×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

16 lutego 2018
Elektrownie
 

Czy Allianz będzie prowadzić zrównoważoną politykę niezależnie od regionu?

Działalność Allianz na Zachodzie staje się coraz bardziej zrównoważona... czy firma utrzyma standardy i przejmie pełną odpowiedzialność społeczną za swoje inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej?

Allianz wycofuje się z własnych inwestycji węglowych, ale nie z wartych ponad bilion dolarów aktywów zewnętrznych, którymi zarządza poprzez swoje jednostki zależne, np. PIMCO i Allianz Poland S.A. Na koniec roku 2017 inwestycje Allianz w polski sektor węglowy wyniosły 36 milionów euro, szczególnie w takich spółkach jak: PGE, ZE PAC, Enea, Energa, Famur, Kogeneracja1. 

Podczas gdy większość krajów OECD przestawia swój system energetyczny na bardziej zrównoważone i odnawialne źródła, Polska nadal planuje budowę nowych kopalni węgla i elektrowni węglowych. Polskie spółki węglowe chcą zbudować elektrownie o mocy ponad 10 GW – trwa budowa bloków o mocy 3,2 GW2.

Największą aktualnie planowaną elektrownią w Polsce jest Ostrołęka C (1000 MW). Głównym inwestorem elektrowni Ostrołęka C jest w pełni państwowa Energa SA wraz z państwową Enea SA. Inwestycja ta będzie miała istotne skutki zdrowotne, środowiskowe i ekonomiczne. Lokalna ludność będzie narażona na wysokie poziomy zanieczyszczeń. Według niezależnych ekspertów w ciągu przewidywanej, 40-letniej eksploatacji elektrownia Ostrołęka C może spowodować 900-2000 przedwczesnych zgonów3, w zależności od zakładanych kosztów. Poza tym w strefie wpływu planowanej elektrowni znajdują się dwa obszary Natura 2000, pośrednio elektrownia będzie też oddziaływać na Puszczę Białą – kompleks leśny w obrębie Niziny Mazowieckiej4. Co więcej, zwrot z inwestycji nigdy nie zrównoważy kosztów, a przedsięwzięcie jest obarczone dużym ryzykiem5. Obie firmy mają wsparcie niektórych z największych w Polsce prywatnych funduszy emerytalnych (OFE), m.in. Aviva, Nationale-Nederlanden, Allianz Global Investors i OFE PZU6.

Kolejną "grubą rybą" na polskim rynku węgla jest PGE, która jest już drugim największym emitentem CO2 w Europie, a dwa zakłady tej firmy należą do europejskiej czołówki najważniejszych źródeł zanieczyszczenia: Belchatów i Turów. Mimo to PGE planuje rozbudowę elektrowni węglowych o dalsze 5.260 MW i pozostaje najbardziej ekspansywną firmą w sektorze energii węglowej w Europie7. Według danych dotyczących emisji w 2015, PGE odpowiada za większą liczbę przedwczesnych zgonów wskutek zanieczyszczenia powietrza niż jakakolwiek inna firma z sektora energii węglowej w Europie8.
Pomimo jednoznacznych dowodów, że PGE nie planuje dywersyfikacji i dostosowania swojej działalności do celów klimatycznych wyznaczonych w Paryżu, osiem towarzystw ubezpieczeniowych posiada akcje tej spółki o wartości 634 milionów euro, czyli 11,7% udziałów w spółce: wszystkie reprezentują europejski kapitał, z wyjątkiem amerykańskiego ubezpieczyciela MetLife. Nationale Nederlanden i Aviva (122 mln EUR) są zdecydowanie największymi inwestorami, następni to AEGON, AXA, Generali i Allianz. Między 2016 a 2017 r. Allianz i Generali zwiększyły swój udział w PGE.

Wzywamy Allianz do złożenia oficjalnej deklaracji o zaprzestaniu finansowania sektora węglowego w Polsce - bezpośrednio, jak i poprzez strony trzecie, oraz o odmowie udziału w UBEZPIECZANIU nowych projektów węglowych.
Chodzi zwłaszcza o takie firmy jak PGE (która zarządza kopalnią odkrywkową w Bełchatowie i elektrownią w Turowie, rozbudowuje elektrownię Opole, planuje nową odkrywkę w Złoczewie i Gubinie-Brodach), ZE PAC (która planuje trzy nowe kopalnie odkrywkowe o objętości ponad miliarda ton węgla brunatnego), Enea i Energa (które planują otwarcie nowej elektrowni Ostrołęka C), PGG, JSW i Bogdanka (które planują otwarcie nowych kopalni).

