opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Opracowania

Deklaracja Berlińska w sprawie amalgamatu dentystycznego

07 grudnia 2017 min
(galeria fotografii)

Nasz cel – zakaz stosowania rtęci w stomatologii od 2022 r.
Wyzwanie dla społeczeństwa obywatelskiego  w Unii Europejskiej

Berlin, Bruksela, Waszyngton, 4 grudnia 2017

Deklaracja Berlińska przygotowana przez pozarządowe organizacje ekologiczne oraz medyczne, wzywa do zaprzestania stosowania amalgamatu rtęciowego w stomatologii od 2022 r.

Rtęć jest wciąż stosowana w stomatologii jako materiał wypełnieniowy, mimo że istnieją na rynku materiały alternatywne. Należy pamiętać, że jest ona neurotoksyną uszkadzającą układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i inne.

Biorąc pod uwagę, że amalgamat dentystyczny w 50% składa się z rtęci, Konwencja z Minamaty dotycząca rtęci wymaga od każdego państwa, które przystąpiło do konwencji ograniczenia użycia tego niebezpieczengo metalu ciężkiego.

W 2017 r. Unia Europejska przyjęła zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego w przypadku dzieci do lat 15, dla kobiet w ciąży oraz u karmiących matek. Postanowienia te mają wejść w życie w lipcu 2018 r. Konwencja z Minamaty wymaga poza tym, aby każde państwo opracowało krajowy plan ograniczenia użycia rtęci. Z kolei Komisja Europejska ma w 2020 r. wydać zalecenia odnośnie ewentualnego całościowego wycofania tej toksycznej plomby ze stomatologii.

Wezwanie do odejścia od stosowania amalgamatu w Unii Europejskiej zostało sformułowane podczas dwudniowego szczytu organizacji obywatelskich w Berlinie (21-22, XI 2017 r.), walczących o somatologię wolną od rtęci w Europie.

Dwudniowy szczyt zebrał liderów organizacji dentystycznych, medycznych, kobiecych, pozarządowych oraz europejskich i niemieckich decydentów.

Hanna Schudy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA z Wrocławia (PL): “Deklaracja Berlińska wyznacza początek końca amalgamatu dentystycznego w Europie, prymitywnego materiału wypełnieniowego z XIX w., który zatruwa ludzi oraz środowisko; plomby, której czas już dawno minął. W XXI w. dentyści oraz pacjenci w Polsce zasługują na lepsze leczenie stomatologiczne, szczególnie Ci, którzy korztystają z refundacji NFZ. To właśnie nasz system ubezpieczeniowy jest tym elementem układanki, który w znacznej mierze decyduje, że amalgamat rtęciowy jest wciąż stosowany w naszym kraju.”

Stefan Eck, europarlamentarzysta z Niemiec, który starał się, aby Parlament Europejski zagłosował za wprowadzeniem częściowego zakazu dla amalgamatu w Europie, docenił stanowisko wypracowane na szczycie:  „Uczestnictwo w szczycie w Berlinie było dla mnie bardzo ważne. W dalszym ciągu będę robił wszystko co w mojej mocy, aby zrealizować cel jakim jest stomatologia wolna od rtęci w Europie”.

Charlie Brown, organizator ze Światowego Sojuszu dla Stomatologii Wolnej od Rtęci z siedzibą w Waszyngtonie: „Deklaracja z Berlina odpowiada podobnym ustaleniom społeczeństw obywatelskich w Azji i Afryce: Deklaracji z Abuja (2014) oraz Deklaracji z Dhaki 2015)”

Elena Lybberdi z Eruopean Environmental Bureau (EEB), gospodarz pierwszej konferencji dotyczącej wycofania amalgamatu w Europie: „Deklaracja z Berlina podsumowuje dziesięć lat starań EEB w zakresie wycofywania amalgamatu dentystycznego na kontynencie europejskim. Najwyższy czas, aby państwa członkowskie zakasały rękawy i wytyczyły kierunek działania w tej sprawie”.

