opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Białowieża

Puszcza Białowieska w ciągu trzech lat zginie bez wycinki drzew

06 czerwca 2016 min
(galeria fotografii)

Puszcza Białowieska musi być ratowana przez człowieka. Opinia ekspertów ze Stowarzyszenia „SANTA” jest jednoznaczna.

Puszcza Białowieska musi być ratowana przez człowieka. Opinia ekspertów ze Stowarzyszenia „SANTA” jest jednoznaczna. Dalszy brak ingerencji spowoduje cakowite zniszczenie świerkowego drzewostanu (czyli 30% puszczy) w przeciągu najbliższych kilku lat.

„SANTA” Obrona Puszczy Białowieskiej to organizacja zajmująca się obroną puszczy przed szkodnikami. Jak sami piszą – „kolejnym bardzo ważnym zadaniem statutowym Stowarzyszenia «Santa» jest czynne działanie przeciwko niektórym organizacjom i stowarzyszeniom działającym na rzecz pogorszenia stanu Puszczy Białowieskiej”. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez ekspertyzy i edukację ekologiczną, a także lobbowanie na forum publicznym.

Organizacja, realizując drugi wymieniony powyżej cel statutowy, zdecydowała się zająć stanowisko w sprawie konfliktu między polskim rządem a ekologami. Jego osią jest decyzja o kontrolowanej wycince drzew na terenie puszczy, której celem ma być powstrzymanie inwazji kornika drukarza. Lewicowi aktywiści twierdzą – wbrew opinii pracowników leśnych – że puszcza poradzi sobie sama i człowiek nie ma prawa w nią ingerować. Ponadto, zdaniem pseudoekologów szkodniki zapewniają „bioróżnorodność”. Konflikt ten natychmiast został wykorzystany przez opozycję, która oskarżyła rząd PiS o plan „sprzedaży puszczy”.

W tym lewicowym tonie o sprawie napisały także belgijskie media publiczne. Belgijscy ekolodzy – profesorowie Martin Hermy, Kris Verheyen, Jong Brunet i Martin Diekman oraz doktor George Peterken – wystosowali także list do Beaty Szydło.

To właśnie oni według Stowarzyszenia „SANTA” „działają na szkodę Puszczy Białowieskiej”. W liście organizacji zaadresowanym do ekologów, czytamy m.in.:

„Ze zdumieniem i niedowierzaniem zapoznaliśmy się z treścią  pisma skierowanego do Pani Premier Beaty Szydło. (…) Szanowni Panowie, dla tej wielkości tytułów naukowych wiedzą o Puszczy Białowieskiej nie mogą być sygnały «belgijskich oraz zagranicznych mediów publicznych». Wiedzą o Puszczy Białowieskiej może być tylko i wyłącznie sama puszcza i stan faktyczny, w jakim się ona znajduje. (…) Dalsza bierna ochrona Puszczy Białowieskiej doprowadzi do zniszczenia drzewostanu świerkowego w ciągu 2-3 lat, który to drzewostan stanowi 1/3  powierzchni puszczy„.

„SANTA” punktuje także niewiedzę profesorów w temacie charakteru puszczy. Piszą oni bowiem o niej, jako o „lesie pierwotnym i naturalnym”. Jak zauważają członkowie stowarzyszenia, „wg. Prof. Aleksandra Sokołowskiego z Polskiej Akademii Nauk las naturalny i pierwotny to 9% powierzchni puszczy (aktualnie ok. 6%). Ten niepodważalny fakt jest odpowiedzią na Wasze zażenowanie, że Ministerstwo Środowiska określiło puszczę jako «dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności», albo że «Puszcza Białowieska jest dziełem człowieka». Tak, Puszcza Białowieska w ponad 90% jest dziełem miejscowej ludności…”

Jan Kołakowski
http://polmedia.pl/

Ostrzeżenie przed brakiem czynnego działania w sprawie ratowania puszczy znaleźć możemy także na stronie stowarzszenia.


Widok obumarłych drzew w Nadleśnictwie Browsk przy tzw. «Trójkącie» w sąsiedztwie BPN (przed kolejką).

Ilość porażonego chorobami, jak i już obumarłego drzewa na tej powierzchni szacuje się na ok. 12 tys. m³.

Leśnikom zabroniono zwalczania kornika poprzez ścięcie martwego drzewa ze względu na to, że te «piękne sosny i świerki» mają ponad 100 lat.

ABSURD!!!”


W innym miejscu znajdujemy następujące zdjęcie, przedstawiające widok na rezerwat pokazowy im. W. Szafera.

„Po objęciu Puszczy ochroną bierną, promowaną przez tzw. ekologów, tyle pozostało po pięknych sosnach, świerkach, czy wiekowych dębach. Taki widok ukaże się turystom jadącym z Hajnówki do Białowieży przy wjeździe do Rezerwatu Pokazowego Żubrów”.

redakcja eko.org.pl: pozwililiśmy sobie zacytować artykuł z tzw. dobrych organizacji ekologicznych wg. klasyfikacji Ministra Środowiska prof. Szyszko.

Komentarz redakcji:

Degradacja Puszczy to naprawdę bolesna sprawa. Rzecz jednak w tym, że nastepuje "wycofywanie się" lasów iglastych w całym regionie, nie tylko w Polsce. To proces w globalny. Jak owo wycofanie przebiega? No przecież drzewa nie odchodzą w inne miejsce. Po prostu na skutek zmian w środowisku nastepuje gradacja szkodników i byc może towarzyszące temu obniżenie odporności gatunków na szkodniki. Powoduje to wymieranie drzew. Puszcza jest miejscem, gdzie ten proces zachodzi w warunkach w miarę naturalnego, pierwotnego ekosystemu. Ten ogromny i smutny proces przebiega i będzie przebiegał bez względu na zastosowane przez nas środki. Pytaniem jest, czy pozwolimy przyrodzie samodzielnie przejśc przez ten czas, lub czy będziemy jej "pomagać". To jest własnie źródłem sporu, a nie, czy ocalimy czy nie ocalimy świerki. Świerków nie ocalimy w dłuższej perspektywie. Stracimy natomiast możliwość podglądnięcia jak działają prawa przyrody w środowisku, którego nie kontrolujemy. Bez drzew z Puszczy polska gospodarka da sobie radę, z drewnem puszczańskim, tez niewiele się poprawi. Czy zatem warto wsadzać swoje łapy a nie podziwiać boskich praw przyrody w działaniu? Jakże trzeba nie kochać Boga, jakąż arogancję mieć trzeba, by mienić się od niego mądrzejszym. Jak małej wiary trzeba być, by siekierę traktować z wiekszym szcunkiem niż miliardy miliardów zdarzeń, robaków, bakterii, grzybów działających w imieniu Stwórcy!

TERRA

tytul: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energiitytul: Czy biogazownie uratują polską energetykę?tytul: Puszcza Białowieska. Ministerstwo Środowiska odpowiada Komisji Europejskiejtytul: Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskimtytul: Szybka ścieżka dla ustawy o OZE. Ekolodzy zauważają oszustwotytul: Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć ze zmianami klimatutytul: Widmo kataklizmu jądrowego krąży po Ukrainietytul: Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
view_list  inne artykuły z tematu Białowieża:
mh

Lasy Państwowe nie radzą sobie z Puszczą? Czas na park narodowy!

To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji – koalicja Kocham Puszczę komentuje wzmożoną akcję propagandową zwolenników wycinki w Puszczy

mh

Potrzebne wsparcie dla Marka Płotasta i jego rodziny

W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla Marka i jego rodziny.

mh

Z łukiem i dziećmi na ASF, czyli kolejne kuriozalne pomysły PZŁ

Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i przedstawione Ministerstwu Środowiska.

mh

Koniec Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.

mh

Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na Rzeczpospolitą Myśliwską

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu złą nowelizacją prawa łowieckiego. Teraz w ekspresowym tempie chce doprowadzić do jej uchwalenia.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.