Energia

Wyprzedaż z napędem atomowym

13 stycznia 2016 min
(galeria fotografii)

EDF zaczął szukać chętnych na polskie aktywa. Warta 2 mld zł transakcja powinna zakończyć się w połowie roku.

Francuski koncern EDF zdecydował o sprzedaży polskich aktywów. Pod koniec grudnia wybrał doradcę prawnego — kancelarię Dentons, w procesie uczestniczy też bank inwestycyjny Rothschild.

— Decyzja jest pokłosiem strategii koncernu, który wycofuje się z węglowych aktywów energetycznych — mówią nasi rozmówcy.

— Bez komentarza — usłyszeliśmy w biurze prasowym EDF. EDF będzie próbował sprzedać przede wszystkim całość aktywów opalanych węglem. Jeśli wszystko pójdzie gładko, sfinalizuje proces do połowy roku. Koncern ma w Polsce 10-procentowy udział w rynku energii elektrycznej i 15-procentowy w rynku ciepła sieciowego. Jednak jeśli nie będzie kupca na całość, będzie sprzedawał aktywa po kolei, co może zająć więcej czasu. Kluczowa będzie oczywiście wycena — mówi się o 1,5-2 mld zł.

Połowa udziałów w giełdowej Kogeneracji jest  warta 500 mln zł, do tego dochodzą elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Zielonej Górze, Toruniu i Wrocławiu oraz najtrudniejsze do sprzedania aktywo — założona w latach 70. ubiegłego wieku elektrownia w Rybniku. Pogłoski o planach wycofania się EDF z aktywów w Polsce krążyły od kilku tygodni w związku z trudną sytuacją francuskiej spółki matki.

Musi ona mieć 22 mld  EUR na inwestycje w brytyjski atom i chce ich poszukać w posiadanych aktywach węglowych, które kolejni europejscy inwestorzy skreślają z listy swoich inwestycji. Z informacji „PB” wynika, że inwestor sprzeda tylko aktywa związane z węglem, transakcja nie obejmie EDF Energies Nouvelles, spółki z obszaru energii odnawialnej czy spółki sprzedającej energię elektryczną.

http://www.pb.pl/

tytul: Zakaz spalania węgla w Krakowietytul:  Smog nas zabija. Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiejtytul: W obronie Puszczy Białowieskiejtytul: Św. Walenty też zbiera baterie i elektroodpady!tytul: KochamPuszcze.pl - ruszyła zbiórka podpisów w obronie Puszczy Białowieskiejtytul: Miasta, które pokochają recykling!tytul: Jak uchronić się przed smogiem na biegówkach? tytul: Polska pozywa UE ws. ETS
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.