Energia

Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE

03 maja 2015 min
(galeria fotografii)

Polski sektor energetyczny jest w fazie przebudowy - powstają nowe wysokosprawne i niskoemisyjne bloki węglowe, widzimy nowe inwestycje w energetyce gazowej, trwa rozbudowa odnawialnych źródeł energii.

W Polsce nadal jest miejsce na budowę nowych mocy - mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny Power and Gas i Power Services w Siemensie.

Trwa budowa kilku bloków węglowych, czy to będą ostatnie bloki węglowe, jakie w najbliższym czasie powstaną w Polsce?

- W Polsce aktualnie w budowie jest prawie 6 GW mocy wytwórczych, z czego ponad 4,2 GW to bloki węglowe. Stosunkowo niski obecnie poziom cen węgla oraz pozwoleń na emisje CO2 w większości przypadków przemawia na korzyść budowy bloków parowych.

Tak się dzieje nie tylko w Polsce. W Niemczech, mimo intensywnej rozbudowy odnawialnych źródeł energii, w 2014 roku 48 proc. energii wyprodukowano z węgla. To prawie o 5 punktów procentowych więcej niż w roku 2011, kiedy zapadła decyzja o programie stopniowego wyłączania elektrowni jądrowych.

Wszystko wskazuje na to, że mimo ambitnych celów polityki klimatycznej, w najbliższych latach węgiel będzie stanowił nadal istotne źródło wytwarzania energii również u naszych sąsiadów i to przy znaczącym udziale węgla z importu, głównie z USA. W Polsce mogą jeszcze powstać jednostki opalane węglem. Przyglądamy się projektowi PGE dotyczącemu budowy kompleksu energetyczno- wydobywczego Gubin, który zakłada powstanie około roku 2030 elektrowni wykorzystującej rodzimy węgiel brunatny. Oczywiście wiele będzie zależeć od ostatecznego kształtu i sposobu wdrożenia polityki klimatycznej.

Należy podkreślić, że walka z emisją CO2 nie musi oznaczać walki z węglem. W przypadku realizowanych obecnie w Polsce projektów budowy bloków węglowych, zastosowane technologie pozwolą obniżyć emisje CO2 o ok. 25 proc. w porównaniu do wyłączanych starych jednostek. Przykładem jest blok 910 MW w Jaworznie, który współrealizujemy z Rafako. W przyszłości dzięki rozwojowi technologii CCS możliwe byłoby ograniczenie emisji CO2 nawet o 90 proc.

Budowanych jest również kilka bloków gazowych, a następne są planowane. Czy w obecnych uwarunkowaniach - dość niskie ceny energii i niskie ceny CO2, ale dość wysokie ceny gazu - budowa takich jednostek jest opłacalna?

- W przypadku nowych projektów bloków gazowo- parowych w grę wchodzi wiele zmiennych, a decyzje inwestycyjne podejmuje się, mając na uwadze perspektywę kolejnych 30 lat. Parametrami, które mają największy wpływ na średni koszt produkcji energii (LCOE) w blokach gazowo-parowych, są cena gazu i sprawność. Zakładamy tendencje spadkowe na globalnym rynku gazu. Scenariusz obniżenia cen błękitnego paliwa w naszym kraju może zatem okazać się realny.

Jeżeli chodzi o technologię, to bloki gazowo-parowe z turbiną klasy H charakteryzują się sprawnością netto na poziomie około 61 proc. Spodziewamy się dalszej tendencji wzrostowej. Cieszymy się, że pierwsze zastosowanie tej technologii w Polsce będzie miało miejsce w projekcie Płock, który realizujemy dla PKN Orlen. W trakcie budowy jest również blok gazowo- parowy w Gorzowie realizowany dla PGE GiEK.

Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność projektu są też ceny opłat emisyjnych CO2 . Nie mamy gwarancji, że pozostaną one na tym samym poziomie w przyszłości. Niewątpliwie elementem, który ułatwiłby inwestorom przeprowadzenie analiz opłacalności projektów byłby stabilny i przewidywalny system wsparcia kogeneracji.

Jaka jest pozycja Siemensa w sektorze energetyki wiatrowej w Polsce?

- Dotychczas zainstalowaliśmy w Polsce 94 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 217 MW. Obecnie realizujemy też kolejne wdrożenia dotyczące 66 MW nowych mocy, które zostaną oddane do użytku w roku 2015. Są to farma wiatrowa Skurpie - 43,7 MW, rozszerzenie istniejącego projektu o 6,9 MW i nowy projekt w północnej Polsce - 15 MW. Po zakończeniu tych projektów baza zainstalowanych turbin wiatrowych Siemensa obejmie 121 urządzeń o łącznej mocy 283 MW. Cieszy nas to, że po raz pierwszy w Polsce budujemy farmę wiatrową, wykorzystując naszą najnowszą technologię turbin bezprzekładniowych Direct Drive.

Czy wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla OZE spowoduje znaczące przyśpieszenie inwestycji w tym sektorze?

- Ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta, ale najważniejsze, z punktu widzenia energetyki wiatrowej, przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 roku. Do tego czasu inwestorzy będą przygotowywać i weryfikować swoje nowe projekty i analizować swoje szanse w aukcjach planowanych od 2016 roku. Pozostaje jeszcze wiele niewiadomych, które będą determinować liczbę projektów budowy farm wiatrowych w kolejnych latach, między innymi: ceny referencyjne do aukcji, wolumen energii elektrycznej do zakupu przez państwo w pierwszej aukcji. Mimo to spodziewamy się, że wielu inwestorów będzie kontynuować wdrażanie swoich projektów, my - jako dostawca technologii - będziemy ich wspierać i budować kolejne instalacje wiatrowe w kraju.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

źródło: http://energetyka.wnp.pl

tytul: Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.tytul: Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej tytul: Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2tytul: Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla tytul: Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolscetytul: Wyławianie z Bałtyku sieci widm - największa akcja w historiitytul: Opóźnienia w budowie bloku 80 MWe w EC Zofiówkatytul: Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
card
n0

2018-12-15
Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze (...)

2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu

card
n0

2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii Na Politechnice Wrocławskiej (...)

2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego

2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.