Energia

ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny

05 sierpnia 2016 min
(galeria fotografii)

Opinia. Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zaprezentowana przez Ministerstwo Rozwoju (tzw. plan Morawieckiego) to raczej lista życzeń

Opinia. Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zaprezentowana przez Ministerstwo Rozwoju (tzw. plan Morawieckiego) to raczej lista życzeń o modernizacji polskiej energetyki, a nie dokument strategiczny, który ma szansę na wdrożenie. Plan powstał w oderwaniu od realiów ekonomicznych, a silne wsparcie dla inwestycji w paliwa kopalne mija się z celami międzynarodowej i unijnej polityki klimatycznej, które mówią o stopniowym odchodzeniu od wysokoemisyjnych źródeł energii – pisze Ilona Jędrasik z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. 

Węgiel, atom, łupki, czyli jak Polska będzie inwestować

“Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zakłada między innymi, że do 2030 roku uda się zastąpić stare elektrownie węglowe nowymi, a także uratować polskie górnictwo. Równocześnie Ministerstwo Rozwoju zamierza przywrócić do życia projekt budowy elektrowni jądrowej, wspierać wydobycie gazu niekonwencjonalnego, a nawet prowadzić projekty zgazowywania węgla – wszystkie z wymienionych technologii są bardzo kosztowne, a niektóre – jak przemysłowa eksploatacja gazu łupkowego – już dawno uznane za mało realne.

Pomimo ogromnych kosztów, jakie wiązałyby się z takimi inwestycjami, Ministerstwo Rozwoju zakłada się, że ceny energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego nie tylko nie wzrosną, ale może wręcz spadną. 

Tymczasem już sam projekt rynku mocy, z którego ma być odbudowywana flota węglowa, pociągnie za sobą wzrost wydatków na energię elektryczną rzędu 18-20 proc. dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Polski konsument może zwyczajnie nie być w stanie sfinansować dodatkowo jeszcze całego szeregu innych niezwykle kosztownych projektów (sam projekt budowy pierwszych dwóch bloków elektrowni jądrowej to koszt rzędu 56 mld złotych).

Energetyka prosumencka i odnawialna w narożniku

Projekt wspomina wprawdzie o rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale Ministerstwo nie przedstawiło, ile procent energii miałoby pochodzić z odnawialnych źródeł do 2030 roku. Co więcej, w kontekście rozwoju OZE pomijane są najszybciej rozwijające się technologie, takie jak energetyka wiatrowa i słoneczna, na rzecz tzw. "stabilnych źródeł”.

Rodzi to podejrzenia, że najbardziej wspierana miałoby być współspalanie węgla z biomasą – technologia ani efektywna, ani niskoemisyjna.

Na pierwszy rzut oka pewną "świeżością” jest wsparcie dla tzw. klastrów energii. Koncepcja klastrów energii została już ujęta w znowelizowanej ustawie o odnawialnych źródłach energii, ale mimo tego na podstawie obowiązujących przepisów trudno wyobrazić sobie, jak taki klaster miałby funkcjonować.

Co więcej, strategia zakłada, że do 2030 roku powstanie zaledwie pięć takich klastrów – dla porównania w Niemczech działa już ponad 900 spółdzielni energetycznych. Projekt całkowicie pomija także udział prosumentów w rynku energetycznym, co jest niesprawiedliwym niedocenieniem tej formy budowy bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Ilona Jędrasik, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

tytul: Finał Cycling Recycling we Wrocławiu!tytul: Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.tytul: Bank Swiatowy wpuszca rzeki w kanałtytul: Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznejtytul: Greenpeace w państwie PIStytul: Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację?tytul: Zbiórka elektroodpadów na Ptasiej 32 we Wrocławu!tytul: JAWOR - Program pożyczkowy na termomodernizację dla osób fizycznych
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
card
n0

2018-12-15
Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze (...)

2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu

card
n0

2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii Na Politechnice Wrocławskiej (...)

2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego

2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.