opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Czym grozi Polsce bańka węglowa?

11 maja 2014 min
(galeria fotografii)

Europejskie banki masowo pozbywają się akcji spółek węglowych.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nie ma już żadnych akcji polskiej spółki energetycznej, Enei. Poznańska spółka jest właścicielem elektrowni Kozienice, największego tego typu zakładu opalanego węglem. Od paru lat trwa tam budowa nowego bloku o mocy 1075 megawatów. Skończy się ona w 2017 r. i pochłonie ogółem aż 6,4 mld złotych.

Dlaczego więc EBOR uznał, że mimo takich inwestycji nie warto mieć akcji polskiego koncernu? Bo jeszcze w ubiegłym roku przyjął strategię, w której wykluczył inwestowanie w elektrownie węglowe poza „wyjątkowymi przypadkowymi”. Wpisuje się ona w ogólny trend panujący wśród instytucji finansowych. Te masowo wycofują się z finansowania działalności firm zależnych od węgla i innych paliw kopalnych.

Uciekają w ten sposób od „bańki węglowej”. Polega ona na tym, że wartość przedsiębiorstw działających w branży paliw kopalnych jest przeszacowana, ponieważ nie uwzględnia konieczności dostosowania się przez nie do pakietu energetyczno-klimatycznego UE (zakłada on redukcję emisji CO2 i odchodzenie od węgla czy ropy).

Dlatego instytucje finansowe co raz częściej uznają że w dłuższej perspektywie inwestycje w takie spółki mogą okazać się nieopłacalne. Na razie swoje wydatki w tym zakresie ograniczają banki publiczne, ale prywatne również zaczynają iść tą drogą.

Dla Polski może to oznaczać duży problem. Ze wszystkich operacji na unijnych rynkach finansowych na nasz region przypada ledwie 9 proc. Oznacza to, że do zrealizowania swoich inwestycji w sektorze węglowym potrzebujemy pieniędzy z Zachodu. A tamtejsze banki, wpatrzone w pakiet klimatyczny i raport EBOR-u, który już krytykuje Polskę za zbytnie uzależnienie od węgla, wcale nie muszą być skore do finansowania nam kolejnych bloków jak ten w Kozienicach.
 

źródło: http://biznes.newsweek.pl

tytul: Partia Zieloni: Zajmijmy się polityką przeciwpowodziową na poważnie!tytul: Amerykanie stawiają na innowacyjne morskie farmy wiatrowetytul: Wisła w cieniu elektrownitytul: MSP: nie ma planów nowych inwestycji w energię węglowątytul: Rząd zmienia i notyfikuje ustawę o OZEtytul: Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowejtytul:  Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznejtytul:  Ile naprawdę kosztuje polski węgiel?
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.