(źródło: euractiv.pl)

Energetyczne, chemiczne, samochodowe, spożywcze – w zasadzie wszystkie branże korzystają z sytuacji kryzysowych, aby spowalniać transformację i ambicje klimatyczne. Poznaj ich:

 

Emiraty Arabskie „emitują najmniej”
(źródło:e-petrol.pl)

„ZEA są uważane za odpowiedzialnego dostawcę energii i będą odgrywać tę rolę tak długo, jak świat będzie potrzebował ropy i gazu”. Przedstawiciel Emiratów dodał, że „wydobycie ropy i gazu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są jednymi z najmniej emisyjnych na świecie i nadal kraj będzie koncentrować się na obniżeniu emisji dwutlenku węgla pochodzących z tego sektora.”

https://www.e-petrol.pl/wiadomosci-swiat/110973/zjednoczone-emiraty-arabskie-beda-nadal-odpowiedzialnie-wydobywac-rope

 

Raport – zmiana klimatu a zdrowie seniorów
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

„Fale upałów są szczególnie niebezpieczne dla seniorów m.in. dlatego, że często mają oni choroby współistniejące i zażywają wiele leków, co obniża zdolność organizmu do termoregulacji oraz skutkuje większą podatnością na stres cieplny. Co więcej, wiele osób starszych ma zaburzenia łaknienia, w związku z czym nie piją wystarczającej ilości płynów, co prowadzi do odwodnienia organizmu. Występowanie fal upałów przyczynia się do wzrostu umieralności wśród osób starszych, a szczególnie istotny wzrost ilości przedwczesnych zgonów występuje w trakcie pierwszego w danym sezonie okresu bardzo wysokich temperatur” — wskazuje prof. dr hab. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

^menu
Niska emisja

Festiwal „Góry smogu” w Nowej Rudzie
(źródło: polsatnews.pl)

W Nowej Rudzie już od lat powietrze jest złej jakości. Składa się na to specyficzne ukształtowanie terenu. Powodem są także warunki meteorologiczne, które sprzyjają zaleganiu powietrza w mieście. Nie pomaga także przestarzała instalacja grzewcza w domach i kamienicach. 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-11-04/raport-smogowy-nowa-ruda-na-pierwszym-miejscu-w-rankingu-na-najgorsze-powietrze-w-polsce/

 

Normy jakości powietrza
(źródło: smoglab.pl)

Komisja Europejska chce wprowadzić bardziej rygorystyczne przepisy ochrony środowiska, w tym nowe normy jakości powietrza sugerując się zaleceniami WHO. W Polsce z kolei przedłużone zostało zawieszenie norm jakości sprzedawanego węgla.

https://smoglab.pl/ke-planuje-zaostrzyc-normy-jakosci-powietrza-polska-zawiesza-normy-wegla/
 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej