opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Rtęć 

Koniec z amalgamatem u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących

01 lipca 2018 min
(galeria fotografii)

Organizacje pozarządowe apelują do krajów członkowskich o rzetelne wdrożenie nowych przepisów w sprawie odchodzenia od rtęci w stomatologii.

Zakaz stosowania plomb zawierających rtęć u dzieci czy karmiących matek wchodzi w życie 1 lipca 2018 r..Wynika to m.in. z przyjęcia przez UE Konwencji z Minamaty. To bardzo ważny krok w celu przeciwdziałania niekontrolowanej emisji rtęci do środowiska. Obserwacje organizacji pozarządowych w wielu krajach  prowadzą do wniosku, że cały proces wymaga większego zaangażowania ze strony krajów członkowskich. Polska należy do tych państw, gdzie emisja rtęci do środowiska nie jest kontrolowana, co oznacza, że nie wiemy w jakim stopniu jesteśmy na nią narażeni. Dlatego ograniczenie emisji rtęci z gabinetów dentystycznych jest sprawą palącą.

Na dentystach będzie spoczywać duża odpowiedzialność, ale wiemy przecież, że zmiana nie nastąpi bez większego zaangażowania się władz oraz odpowiednich organów. Ważnym zadaniem będzie już samo informowanie dentystów o wchodzącej zmianie oraz o wyposażenie ich w niezbędną wiedzę dotyczącą procesu. Dlatego pacjenci oraz organizacje pozarządowe wzywają kraje członkowskie UE, aby zakaz używania rtęci w stomatologii w przypadku dzieci i kobiet w ciąży rzeczywiście wszedł w życie.

Rtęć jest niebezpieczną neurotoksyną, która zanieczyszcza środowisko, dostaje się do łańcuchów pokarmowych a następnie przyjmowana jest przez ludzi np. w żywności. Może to doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego, wydalniczego czy układu krążenia. Szczególnie ważne jest, aby chronić zdrowie człowieka na wczesnych etapach rozwoju, stąd zakaz stosowania rtęci u dzieci czy kobiet w ciąży jest krokiem do ochrony populacji przed neurotoksyną szczególnie niebezpieczną dla najmłodszych czy najsłabszych. Sprawa jest pilna również dlatego, że znamy alternatywy dla rtęci w stomatologii.

Wchodzące 1 lipca zmiany są wynikiem wprowadzenia w Unii Europejskiej nowej regulacji w zakresie rtęci.
„Wraz z zakazem stosowania amalgamatu, którego celem jest ochrona europejskich dzieci przed rtęcią dajemy jasny znak, że dzieci w XXI wieku zasługują na wszystko, co jest dobre dla ich zdrowia” – mówi Charlie Brown z World Alliance For Mercury Free Dentistry

Sam zakaz to nie wszystko. Nowe przepisy zobowiązują kraje członkowskie do opracowania planów redukcji stosowania rtęci w stomatologii do lipca 2019 r. Dodatkowo Komisja Europejska ma opracować do połowy 2020 r. drogę całkowitego wycofania rtęci ze stomatologii.

”Decyzja o ograniczeniu stosowania rtęci w stomatologii jest wyraźnym sygnałem, że amalgamat dentystyczny powoduje ryzyko środowiskowe” – mówi Elena Lymberdi, koordynatorka projektu Zero Mercury Campaign przy EEB w Brukseli. Lybmerdi dodaje ,,Czas, aby kraje członkowskie oraz Komisja Europejska zadbały, że zakaz będzie rzeczywiście stosowany, a wyjątki od niego były ograniczone do minimum. Nie mniej istotne jest informowanie społeczeństwa po to by społeczeństwo wiedziało, jak może się chronić przed rtęcią”.

Biorąc pod uwagę, że amalgamat rtęciowy w 50% składa się z rtęci, konwencja z Minamaty wymaga, aby każdy kraj ograniczył użycie tego toksycznego pierwiastka. Stosowanie amalgamatu dentystycznego odpowiedzialne jest w znaczącym stopniu za emisję rtęci do środowiska. Właśnie dlatego należy ograniczać stosowanie rtęci w stomatologi Mówi o tym część II  anexu A Konwencji z Minamaty, że należy chronić przed ekspozycją na rtęć dzieci, kobiety w ciąży czy kobiety karmiące.
Należy podkreślić, że nowe regulacje zwracają też szczególną uwagę na znaczenie szkolenia dentystów w zakresie stomatologii wolnej od rtęci.

Hanna Schudy

tytul: Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatynitytul: Gdzie są Niemcy z tamtych lat, czyli o tym jak kraj Energiewende zostaje w tyletytul: Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałychtytul: Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!tytul: Izery posprzątane!tytul: Posłuchaj! Wiosła cień!tytul: Przyjazna ludziom i przyrodzie ochrona przeciwpowodziowa obszaru zlewni rzeki Odry - raportytytul: Wokół Śniardw
view_list  inne artykuły z tematu Rtęć :
mh

Co tam dwie plomby z rtęcią wyrzucone do kanalizacji – Polska emituje rtęć do powietrza oraz wód i ma się z tym dobrze


Do 1 lipca 2019 Polska ma przedstawić mapę drogową wycofywania toksycznej rtęci ze stomatologii. Do tej pory rozwiązaniem na wszystkie bolączki miała być edukacja ekologiczna czyli magiczne słowo chętnie powtarzane przez tych, którzy powinni się skutecznie zajmować ochroną Polek i Polaków przez zatruciem np. rtęcią. Co jednak w sytuacji, kiedy nawet organy jak Ministerstwo Środowiska nie „edukują”? Jak rozumieć wypowiedź Ministerstwa Zdrowia, że „ono nie zajmuje się ochroną środowiska”? Do kogo mają się zwrócić obywatele? I dlaczego nie wszyscy mogą pić czystą wodę ze strumyka?

mh

Podczas świąt uwaga na ryby i powietrze – mogą zawierać rtęć

Hanna Schudy:
Zbliżają się święta, co oznacza, że ryby częściej trafią na polskie stoły. To dobra okazja aby zastanowić się, w czym one pływają – w wodach może być bowiem m.in. toksyczna metylortęć. Polska niestety obchodzi się z rtęcią bardzo lekko i jest mocno spóźniona z wprowadzaniem wymogów rozporządzenia UE w sprawie tej neurotoksyny

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Deklaracja Berlińska w sprawie amalgamatu dentystycznego

Nasz cel – zakaz stosowania rtęci w stomatologii od 2022 r.
Wyzwanie dla społeczeństwa obywatelskiego  w Unii Europejskiej

mh

Spór o rtęć. Krok UE w dobrym kierunku.

Unia Europejska zadecydowała w sprawie amalgamatu dentystycznego: wprowadziła zakaz stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek

mh

Rtęć w zębach. Jaka jest przyszłość amalgamatu w Polsce?

Świat odchodzi od stosowania rtęci. Polska chce dalej używać amalgamat rtęciowy w stomatologii. Również u dzieci

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.