×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
31 lipca 2022
info
 

Energia dla Klimatu Lipiec-Sierpień 2022

Od świętej Anki zimne wieczory i poranki

Przysłowie

„Drodzy rodacy, postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym”

Mateusz Morawiecki

Ta zima będzie testem. Polacy i Polki boją się, że nie ogrzeją swoich domów, ponieważ węgiel jest obecnie drogi jak nigdy. Do tego „dodatek węglowy” nie będzie przysługiwać tym ubogim, którzy np. korzystają z ciepła sieciowego lub gazu. Z każdej strony doświadczamy coś, co weszło do języka polskiego jako „tupolewizm” – połączenie katastrofy i olewania. To pewna skłonność do robienia rzeczy bez przygotowania i bez przemyślenia. Media donoszą, że Putin, przykręcając kurek z gazem, używa energii jako broni, czyli wojna hybrydowa trwa w najlepsze. Przyspiesza to przy okazji konieczność demonizowanej przez lata transformacji energetycznej. Ta jednak wymaga czasu, materiałów i przede wszystkim planu. Że planu nie ma, o tym przekonują nas zalecenia, abyśmy ocieplali domy jeszcze przed tym sezonem grzewczym. Wydaje się też, że w Polsce transformacja oznaczać będzie na razie jeszcze większe uzależnienie od węgla.

Wojna uświadamia nam w końcu jak ważne jest oszczędzanie i efektywność energetyczna. Nagle mądrość pokoleń okazuje się genialnym odkryciem:  „Każdorazowe obniżenie temperatury powoduje, że rachunki są niższe, a planeta czystsza” – powiedziała minister Anna Moskwa, komentując apele o oszczędzanie gazu. Francja idzie zdecydowanie dalej - Francuskie Ministerstwo Transformacji Energetycznej wyda rozporządzenie nakazujące sklepom oszczędzanie energii. Będzie np. obowiązek zamykania drzwi, gdy włączona jest klimatyzacja oraz nakaz wyłączania reklam świetlnych na noc.

Za sprawą upałów na południu Europy nasze obecne położenie staje się jeszcze bardziej nerwowe. Przychodzi do nas, do Europy Środkowej to, co w Australii trwa od wielu lat –susza, upały i zwiększenie ryzyka pożarowego wraz ze wzrostem temperatur. Dopiero niewiele ponad połowa roku 2022 za nami, a już wyczerpaliśmy zasoby i w zasadzie od teraz powinniśmy się przestawić na regenerację. Wizja zimnych domów wywołuje efekt wręcz przeciwny – będziemy spalać co się da, szczególnie w sektorze komunalnym. Będzie nie tylko więcej emisji gazów cieplarnianych, ale też smogu. Czekają nas też kolejne podwyżki. Najpopularniejsza na świecie restauracja oferująca szybkie jedzenie podniosła po raz pierwszy od ponad 14 lat cenę cheeseburgera. W Wielkiej Brytanii bułki z mięsem i serem będą droższe od 10 do 20 pensów. Drożeją też bilety Polregio. Kto jednak chce pojeździć w wakacje pociągiem może wciąż skorzystać z biletu za 9 euro na cały miesiąc w Niemczech.

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd za lipiec/sierpień 2022 a w nim o kolejnym remoncie w nowego bloku elektrowni Turów, wyroku sądu NSA w sprawie odkrywki Tomisławice, działaniach artystycznych w Opolnie-Zdroju, webinarach i konferencjach.

Węgiel brunatny z nagrodami i podwyżkami
(źródło: cire.pl)

Związek zawodowy KWB Turów dostał medal za „ochronę Turowa” natomiast pracownicy Bełchatowa podwyżki.

^menu
Energetyka konwencjonalna

Transformacja po polsku
(źródło: energia.rp.pl)

Rząd chce przedłużyć pracę kopalni, do tego energetyka wiatrowa wciąż czeka na niezbędne regulacje. Wygląda, że jeszcze bardziej wiążemy się z energetyką konwencjonalną opartą na paliwach kopalnych.

Czy grozi nam blackout?
(źródło: energetyka24.com)

W ostatnich dniach media i społeczeństwo „podgrzewają” temat wyłączenia prądu. Rząd uspokaja (Jacek Sasin), że nic nam nie grozi. Tymczasem ryzyko jest spore. W ostatnich dniach lipca mieliśmy wiele awarii energetyki konwencjonalnej. Jest mało wody w rzekach (problemy z chłodzeniem bloków węglowych), do tego sieci nie są przygotowane na dużą ilość prądu z OZE.

Niemcy rozważają przedłużenie pracy elektrowni jądrowych

(źródło: dw.com)

Decyzja Angeli Merkel po tragedii w Fukushimie spowodowała, że w 2022 r. w Niemczech miała zakończyć się era atomu. Teraz w obliczu wojny w Ukrainie parlament rozważa przedłużenie ich pracy: „Musimy przez cały czas być w stanie eksportować prąd do naszych sąsiadów. Przedłużenie eksploatacji elektrowni atomowych w Niemczech byłoby zatem ważnym sygnałem solidarności europejskiej. Powinniśmy wyjść w myśleniu poza Niemcy i mieć na uwadze naszych partnerów”

Minister Moskwa uspokaja – gazu nie zabraknie
(źródło: energetyka24.com)

„Na dzisiaj konieczności ograniczania dostaw gazu w sezonie zimowym nie widzimy. Chciałam zwrócić uwagę, że już teraz firmy - które są największym konsumentem gazu w Polsce - z własnej inicjatywy ograniczają jego konsumpcję. Poza tym przygotowujemy kampanię społeczną, która ma zachęcać do oszczędzania energii. Takie działania rekomenduje też Komisja Europejska.”

Transformacja Śląska – kto do konsultacji?
(źródło: cire.pl)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w czwartek 28 lipca, że ruszają konsultacje projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Konsultacje potrwają do 29 sierpnia. Konsultacje – co nie dziwne – ruszają w wakacje, a informacja jak na razie nie dotarła do żadnych organizacji społecznych, ani ekologicznych.

^menu
Klimat

Mityzacja i jakość życia
(źródło: naukaoklimacie.pl)

Czy dobre życie przy niskim zużyciu energii jest możliwe? O tym przekonuje nowy rozdział w raporcie IPCC. Mitygacja, czyli ograniczanie zmiany klimatu to główny temat opublikowanej w kwietniu 2022, trzeciej części Szóstego raportu IPCC. Specjaliści przyjrzeli się w niej nie tylko technicznym możliwościom obniżania emisji gazów cieplarnianych, ale też działaniom, jakie mogą w tym celu podjąć instytucje, przedsiębiorstwa, społeczności i pojedynczy ludzie.

Prezydent USA chce użyć własnych kompetencji do ochrony klimatu
(źródło: euractiv.pl)

Biden: „Skoro Kongres nie zadziałał tak, jak powinien, użyję swoich prezydenckich uprawnień, by walczyć ze zmianą klimatu”. Prezydent Biden podpisał rozporządzenia wykonawcze, zakładające przeznaczenie 2,3 mld dolarów na infrastrukturę mającą wzmocnić odporność terenów najbardziej narażonych na suszę i inne klęski wywołane przez zmianę klimatu.

Zużywamy więcej, niż jesteśmy w stanie odtworzyć
(źródło: media.wwf.pl)

Przedstawiciele WWF Polska, Rodziców dla Klimatu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przekazali list windykacyjny z wezwaniem do spłaty długu Annie Moskwie, Minister Klimatu i Środowiska.

Rekordowe temperatury i pożary
(źródło: polsatnews.pl)

Południe Europy płonie – Hiszpania, Portugalia, Francja, Grecja. Temperatura powietrza w wielu miejscach przekracza 40 stopni. Z ogromnym pożarem w Parku Narodowym mierzy się też Republika Czech, niedaleko granicy z Niemcami i Polską. W akcji gaszenia uczestniczą strażacy z Polski. 

^menu
OZE

Polacy sami osiągnęli cel OZE na przyszłość
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Udział paneli fotowoltaicznych w dostawach energii już w maju przekroczył 7% – wynika z danych przeanalizowanych przez WysokieNapiecie.pl. Uchwalona przez rząd przed rokiem Polityka Energetyczna Polski 2040 zakładała, że taką moc osiągniemy… za 20 lat.

Nie podłączamy nowych OZE!
(źródło: clientearth.pl)

Ważny raport: Nowy raport Fundacji ClientEarth dla Ziemi wskazuje, że rozwój OZE w Polsce nie przyspieszy bez zdecydowanych inwestycji w sieci elektroenergetyczne i bez zmiany sposobu zarządzania nimi. Prawnicy oszacowali, że projekty, którym odmówiono przyłączenia do sieci w ostatnich latach, a były to głównie inwestycje w OZE, mogłyby stanowić nawet połowę mocy zainstalowanej obecnie w całej polskiej energetyce.

Polska sieć nie przygotowana na OZE
(źródło: gramwzielone.pl)

Odmowy przyłączenia do sieci sprawiają, że tracimy ogromne moce energii. Projekty, którym odmówiono przyłączenia do sieci w ostatnich latach to głównie inwestycje w OZE. Ta stracona energia mogłyby stanowić nawet połowę mocy zainstalowanej w całej polskiej energetyce.

Komentarz Redakcji:

To kompromitacja polityki rządu PiS. W ostatnich 5 latach budżet Państwa otrzymał ok 60 mld zł z handlu emisjami (ETS). Rząd miał obowiązek wydać co najmniej połowę tej sumy na transformację energetyczną. Nie wydał nic, a do tego zmarnował te środki. Sieci dla prosumentów i elektroprosumeryzmu (oddolna EE i 100 % zbilansowanego OZE) są wąskim gardłem. Dziś blokują inicjatywę firm, samorządów i prosumentów budowania swoich odnawialnych, bezemisyjnych źródeł. Rząd  wciąż jest zakładnikiem drogiego i niedostępnego węgla. Klapa klimatyczna, ekonomiczna i strategiczna.

Jan Popczyk: Transformacja jest dzisiaj uzasadniona jak nigdy wcześniej
(źródło: 

„Napaść Rosji na Ukrainę przekształciła transformację energetyczną już w ciągu pierwszych czterech miesięcy wojny w całkowicie nową rzeczywistość. Na pierwszym planie tej rzeczywistości pojawiła się geopolityka sprowadzająca się do wyboru, czy pretendenci polityczni do nowego globalnego ładu ustrojowego zaczną go budować za pomocą nowej zimnej wojny (i zbrojeń jądrowych), czy za pomocą pacyfistycznego elektroprosumeryzmu, bez paliw kopalnych, w tym bez energetyki jądrowej”

MAE: OZE dostarcza nowych mocy szybciej niż rośnie popyt
(źródło: iea.org)

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych rośnie szybciej niż całkowite zapotrzebowanie na energię w 2022 roku, co prowadzi do niewielkiego spadku emisji CO2 w globalnym sektorze energetycznym, pomimo rosnącego zużycia węgla w Europie w związku z kryzysem gazowym.

Energetyka rozproszona a bezpieczeństwo
(źródło: energetyka-rozproszona.pl)

Minister Kurtyka: idziemy w kierunku najbliższej zimy, która będzie trudna. Widzimy już, że będzie bardzo trudno z dostępem do węgla, gazu, czyli do tych surowców, które gwarantują nam ogrzewanie. I tutaj energetyka rozproszona jest tym segmentem energetyki, który może najszybciej na to wyzwanie odpowiedzieć.

Kontrolerzy UE ostrzegają, że REPowerEU może nie spełnić oczekiwań
(źródło: eca.europa.eu)

Unijny plan REPowerEU zakłada szybkie zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych, dywersyfikację dostaw energii na szczeblu UE i przyspieszenie transformacji ekologicznej. W praktyce jego realizacja może napotkać duże trudności – ostrzega Europejski Trybunał Obrachunkowy w opublikowanej opinii. Pomyślne wdrożenie planu będzie bowiem wymagało prowadzenia działań uzupełniających na wszystkich szczeblach, a także zapewnienia finansowania na poziomie około 200 mld euro.

^menu
Niska emisja

Dyskryminacja ambitnych i biednych – dodatek węglowy
(źródło: rp.pl)

Każdy ogrzewający swój dom węglem dostaje 3 tys. zł specjalnego dodatku. Nie otrzymują go zaś osoby używające paliw „ekologicznych” np. gazu, energii elektrycznej czy pompy ciepła, czy ciepła sieciowego.

Efekty Czystego Powietrza w błoto
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

3 tys. zł dla mieszkających w domach jednorodzinnych i 1 tys. zł dla mieszkających w domach wielorodzinnych – to społeczna propozycja dodatku energetycznego przedstawiona w czwartek przez Polski Alarm Smogowy, Instytut Badań Strukturalnych i Fundację Frank Bold. Zdaniem organizacji powinna ona zastąpić niesprawiedliwą społecznie rządową ustawę o dodatku węglowym, nad którą 4 sierpnia będzie pracował Senat. Projekt społeczny jest tańszy niż rządowy, wspiera osoby o niskich dochodach niezależnie od źródła ogrzewania z jakiego korzystają, a także proponuje element inwestycyjny, który pomoże chronić budżety polskich rodzin w kolejnych sezonach grzewczych.

Co jest nie tak z rządowym dodatkiem węglowym?
(źródło:polskialarmsmogowy.pl)

 - dostaną go wszyscy palący węglem, również 1 milion!!! gospodarstw w najwyższej grupie dochodowej
- nie dostaną go ubodzy ogrzewający się inaczej niż węglem, w tym 1,5 miliona gospodarstw w najniższej grupie dochodowej

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej