Białowieża

Nadleśnictwo Białowieża: w planie mniej cięć niż pierwotnie planowano

18 lutego 2016 min
(galeria fotografii)

Trzykrotnie, a nie jak wcześniej planowano 5-krotnie większa niż dotychczas - i ograniczona tylko do cięć sanitarnych - miałaby być wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej na terenie nadleśnictwie Białowieża.


Plan pozytywnie zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w dokumentach, które mają trafić do ministra środowiska.

Mowa o aneksie do Planu Urządzania Lasu dla nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021, który - jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku Jarosław Krawczyk - trafił właśnie do dyrekcji generalnej Lasów Państwowych, a stamtąd trafi do ministra środowiska, który ma podejmować decyzje w tej sprawie.

Tymczasem do resortu środowiska nie wpłynęły dokumenty

"Do Ministerstwa Środowiska nie wpłynęły żadne nowe dokumenty ws. aneksu do planu urządzania lasu dla Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie w związku z sygnałami, płynącymi ze strony organizacji pozarządowych, o dramatycznym stanie siedlisk przyrodniczych na jej obszarze, prowadzona jest obecnie inwentaryzacja przyrodnicza w Puszczy Białowieskiej. Dopiero po jej zakończeniu MŚ podejmie decyzję w sprawie puszczy" - poinformował resort w przesłanym PAP oświadczeniu.

W aneksie zaproponowano zmniejszenie wycinki

Krawczyk poinformował, że w aneksie przygotowanym przez Nadleśnictwo Białowieża, zaproponowano po zmianach, by wycinka drzew w nadleśnictwie Białowieża mogła objąć ok. 188 tys. metrów sześciennych drewna, jeszcze w grudniu była mowa o 317,8 tys. metrów sześciennych. W obecnie obowiązującym planie limit na lata 2012-2021 wynosi 63,4 tys. metrów sześciennych na 10 lat.

RDOŚ pozytywnie zaopiniowała wycinkę na poziomie 188 tys.

Krawczyk powiedział, że RDOŚ pozytywnie zaopiniowała wycinkę na poziomie 188 tys. metrów sześciennych zaznaczając jednocześnie, że dopuszczone mają być wyłącznie cięcia sanitarne w świerkach zaatakowanych przez kornika drukarza. Wicedyrektor ds. gospodarki leśnej RDLP w Białymstoku Piotr Czyżyk dodał, że dotyczy to także "drzew zagrażających bezpieczeństwu publicznemu".
- Pilna potrzeba likwidacji skutków klęski – gradacji kornika drukarza - oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego (udostępnianie dróg, szlaków turystycznych, ochrona przeciwpożarowa) wymusza pozyskanie około 188 tys. metrów sześciennych świerka w Nadleśnictwie Białowieża - argumentuje wicedyrektor Piotr Czyżyk.
To właśnie gradacją kornika drukarza leśnicy uzasadniają plany większych cięć w drzewostanie na terenie nadleśnictwa Białowieża. Te plany wywołały protesty m.in. ekologów i miłośników przyrody, którzy m.in. zbierają podpisy pod petycją to premier Beaty Szydło w tej sprawie.

Wycinka sanitarna

Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik powiedziała w czwartek PAP, że we wniosku o opinię leśników do aneksu do PUL mowa jest o wycinkach sanitarnych, czyli wyłącznie świerków zaatakowanych przez kornika. Dodała, że jest tam też zapis m.in. o tym, iż cięcia nie będą prowadzone na terenach bagiennych i wilgotnych, w strefach ochronnych czy rezerwatach przyrody. Dodała, że wielkość terenu na którym zabiegi mogłyby być prowadzone przez leśników stanowi ok. 8 proc. obszarów objętych ochroną Natura 2000.
- W związku z powyższym, w stosunku do całego obszaru nie jest to duży fragment. Oczywiście mówię o całym obszarze Puszczy Białowieskiej. W związku z tym potraktowaliśmy to jako warunek, który spowoduje brak negatywnego wpływu na Naturę 2000 - powiedziała Bezubik.

"Spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej"

Nowe zapisy w aneksie do Planu Urządzania Lasu nadleśnictwa Białowieża skomentowała organizacja ekologiczna Greenpeace. W przesłanym PAP stanowisku podkreśla, że "spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej". Ekolodzy uważają, że poprzez aneks "realizowany jest plan, przed którym ostrzegali naukowcy i organizacje pozarządowe". "Puszcza nie była tak zagrożona od czasów PRL. Dokumenty przygotowane do podpisu przez ministra Jana Szyszko łamią kompromis z 2012 roku opracowany na podstawie rekomendacji zespołu ds. ochrony Puszczy Białowieskiej powołanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - napisano w oświadczeniu.
Greenpeace przypomina, że negatywnie o wycince wypowiedziały się wcześniej m.in. Polska Akademia Nauk oraz Państwowa Rada Ochrony Przyrody oraz naukowcy z innych ośrodków, ale "w sprawie puszczy pycha wygrywa z argumentami naukowymi". Ekolodzy argumentują, że Puszcza Białowieska nie jest lasem gospodarczym, ale lasem, który jest "największym skarbem polskiego dziedzictwa przyrodniczego" i by takim pozostał musi być chroniony "w całości, zachowując naturalne procesy przyrodnicze". "Puszcza doskonale poradzi sobie bez interwencji człowieka" - napisała organizacja Greenpeace.

źródło: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1584298,Nadlesnictwo-Bialowieza-w-planie-mniej-ciec-niz-pierwotnie-planowano

komentarz redakcji:

min

Radio *publiczne* ( rządzone przez PIS) w tonie uspokajającym. Niech Was to nie zmyli.
Leśnicy chcą ciać 3 razy więcej drzew niż jest w dotychczasowym Planie Urządzania Lasu. Nalesnictwo juz wycięło swój 10 - letni do 2021r przydział (tzw etat) tj. ok 60 tys m3 drzew. Gdy minister Szyszko sie pod tym podpisze- pilarze mogą wkroczyć do Puszczy zasłaniając się sanitarnymi wycinkami z powodu kornika...

Radek Gawlik

tytul: NFOŚiGW weryfikuje programy wsparciatytul: Światowe Dni Młodzieży zagrożone. tytul: *Rzeczpospolita*: Polityka rządzi polską energetyką tytul: Jak myśliwi w szkodę weszlitytul: Raport otwarcia - odpowiedź ministerstwa na stanowisko byłych ministrów środowiskatytul: Ekologiczne Walentynki 2016tytul: Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomutytul: Byli ministrowie odpierają zarzuty obecnego Ministra Środowiska - Jana Szyszko
view_list  inne artykuły z tematu Białowieża:
mh

Koniec Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.

mh

Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na Rzeczpospolitą Myśliwską

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu złą nowelizacją prawa łowieckiego. Teraz w ekspresowym tempie chce doprowadzić do jej uchwalenia.

mh

Wrocław solidarny z obrońcami Puszczy

Partia Zieloni we Wrocławiu zorganizowała happening solidarnościowy z obrońcami Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani za udział w pokojowym proteście w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie.

mh

Obrońcy przyrody sądzeni za ratowanie Puszczy Białowieskiej

9 sierpnia w sądzie w Hajnówce odbyła się rozprawa o zablokowanie harvesterów w Puszczy Białowieskiej.

mh

30 pytań o kornika, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej

 - naukowcy odpowiadają na najczęstsze pytania i wyjaśniają jak jest naprawdę

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.