tytul: Niska świadomość niskiej emisjitytul: Finał Cycling Recycling we Wrocławiu!tytul: Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.tytul: Bank Swiatowy wpuszca rzeki w kanałtytul: ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny tytul: Greenpeace w państwie PIStytul: Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację?tytul: Zbiórka elektroodpadów na Ptasiej 32 we Wrocławu!
min
wiadomości

Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zagrożone, bo nie mamy odpowiedniej strategii energetycznej w kontekście zmieniającego się rynku energii.
opublkowano 05 sierpnia 2016

 Decydenci często, błędnie, strategię utożsamiają z rządzeniem i zmianami personalnymi - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan podkreśla, że na świecie energetyka się zmienia- następuje integracja rynków, rozbijanie tradycyjnych monopoli, wzrost konkurencji w wielu krajach. Lewiatan wskazuje, że bardzo ważne są zmiany technologiczne. Ocenia, że kiedyś najważniejszy był węgiel, teraz już nie i że  w przyszłości wiatr i słońce wygrają z każdym źródłem energii o wysokim koszcie zmiennym produkcji.

- Dla Polski wielkim wyzwaniem jest właśnie węgiel. Analizując czas życia i ekonomikę̨ obecnych kopalń oraz istniejące projekty budowy nowych szacujemy, że w perspektywie do 2030 roku udział węgla z obecnie eksploatowanych kopalń́ w miksie energetycznym Polski spadnie z obecnych ponad 85 proc. do nawet poniżej 30 proc. Odniesienie się do tych problemów to wyzwanie, ale także szansa dla polskiego biznesu, innowacji, rynku pracy oraz dla środowiska naturalnego - twierdzi  Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan wskazując, że na świecie szybko spadają̨ koszty wytwarzania energii w źródłach odnawialnych, dąży się do ograniczania oddziaływania energetyki na zdrowie i klimat oraz, że  zmienia się rola węgla ocenia, że w ostatnich latach można odnieść wrażenie, że nasi decydenci zakładają regulacyjną i techniczną izolację. Konfederacja ocenia, , że  zmiana paradygmatu energetycznego jest nieunikniona, a pytaniem jest  jaką krajową strategię przyjąć, aby skorzystała na tym gospodarka i społeczeństwo.

źródło: http://www.wnp.pl/wiadomosci/278646.html

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.