opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

18 listopada 2017 min
(galeria fotografii)

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

Dolny Śląsk- nie czekając na przerwanie gordyjskiego węzła węglowego na szczeblu kraju- winien szykować się do transformacji energetycznej w kierunku energetyki odnawialnej i rozproszonej. Powinniśmy pilnie rozwijać min. efektywność energetyczną, innowacyjne technologie informatyczne w energetyce, energetykę prosumencką osób indywidualnych, przedsiębiorstw małych, średnich i dużych, ideę samowystarczalnych klastrów energetycznych w gminach.

Zablokowanie zmian energetyki oznacza blokowanie segmentowi małych i średnich przedsiębiorstw(MSP) dostępu do wewnętrznego prosumenckiego rynku energetycznego. W ten sposób potencjalni krajowi inwestorzy z segmentu MSP, ale także producenci dóbr inwestycyjnych i przedsiębiorstwa usługowe z tego segmentu pozbawione są historycznej szansy, i to w czasie, kiedy sektor musi wejść w nową fazę rozwojową.

Prof. Jan Popczyk zauważa: Trwanie w energetyce opartej na węglu, to ogromne transfery pieniędzy za granicę. Obecne cztery bloki węglowe w budowie (Kozienice, Opole x2, Jaworzno kosztują ok 25 mld zł) oznaczają transfer kilkunastu mld zł z Polski (udział importu dóbr inwestycyjnych znacznie przekracza 50%). Koszt roczny importu ropy i gazu, to około 40 mld PLN. Jednak w dyskusji politycznej ten argument w ogóle nie istnieje.

Brak wewnętrznego nowego rynku energetycznego eliminuje polskie młode pokolenie z gry o dobre miejsca pracy. Jest to jeden z najgroźniejszych skutków zablokowanie przemian w polskiej energetyce.

Nie stać nas w Polsce i na D. Śląsku na tracenia pokolenia posiadającego stosunkowo dobre wykształcenie jak informatycy, elektronicy, biotechnolodzy…. potrzebnego nowej energetyce – dodaje prof. Popczyk.

W transformacji energetycznej ważną rolę odgrywa oszczędność i racjonalizacja zużycia energii. Na konferencji debatowano nad istotną rolą zagospodarowanie przestrzennego w lokalnej polityce rozwoju. Dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego powiedział: Podniesienie efektywności energetycznej w wymiarze regionalnym jest m. in. zadaniem nowoczesnego planowania przestrzennego, ukierunkowanego na koordynację rozwoju obszarów zabudowy z rozwojem sieci energetycznych, ciepłowniczych, gazowych i transportowych. Jest to podejście odmienne od współczesnego trendu rozwoju miast wynikającego z inwestycji na terenach nie uzbrojonych i przez to tanich w chwili zakupu, jednakże generujących wzrost kosztów funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki w przestrzeni w latach następujących po przeprowadzeniu inwestycji.

Część debaty poświecono potencjałowi zmian gospodarczych i energetycznych związanych z eliminowaniem smogu. Dolny Śląsk dołączy w tym roku dzięki uchwale antysmogowej do grona województw zabiegających o poprawę zdrowia obywateli, ale też o unowocześnienie komunalnego sektora grzewczego.

Nową energetykę i gospodarkę będziemy budować przy okazji walki ze smogiem. Potencjał inwestycyjny ocieplenia ok 370 tys. budynków, wymianę źródeł ogrzewania, słonecznej energetyki PV na dachach domów na D. Śląsku obliczam na ok 27-30 mld zł. To duże środki, które oprócz czystego powietrza winny nas popchnąć w kierunku ery energetyki odnawialnej i rozproszonej - powiedział Radosław Gawlik z EKO-UNII, działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Radosław Gawlik
Paweł Pomian

materiały zaprezentowane na konferencji

tytul: Wycinka niemieckiego lasu Hambacher Forst a sprawa polskatytul: Rzeki to nie sztuczne, wyprostowane cieki, to żywe  systemytytul: Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018tytul: Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na wyciągnięcie rękitytul: *Świeć Przykładem*tytul: Wrocław solidarny z obrońcami Puszczytytul: RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacjatytul: Śmieci skrzydeł nie mają!
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.