opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek

02 listopada 2016 min
(galeria fotografii)

W rozmowie po angielsku z Central European Financial Observer przedstawiciel rządu zdradza plany Polski odnośnie przemian w sektorze energetycznym.

– Chcemy transformować, a nie restrukturyzować nasz sektor węglowy. Słowa, jakich używamy mają znaczenie. Restrukturyzacja to inne słowo na cięcia zatrudnienia. Nie ma konieczności ograniczania go – powiedział w rozmowie z Obserwatorem Finansowym pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

– Przywiązanie do węgla to nie ideologia, ale rozsądek ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii. Chcemy czystego węgla, nowych technologii i zmniejszymy zagrożenia dla systemu ze strony paneli fotowoltaicznych i energetyki odnawialnej, które są niestabilne i skutkują, na przykład w Niemczech, czasowym przeciążeniem sieci – przekonywał minister.

– To, na czym nam zależy, to zintegrowany i przede wszystkim stabilny miks energetyczny. Kogeneracja jest odpowiedzialna za 15 procent wytwarzania energii elektrycznej, a węgiel odpowiada za resztę. Będziemy się na tym skupiać i wykorzystywać nasze przewagi, na przykład poprzez wykorzystanie istniejących zintegrowanych elektrociepłowni w dużych miastach – dodał.

– Rząd zdecydował się bazować swą strategię na węglu, zamierza stopniowa implementować czystsze technologię do procesu wytwarzania, a przez to zmniejszyć emisje CO2, które będą niższe o 25-30 procent niż dzisiaj, choć nie mogę powiedzieć kiedy – ocenił Naimski.

– Do 2020 roku będziemy mieli 10-12 MW elektrowni węglowych i w kogeneracji, z Opolem i Kozienicami włącznie. Zrealizujemy cel redukcji emisji. Niestety Polska pozostaje mniej zasobna niż Niemcy i nie możemy sobie pozwolić na subsydia OZE jak one. Niemcy zainwestowali w to około 500 mld euro, ale dwie trzecie kosztów przenieśli na klienta końcowego. Nie możemy obłożyć takim obciążeniem polskich klientów. Nie jesteśmy zainteresowani powtórzeniem modelu hiszpańskiego – zadeklarował rozmówca Obserwatora Finansowego w wersji angielskiej.

– Niemcy utrzymują ceny energii na sztucznie niskim poziomie i czasem sprzedają ją po niższych cenach nam, podkopując lokalnych producentów. Jednak Niemcy nie chcą także sprowadzać jakiejkolwiek energii zza granicy. A zatem każdy kraj musi wybrać własną drogę. Cele – bezpieczeństwo energetyczne Unii i redukcja emisji – są jasne, ale każdy z nas musi sam zdecydować jak najlepiej je osiągnąć – powiedział.

Nowe prawo OZE będzie oczywiście oznaczało mniej mocy wiatrowych i fotowoltaicznych a więcej biomasy. Chcemy powolnej i stopniowej przemiany miksu energetycznego. Jeśli chodzi o biomasę, jej rozwój może oznaczać duże inwestycje spoza Polski, czemu nie? Inwestorzy wiatrowi byli w rzeczywistości znacznie subsydiowani, a teraz będą działać lub nie, jeżeli potrafią konkurować na krajowym rynku – zakończył minister Naimski.

źródło: http://biznesalert.pl/naimski-obrona-wegla-ideologia-rozsadek/

Komentarz redakcji:

min

Rozsądek PiS i Naimskiego? Ideologia nie poparta wiedzą o zasobach węgla i trendach rozwoju energetyki, pyszałkowatość, opacznie rozumiany partiotyzm, fobie i kompleksy wobec Niemców...

Radek Gawlik

tytul: O zanieczyszcze- niach bez tajemnic. tytul: Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej  tytul: Nowe prawo wodne: Adam Struzik ostrzega rząd Beaty Szydło.tytul: Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą trućtytul: Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętymtytul: Świeć przykładem rusza w Polskętytul: WODNY PORZĄDEK W MIASTACHtytul: Co dalej po węglu brunatnym
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.