Ekoregion Ujście Warty, czasopismo regionalne      [LKP Home Page]
['Ekoregion Ujście Warty' - Home Page]
[Park Krajobrazowy i Narodowy Ujście Warty - Home Page]
[Spis treści tego nr (5)]
[Więcej o tworzeniu tego parku narodowego]

Andrzej Jermaczek

Mamy Park Narodowy "Ujście Warty" !


Jak już pisaliśmy w poprzednich numerach biuletynu, w Ujściu Warty planowano utworzyć Park Narodowy. Obecnie plany te nabrały całkiem realnych kształtów od początku lipca Park funkcjonuje. Według rozporządzenia Rady Ministrów Park obejmuje znaczny obszar bo 7955,86 ha, położony w dolinie Warty pomiędzy mostem w Świerkocinie na wschodzie, a mostem w Kostrzynie nad Odrą na zachodzie. Największe powierzchniowo części Parku leżą w gminie Słońsk (4537,64 ha) oraz Witnica (3354,28 ha), niewielkie w gminie Kostrzyn nad Odrą i Górzyca. Oczywiście w granicach Parku w całości znalazł się obszar dotychczasowego rezerwatu Słońsk. Ponad 90% gruntów Parku to grunty będące w zarządzie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Wokół Parku utworzono otulinę o powierzchni ponad 10 tys. ha. Gniazduje tu ponad 140 gatunków ptaków, występuje 34 gatunki ssaków oraz ponad 390 gatunków roślin naczyniowych.
Administracja Parku liczyć będzie 26 stanowisk budżetowych oraz 12 stanowisk w gospodarstwie pomocniczym. Łącznie wydatki bieżące Parku wynosić będą 900 tys. zł, a na jego utworzenie, jednorazowo przewidziano 1.600 tys. zł. Siedzibą dyrekcji Parku, przynajmniej tymczasowo, będzie Chyrzyno.
Utworzenie Parku to niewątpliwy sukces, nie tylko ochrony przyrody, ale także polityki regionalnej i promocji regionu. Sukces ten to owoc, rzadko spotykanej w Polsce, zgodnej współpracy twórców Parku i miejscowej administracji, zarówno rządowej jak i samorządowej, lokalnych społeczności oraz różnych grup i środowisk. Mimo to, przyszła administracja Parku nie będzie miała lekkiego życia. Przed nią niełatwe zadania utrzymania najważniejszych środowisk doliny kształtowanych dotychczas przez upadające obecnie rolnictwo czy godzenia interesów miejscowej społeczności i ochrony przyrody.