Energia

Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)

17 stycznia 2015 min
(galeria fotografii)

Film przedstawia austriackie gminy, które postawiły na energetykę prosumencką, opowiada o prostych działających prawach ekonomicznych. Gminy Güssing i Mureck produkują energię same.

Film jest naszym głosem w dyskusji o kształcie polityki energetycznej Polski.

Słuchając polityków zabierających głos w tej sprawie odnosi się wrażenie, że Polska to jakaś osobna kraina gdzieś pomiędzy Europą a Rosją, a nasza gospodarka rządzi się własnymi prawami. Czasami nawet, że jesteśmy jakimiś energetyczno-gospodarczymi kosmitami patrzącymi na Ziemie z dystansu tysięcy parseków.

Tymczasem nie - my jesteśmy w Unii Europejskiej, obok 28 innych krajów. Graniczymy z dobrze radzącymi sobie Niemcami, które - nie oszukujmy się - mocno nas wspierają. Jako mieszkańcy Unii możemy bez żadnych problemów pojechać sobie gdzie chcemy, do Paryża lub do dowolnej gminy w Danii, Holandii czy Austrii.

Więc tam pojedźmy!
Zobaczmy jak sobie radzą - a radzą sobie dobrze.
Uczmy się zatem od nich. Możemy być pewni, że poprą nasze zabiegi.

Film przedstawia austriackie gminy, które postawiły na energetykę prosumencką, opowiada o prostych działających prawach ekonomicznych. Gminy Güssing i Mureck produkują energię same.

Rozwiązania technologiczne zastosowane w obu gminach umożliwiły im osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej w oparciu o lokalne, i co najważniejsze, odnawialne źródła energii. Gminy te zaspokajają w 100 % swoje potrzeby energetyczne sprzedając po korzystnych cenach spore nadwyżki taniej energii do sieci krajowej. Model rozwojowy na jaki zdecydowali się mieszkańcy obu regionów przed blisko 20 laty stał się podstawą ich dynamicznego rozwoju i wysokiego obecnie poziomu życia. Bezrobocie, dzięki inwestycjom w OZE, w gminie Güssing wynosi zaledwie ok. 4 (słownie: czterech !)%

W ciągu kilkunastu lat w miejscowości liczącej 4300 mieszkańców powstało wiele firm opartych na odnawialnej i rozproszonej energetyce dzięki czemu utworzono 1100 miejsc pracy!

Wrażenia z naszego wyjazdu do tych miejsc dobrze oddają słowa Jerzego Szumlańskiego, przewodniczącego Rady Gminy Lubin: ”... niezwykle pouczająca wizyta w Güssing i Mureck pokazała nam, samorządowcom. oraz reprezentantom organizacji pozarządowych, że rozwój z udziałem naturalnych i odnawialnych źródeł energii, jakich przecież lokalnie mamy pod dostatkiem, może być realną alternatywą dla modelu energetycznego opartego o nieodnawialne przecież paliwa kopalne, w tym węgiel brunatny. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że istnieje i działa inna droga rozwoju niż proponowana nam na siłę, wbrew naszej woli, dewastująca środowisko odkrywka.

Sycylia, 1957, Barbara Sas

'Węglowa' droga rozwoju bywa zazwyczaj inna. Jako przestrogę polecamy niesamowity film sprzed niemal 60 lat. Przesłany przez Staszka Rukszę, szefa bytomskiej Galerii Kronika http://www.kronika.org.pl/

- trzeba by zrobić dziś po blisko 60 latach taki film, co by nam wyszło ?!
Radek Gawlik

Sycylia 1957 reż Barbara Sas

tytul: Ustawa o OZE – korzystna dla bezpieczeństwa Polskitytul: Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?tytul: Ustawa o OZE - nie cieszy, gdy jest.tytul: Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennegotytul: List w sprawie energetyki obywatelskiej w ustawie o OZEtytul: Polscy rolnicy szykują powstanie.tytul: Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym miejscutytul: Maski smogowe zamiast oscypków.
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.