Przyroda

Afera melioracyjna w woj. zachodnio - pomorskim

17 czerwca 2014 min
(galeria fotografii)

Aresztowanie dyrektora WZMiUW w woj. zachodnio- pomorskim oraz przedstawicieli firm powiązanych zleceniami z meliorantami pod zarzutem korupcji to wierzchołek góry lodowej.

 Problem nie dotyczy jednego województwa, ale całego kraju.

Zieloni o aferze melioracyjnej w woj. zachodniopomorskim: domagamy się niezależnej kontroli we wszystkich wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych

Na posiedzeniach senackiej Komisji Ochrony Środowiska, podczas publicznych dyskusji nad planowaniem Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020, sesji Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko nasi przedstawiciele wraz z organizacjami pozarządowymi zwracali uwagę na problem inwestycji realizowanych na rzekach przez WZMiUW.

Raport naukowców WWF Polska i Uniwersytetu Warszawskiego z 2013 roku jasno stwierdza, że w poprzednich latach około 16 tys. km rzek i potoków w Polsce zostało zniszczonych wskutek ich pogłębienia przez WZMiUW. To obszar prawie jednej czwartej rzek, na których gospodarują zarządy melioracji. Podczas prac melioracyjnych nie tylko pogłębiano dno rzek, co skutkowało zniszczeniem życia biologicznego, ale także całkowicie wycinano roślinność nadbrzeżną, prostowano i umacniano koryto rzek, formowano trapezowo ich profil, co prowadzi do dewastacji różnorodności biologicznej. Działania, motywowane najczęściej ochroną przeciwpowodziową, przynosiły efekt odwrotny – w wyniku przyspieszenia spływu wód zwiększało się zagrożenie powodziowe.

Organizacje pozarządowe, a także Partia Zieloni, wielokrotnie alarmowali władze RP i Komisję Europejską, apelując o zmianę tej polityki, zwłaszcza że inwestycje te często były finansowane z funduszy unijnych i były sprzeczne z dyrektywami UE.

Partia Zieloni i organizacje społeczne zwracały uwagę na łamanie ramowej dyrektywy wodnej, której głównym celem jest osiągnięcie dobrego stanu wód, rozumianego szeroko jako dobra jakość wody, ale i dobry stan ekosystemu rzeki i jej doliny. Komisja Europejska rozpoczęła niedawno postępowanie przeciwko Polsce w sprawie naruszenia ramowej dyrektywy wodnej. Grozi nam niezaakceptowanie przez Komisję Europejską wydatków rzędu 1,5 mld euro poniesionych w latach 2007-2013 m.in. na inwestycje meliorantów. Aresztowanie szefów WZMiUW w Szczecinie dają dodatkowe argumenty rządowi RP i Komisji Europejskiej, że środki publiczne i unijne mogły zostać zdefraudowane.

W tej sytuacji nie możemy udawać, że nic się nie stało. Lokalna afera melioracyjna w woj. zachodniopomorskim to tylko czubek góry lodowej. Domagamy się, aby ministerstwo infrastruktury i rozwoju regionalnego, odpowiedzialne za realizację programów finansowanych ze środków unijnych, zleciło przeprowadzenie niezależnej kontroli wydatków we wszystkich wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych. W kontroli tej powinni uczestniczyć nie tylko specjaliści/ specjalistki od finansów, ale także eksperci/ ekspertki od inwestycji wodnych oraz ich wpływu na środowisko i ochronę przeciwpowodziową. O efektach kontroli należy powiadomić opinię publiczną oraz Komisję Europejską, która rozważa wstrzymanie pomocy w tym zakresie dla Polski.


Warszawa 15.06.2014r
Kontakt w sprawie: ewa.kos@zieloni2004.pl

tytul: W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych tytul:  Jest sposób, by mieć więcej energiitytul: Gigantyczne oszczędności dzięki dekarbonizacjitytul: USA odchodzą od węglatytul: Szczecin. Powstaje fabryka, która ma zatrudnić 500 osóbtytul: Francuska elektrownia jądrowa za 8,5 mld euro prawie gotowatytul: Cały naród ratuje kopalnietytul: Ekolodzy apelują do Japończyków - nie inwestujcie w zatruwanie najbardziej zanieczyszczonych miast w UE.
view_list  inne artykuły z tematu Przyroda:
mh

Nowy rozdział skaryszewskich Wstępów

Dobiegła końca kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie (k. Radomia). Dwudniowa impreza zgromadziła 295 koni różnych ras, 220 wystawców oraz 10 tys. zwiedzających. Głównym celem stawianym przez organizatorów tegorocznych targów było wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź, a co za tym idzie, odmienienie wizerunku imprezy. 

mh

Kolejny karpacki wilk zabity z myśliwskiej kuli

3 października przy drodze leśnej w miejscowości Surowica w Nadleśnictwie Rymanów (RDLP Krosno) znaleziono martwą samicę wilka.

mh

Cała prawda o barszczu Sosnowskiego.

Czy rzeczywiście jest taki groźny?

mh

Topola Helena Drzewem Roku 2017

Zakończyła się 7. edycja konkursu Drzewo Roku.

mh

Drapieżnikom już dziękujemy

OTOP rozpoczyna realizację projektu „Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej”.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.