Florian Schulze z IG Umwelt Zahn Medizin: „Niemcy mogą zakończyć zakładanie amalgamatu wcześniej, już w 2019 r. Stosowanie tych wypełnień nie jest powszechnym procederem, a dentyści są już gotowi na zmiany. To, co musimy zrobić to zmiana systemu ubezpieczeń, który będzie w porządku dla pacjentów i lekarzy”.

Philippe Vandendaele z Health Care without Harm Europe: „Po części już poradziliśmy sobie z wycofaniem rtęci np. z urządzeń pomiarowych jak np. termometry. Teraz jest czas na amalgamat”.

Dr Silvia Pleschka z Women Engage for a Common Future: „Ochrona przed rtęcią, którą zaakceptowaliśmy dla dzieci, karmiących matek czy kobiet w ciąży musi być teraz rozszerzona na wszystkich, a także poza granice Europy”.

Hanna Schudy

Więcej na ten temat:

Kontakt do osób zaangażowanych:

  • Hanna Schudy, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, email: hanaschudy@gmail.com
  • Elena Lymberidi-Settimo, Project Manager ‘Zero Mercury Campaign’, European Environmental Bureau, elena.lymberidi@eeb.org
  • Ian Carey, Communications Manager, European Environmental Bureau, ian.carey@eeb.org
  • Philippe Vandendaele, Chemicals Policy Advisor, Health Care Without Harm (HCWH) Europe, philippe.vandendaele@hcwh.org
  • Aidan Long, Press & Communications Officer, HCWH Europe, aidan.long@hcwh.org
  • Johanna Hausmann, Project Management Chemicals and Health, Women Engage for a Common Future, Johanna.hausmann@wecf.org,
  • Florian Schulze, Project Manager, IG Umwelt Zahn Medizin, florian.schulze@ig-umwelt-zahnmedizin.de
  • Charlie Brown, World Alliance for Mercury-Free Dentistry, Attorney and President, Washington, USA, charlie@toxicteeth.org
tytul: Dzieci chorują przez smog,tytul: Nowoczesne miasta są zielone.tytul: Recykling Dał Owocetytul: Stanowisko reaktywne KRR na porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewotytul: Klimat i nauka vs politykatytul: Zrównoważona dewastacja rzektytul: Wycinka niemieckiego lasu Hambacher Forst a sprawa polskatytul: Rzeki to nie sztuczne, wyprostowane cieki, to żywe  systemy
view_list  inne artykuły z tematu Opracowania:
mh

Podczas świąt uwaga na ryby i powietrze – mogą zawierać rtęć

Hanna Schudy:
Zbliżają się święta, co oznacza, że ryby częściej trafią na polskie stoły. To dobra okazja aby zastanowić się, w czym one pływają – w wodach może być bowiem m.in. toksyczna metylortęć. Polska niestety obchodzi się z rtęcią bardzo lekko i jest mocno spóźniona z wprowadzaniem wymogów rozporządzenia UE w sprawie tej neurotoksyny

mh

Powrót do rajskiego ogrodu

Człowiek długo uważany był za ulubieńca Boga, z tego tytułu ciesząc się przewagą nad wszystkimi innymi jego stworzeniami. I nawet kiedy ta wizja świata straciła swoją moc, wyższości człowieka nie podawaliśmy w wątpliwość. Dopiero dziś, w imię etyki równościowej, kwestionuje się starą hierarchię żywych bytów.

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Życie kulturalne i sposoby spędzania czasu wolnego Polaków

Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. Sympatycy Platformy Obywatelskiej prowadzą bardziej aktywne życie kulturalne niż zwolennicy obozu rządzącego – wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

mh

Ekolodzy blokują budowę dróg?

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.

mh

Przyjdzie dzień sądu

Polskie służby inwigilowały organizacje pozarządowe? Zasugerował to wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podczas debaty dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.