Oczekujemy konsekwencji i determinacji we wdrażaniu zasad i wymogów odchodzenia od węgla, czyli zakończenia ochrony wszystkich nowych i działających zakładów węglowych, kopalni i powiązanych projektów infrastrukturalnych oraz wycofania środków z firm, które planują inwestycje w nowe elektrownie węglowe, kopalnie i powiązaną infrastrukturę, generują ponad 30% energii z węgla lub posiadają moc zainstalowaną z węgla powyżej 10 GW, które uzyskują ponad 30% obrotów z węgla lub produkują ponad 20 milionów ton węgla rocznie lub które nie ogłosiły uczciwego planu odchodzenia od węgla.

Pragniemy przypomnieć Allianz, że rezygnacja z inwestycji w węgiel powinna obejmować zarówno własne aktywa ubezpieczycieli, jak i aktywa zarządzane w imieniu osób trzecich. Pełne zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności za środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi nie może być ograniczone terytorialnie, ponieważ wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

Jeśli macie Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu. 

Dane kontaktowe
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", www.rozwojtak-odkrywkinie.pl
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, www.eko-unia.org.pl
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, www.pracownia.org.pl

Kuba Gogolewski, k.gogolewski@fundacja.rt-on.pl
Joanna Kubicka, kubicka.joanna@gmail.com 

Elektrownie

17 lipca po niemieckiej stronie odbyła się akcja protestacyjna przeciwko planom regulacji Odry.
czytaj całość
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie chcą się przyznać do rodzicielstwa - (...)
czytaj całość
- Niemcy odchodzą od węgla i...podłączają nową elektrownię na węgiel do sieci
czytaj całość
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził wczoraj nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego (...)
czytaj całość
Generali, jeden z gigantów ubezpieczeniowych, ogłosił dziś przyjęcie nowej polityki, która wykluczy ubezpieczenia dla nowych kopalni i elektrowni węglowych oraz (...)
czytaj całość
Organizacje ekologiczne przekonują europejskie instytucje ubezpieczeniowe i finansowe do wycofania wsparcia dla polskiego sektora węglowego Polskie organizacje ekologiczne uczestniczyły w odbywających (...)
czytaj całość
9 maja br. przedstawiciel Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wziął udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy Allianz w Monachium, by (...)
czytaj całość
więcej
2018-05-08
Apel do Commerzbanku: finansowanie węgla ma negatywny wpływ na zdrowie (...)
2018-04-30
Niemcy 2030 r - 60% mniej elektrowni węglowych
2018-04-12
Apel do mBanku: finansowanie węgla wpływa na zmiany klimatyczne i (...)
2018-03-02
Czy Generali wycofa się z finansowania węgla?
2018-02-16
Czy Allianz będzie prowadzić zrównoważoną politykę niezależnie od regionu?
2016-07-06
Opłata mocowa, czyli jak rząd chce sfinansować rynek mocy
2016-07-06
Polskie elektrownie węglowe pożerają nasze zasoby wody
2016-06-27
Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ
2016-01-08
Brak zgody na budowę Elektrowni Północ
2015-04-26
Opóźnienia w budowie bloku 80 MWe w EC Zofiówka
2015-04-08
Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnień
2014-09-04
Zaawansowane prace ziemne na budowie bloków w Opolu
2014-03-02
Elektrownia Opole: Pieniądze w błoto
2013-12-20
Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.
2013-12-09
Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.
2013-12-05
Sprawozdanie z debaty: Budowa gospodarki niskoemisyjnej w nowym Regionalnym Programie (...)
2013-12-01
M. Wiśniewski, Consus: inwestycje w elektrownie węglowe coraz bardziej ryzykowne
2013-07-10
Padł wniosek o ogłoszenie upadłości Kompanii Węglowej
2013-06-13
PGE zabija. Tysiąc krzyży obok elektrowni w Bełchatowie
2013-06-10
Opolanki i Opolanie nie pozwólcie się okłamywać!
2013-06-10
Akcja „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska” (...)
2013-06-06
Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane
2013-05-16
Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionu
2013-03-26
PGE o krok od rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej