Białowieża

Star Wars – reaktywacja

02 grudnia 2015 min
(galeria fotografii)

Lasy Państwowe wraz z nowym ministrem środowiska z przytupem rozpoczęły naprawę kraju na froncie przyrody w ruinie.

 Na pierwszy ogień poszła oczywiście Puszcza Białowieska, gdzie brak gospodarskiej ręki wołał o pomstę do nieba. Na tablicę ogłoszeń wjechał właśnie aneks do Planu Urządzania Lasu, który dla Nadleśnictwa Białowieża przewiduje ośmiokrotne zwiększenie średniorocznego pozyskania drewna. Oznacza to odnowienie zażegnanej 3 lata temu konfrontacji z Komisją Europejską dotyczącej skutecznej ochrony Puszczy.

Gdy w sierpniu br. organizacje pozarządowe wyrażały niepokój znacznie zwiększonym – w stosunku do założeń PUL – pozyskaniem drewna w Puszczy Białowieskiej, LP publicznie zapewniały, że zwiększone pozyskanie w ostatnich dwóch latach będzie musiało być adekwatnie skompensowane zmniejszonymi cięciami w kolejnych latach. Te deklaracje brzmiały wysoce niewiarygodnie, o czym obszernie pisaliśmy na naszej stronie, wieszcząc, że LP wkrótce wystąpią do Ministra Środowiska o zwiększenie etatu cięć w Puszczy poprzez aneksowanie PUL. No i nie musieliśmy długo czekać. Nowy minister jeszcze nie objął urzędu, a już RDLP Białystok ogłosiła – po roboczej wizycie ministra in spe – 21-dniowe konsultacje nowelizacji PUL dla Nadleśnictwa Białowieża. Dokument przewiduje, że średnie roczne pozyskanie w najbliższych latach będzie ponad osiem razy większe niż przewidywane w PUL zatwierdzonym w 2012 r.  Oczywiście, wszystko pod hasłem obrony Puszczy przed kornikiem, czyli prostej ideologii pt. musimy przerobić świerki na dechy zanim kornik przerobi je na posusz. W poprzednim wpisie obszernie, z powołaniem na dziesiątki publikacji naukowych, objaśnialiśmy, dlaczego deklarowana ochrona przed kornikiem jest w istocie biznesem ponad podziałami, nie mającym nic wspólnego z – niemożliwym do opanowania i kontroli – procesem biologicznym. Wszyscy o tym wiedzą, dlatego LP nawet nie udają, że korują wycięte świerki (co jest warunkiem niezbędnym do zahamowania gradacji). Nie udają również, że uzyskają konieczne 80% pokrycie przestrzenne, niezbędne dla ewentualnego opanowania gradacji. Jak za komuny – ważne są hasła, które ciemny lud kupi, a my wiemy, że wy wiecie, że to ściema – ale nic nam przecież nie zrobicie:-).

Nadchodzą ciekawe czasy. A dokładniej: czas się zapętla, wracają klisze skompromitowane kilka lat temu, a także skompromitowane za czasów PRL. Jeszcze jeden dowód na to, że w polityce, sztuce manipulacji wyborcami, postęp – unicestwiający skompromitowane idee – nie istnieje.Ośmiokrotne zwiększenie pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej to dobra wizytówka intencji nowych włodarzy RP. Ludzie małego serca podśmiechiwali się, że nowy minister obrony wypowie szybko wojnę Rosji, ale okazuje się, że ubiegł go minister środowiska in spe, który rękami PGL LP wypowiedział wojnę polskiej przyrodzie i Komisji Europejskiej. Wracają wojny gwiezdne, które przerabialiśmy w latach 2005-2007.  Taki klimat.

Przemyslaw Chylarecki
źródło: http://greenmind.pl/komentujemy/star-wars-reaktywacja/

przeczytaj także: Co słychać w Puszczy Białowieskiej, czyli wycinamy lasy dla ich dobra

tytul: PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?tytul: Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld złtytul: Dwadzieścia lat Miast dla Rowerówtytul: COP21: zapowiadają się trudne negocjacjetytul: EkoDominik na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniutytul: Pan Kartontytul: Które opakowania są eko?tytul: 21,35 ha zrekultywowanej powierzchni dolnośląskich składowisk
view_list  inne artykuły z tematu Białowieża:
mh

Koniec Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.

mh

Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na Rzeczpospolitą Myśliwską

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu złą nowelizacją prawa łowieckiego. Teraz w ekspresowym tempie chce doprowadzić do jej uchwalenia.

mh

Wrocław solidarny z obrońcami Puszczy

Partia Zieloni we Wrocławiu zorganizowała happening solidarnościowy z obrońcami Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani za udział w pokojowym proteście w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie.

mh

Obrońcy przyrody sądzeni za ratowanie Puszczy Białowieskiej

9 sierpnia w sądzie w Hajnówce odbyła się rozprawa o zablokowanie harvesterów w Puszczy Białowieskiej.

mh

30 pytań o kornika, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej

 - naukowcy odpowiadają na najczęstsze pytania i wyjaśniają jak jest naprawdę

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.