Energia

Polimex: Kurs spółki runął

03 czerwca 2016 min
(galeria fotografii)

130 mln zł dodatkowych kosztów w Kozienicach.

Polimex-Mostostal, po przeprowadzonej analizie i audycie kontraktu na budowę bloku 1075 MW w Kozienicach, zidentyfikował ryzyko wzrostu kosztów o ok. 130 mln zł. W reakcji na te informacje kurs akcji spółki uległ w środę gwałtownej przecenie.

W komunikacie Polimex podał, że po przeprowadzeniu wewnętrznych analiz oraz zewnętrznym audycie technicznym budowy bloku w Kozienicach, spółka zidentyfikowała szereg ryzyk technicznych oraz oszacowała ich potencjalne koszty.

- Spółka szacuje, że wzrost całkowitych kosztów związanych z ww. ryzykami wynikającymi z projektu Kozienice wynosi ok. 130 mln zł - podał Polimex.

- W chwili obecnej spółka analizuje wpływ ww. informacji na sytuację finansową spółki, a przede wszystkim ustala wpływ ww. ryzyk na wyniki finansowe spółki - dodał.

Te informacje spowodowały załamanie kursu spółki. Środowe notowania na GPW firma zakończyła spadkiem o 15,5 proc. - do 4,27 zł walor, choć spadki sięgały już do 4,06 zł za akcję.

Tuż po kluczowym teście

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia 2016 r. informowano o udanej próbie ciśnieniowej kotła nowego bloku w Kozienicach, którą wraz z inwestorem - Eneą - świętowało konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimeksu-Mostostalu.

Kontrakt na budowę bloku podpisano 21 września 2012 r. Wartość umowy konsorcjum opiewa na 5,1 mld zł netto. Zakres Polimeksu przewiduje prace budowlano-montażowe, których udział w kontrakcie wynosi 42,6 proc.

Nowy blok w Kozienicach o sprawności netto na poziomie 45,59 proc. zwiększy o 1/3 zdolności produkcyjne elektrowni. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2017 r.

Strategiczny sektor

Wg obowiązującej strategii Polimeksu-Mostostalu, planowane przychody grupy w latach 2016-2020 z kluczowych obszarów mają wynieść ponad 8,6 mld zł, z czego na energetykę ma przypadać 3,8 mld zł.

W tych szacunkach Polimex nie uwzględnia przychodów z realizacji bloków w Opolu i Kozienicach, które mają w latach 2016-2020 dać grupie 3,7 mld zł przychodów.

W niedawnym wywiadzie dla portalu wnp.pl Antoni Józwowicz, prezes Polimeksu-Mostostalu, pytany o to, czy spółka utrzymuje zakładaną marżę w Opolu i Kozienicach, unikał konkretów.

- Zarówno w Kozienicach, jak i Opolu, kluczowym wyzwaniem pozostaje harmonogram inwestycji i tego zamierzamy pilnować, aby doprowadzić oba kontrakty do założonego finału - mówił Józwowicz.

- Te dwa kontrakty już na wstępie procesu restrukturyzacji finansowej spółki zostały przewidziane jako ważne źródła spłaty wierzycieli - mówił również.

Ponadto przypomniał wówczas, że wyodrębniony w lutym 2016 r. ze struktur Polimeksu do odrębnej spółki Mostostal Siedlce przejął część zadłużenia spółki-matki i rozpoczął jego bieżącą obsługę.

- Również pozostałe spółki segmentowe z czasem powinny partycypować w bieżących kosztach funkcjonowania grupy, jak i generować nadwyżki finansowe mogące służyć spłacie zadłużenia wobec wierzycieli - wskazywał prezes.

http://energetyka.wnp.pl/

tytul: TVN Uwaga zaprasza na reportaż Recykling Rejs 2016!tytul: W 2017 roku więcej szprotów, a mniej dorszytytul: DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.tytul: Wiosłuj, sprzątaj, nie śmieć !tytul: W. Kukuła, ClientEarth: Poprawki dla prosumentów niewystarczające tytul: Dolny Śląsk nie chce się dusić!tytul: Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!tytul: NIK o funkcjonowaniu regionalnego publicznego transportu zbiorowego
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
card
n0

2018-12-15
Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze (...)

2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu

card
n0

2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii Na Politechnice Wrocławskiej (...)

2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego

2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez nas

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.