Przyroda

JEŻ SWÓJ ZWIERZ - warsztaty dla szkół podstawowych i gimnazjów.

03 marca 2015 min
(galeria fotografii)

Białostockie Stowarzyszenie Agro-Group, znane ze swojego JEŻOWOZU i licznych działań na rzecz ochrony jeży namówiło do współpracy naszą Fundację (Fundacja EkoRozwoju we Wrocławiu).

My zaś namawiamy nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do wzięcia udziału w warsztatach jeżom poświęconych.

W sąsiedztwie człowieka żyje wiele przeróżnych zwierząt. Nie wszystkie z nich znamy i nie wszystkie widujemy na co dzień. Jest wśród nich jednak gatunek na tyle charakterystyczny, że każdy rozpozna go bez wahania. To jeż, pokryty kolcami ssak.

Budząca się za naszymi oknami wiosna to czas wybudzania jeży z zimowej hibernacji. W swych kryjówkach spędziły kilka ostatnich miesięcy, zużywając zgromadzone w swym ciele rezerwy energetyczne. Po przebudzeniu czują zapewne duży głód, zaczynają więc wytrwale poszukiwać pokarmu. Wbrew obiegowej opinii nie gustują jednak w jabłkach czy innych owocach, natomiast smakołykami są dla nich dżdżownice, ślimaki, różne owady (zwłaszcza chrząszcze), nie wzgardzą też małymi kręgowcami – płazami, gadami, małymi gryzoniami, jajami i pisklętami ptaków, a nawet padliną. Pokarmu poszukują nocą, bo to o tej porze doby są aktywne. W dzień śpią w swoich kryjówkach, wśród gęstych traw i zarośli. Jeże są samotnikami, nawet w okresie wychowywania młodych nie łączą się w pary, a jeżykami zajmuje się wyłącznie samica. W ciągu roku mogą pojawić się dwa mioty – pierwszy pod koniec wiosny, drugi późnym latem. Jeże narodzone późnym latem są w nieco gorszej sytuacji niż ich starsze rodzeństwo – szybkie nastanie chłodnych dni może oznaczać, że nie zdążą zgromadzić wystarczająco dużo tłuszczu, by przetrwać całą zimę. Ale brak pokarmu i niskie temperatury to nie jedyne niebezpieczeństwo, z jakim spotykają się jeże. Niestety głównym zagrożeniem jest dla nich człowiek i jego działania: fragmentacja środowiska i uniemożliwienie jeżom swobodnego przemieszczania się, wypalanie traw i stert liści, a także wykaszanie traw i podkaszanie ich tuż przy krzewach (to właśnie w takich miejscach jeże lubią spać za dnia), wykładanie trutek na gryzonie lub ślimaki, na które polują jeże, puszczanie luzem i bez kagańca psów, przed którymi jeża nie obronią nawet jego kłujące igły. Wiele jeży jest także rozjeżdżanych przez samochody. Wciąż zdarza się także, że jeże są celowo zabijane przez ludzi, dla dziwnie rozumianej, okrutnej „rozrywki”, lub przez błędny i bezpodstawny lęk, że jeże roznoszą wściekliznę. Ponieważ jeży w naszym otoczeniu jest coraz mniej, gatunek ten wymagał objęcia ochroną prawną.

Jeżom można pomagać tworząc bezpieczne dla nich kryjówki, rozmieszczając specjalne domki, w których mogą spać, ale także szerząc wiedzę o ich życiu, zagrożeniach i metodach ochrony. W najbliższych miesiącach uczniowie 160 grup uczniów z dolnośląskich szkół podstawowych i gimnazjów weźmie udział w warsztatach poświęconych tym właśnie zwierzętom. Warsztaty te stanowią element ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Jeż swój zwierz”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Agro-Group, na terenie Dolnego Śląska realizowanej w partnerstwie z Fundacją EkoRozwoju.

Autor: Monika Szyrmer, Fundacja EkoRozwoju


Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonym zaproszeniu, a w razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego na adres edukacja@fer.org.pl lub telefonicznego (71/3436035).

Aby zgłosić grupy z Państwa szkoły do udziału w warsztatach wystarczy wypełnić załączone zgłoszenie i przesłać je do nas e-mailem na adres edukacja@fer.org.pl (skan zgłoszenia), faxem na numer 71/3436035), pocztą lub osobiście na adres Fundacja EkoRozwoju, ul. św. Wincentego 25 a, c, 50-252 Wrocław. Z wybranymi szkołami skontaktujemy się drogą elektroniczną lub telefoniczną.

ZAŁĄCZNIKI

tytul: Ministerstwo Gospodarki straszy prosumentów tytul: Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywkitytul: List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Networktytul: NIK o ochronie drzew przy realizacji inwestycji w miastachtytul: Zielone światło Sejmiku i Regionalnej Rady dla dalszego odstrzału dzikówtytul: Prognoza na rok 2030: Najbrudniejsze miasta Europytytul: 20.02.2015: OZE w Sejmietytul: Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
view_list  inne artykuły z tematu Przyroda:
mh

Nowy rozdział skaryszewskich Wstępów

Dobiegła końca kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie (k. Radomia). Dwudniowa impreza zgromadziła 295 koni różnych ras, 220 wystawców oraz 10 tys. zwiedzających. Głównym celem stawianym przez organizatorów tegorocznych targów było wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź, a co za tym idzie, odmienienie wizerunku imprezy. 

mh

Kolejny karpacki wilk zabity z myśliwskiej kuli

3 października przy drodze leśnej w miejscowości Surowica w Nadleśnictwie Rymanów (RDLP Krosno) znaleziono martwą samicę wilka.

mh

Cała prawda o barszczu Sosnowskiego.

Czy rzeczywiście jest taki groźny?

mh

Topola Helena Drzewem Roku 2017

Zakończyła się 7. edycja konkursu Drzewo Roku.

mh

Drapieżnikom już dziękujemy

OTOP rozpoczyna realizację projektu „Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej”.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.