Drawieński Park Narodowy
Leśników 2a
73-220 Drawno


Uprzejmie dziękujemy za szybką realizację naszego wniosku i przesłanie kopii zadań ochronnych dla DPN na I kwartał 2002 r. Oczekujemy na realizację dwóch naszych pozostałych wniosków złożonych w styczniu b.r. w trybie postępowania o udostępnienie informacji publicznej.
Znając trudną sytuację finansową parków narodowych, zwracamy się z ofertą współpracy i pomocy w zakresie czynnej ochrony ekosystemów mokradłowych. Podobnie jak w poprzednim roku, przygotowujemy wniosek o finansowanie serii tego typu przedsięwzięć w Zachodniej Polsce, na terenie RDLP Szczecin, Szczecinek, Zielona Góra i Poznań. Przedmiotem wniosku będzie budowa niewielkich, w zasadzie nie regulowanych urządzeń piętrzących i hamowanie odpływu wody. Prace takie realizowane są na podstawie porozumień, jakie zawieramy z zainteresowanymi gospodarzami terenu (w 2001r. zbudowaliśmy np. dla nadleśnictwa Głusko zastawki stabilizujące warunki hydrologiczne torfowiska Osowiec i przygotowaliśmy dokumentacje do rezerwatowej ochrony tego obiektu)
Drawieński Park Narodowy posiada szczegółowo zinwentaryzowane w projekcie planu ochrony potrzeby w zakresie małej retencji i ochrony ekosystemów wodno-błotnych. Część potrzebnych dla uratowania cennych torfowisk urządzeń mogłaby powstać w ramach przygotowywanego przez nas projektu. Dotyczy to np. zapisanych w projekcie planu ochrony, następujących urządzeń:
a) Odbudowa piętrzeń w oddz. 58c
b) Zastawka na rowie - odpływie z łąki oddz. 103h, niezbędna dla stabilizacji warunków wodnych mechowiska.
c) Próg na kanale odpływającym z jez. Pustelnik
d) Przetamowanie odpływu z torfowiska oddz. 99p
e) Przetamowanie odpływu ze zdegradowanych łąk w oddz. 397i
f) Zablokowanie odpływu z torfowiska 274f
g) Blokowanie odpływu w oddz. 295b, 295g
h) Blokowanie odpływu z torfowisk w oddz. 125a, k, 126a
i) Hamowanie odpływu cieku w oddz. 310m, 10f, 310i lub w sąsiednich wydzieleniach.

Istnieje możliwość włączenia potrzebnych w DPN obiektów do przygotowywanego przez nas wniosku i współpracy w zakresie starania się o fundusze na ich wykonanie. Możliwość ta dotyczy finansowania 80% kosztów prac; zadaniem Parku byłoby tylko sfinansowanie 20% łącznych kosztów oraz skompletowanie dokumentacji wymaganej odpowiednim prawem (pozwolenia wodnoprawne). Doświadczenia nasze wskazują, że szanse na uzyskanie potrzebnych funduszy są wysokie. Realizacja prac mogłaby mieć miejsce prawdopodobnie jesienią b.r.
W przypadku Drawieńskiego Parku Narodowego przedmiotem wniosku mogłoby także być przewidziane w projekcie planu ochrony usunięcie krzewów i drzew z powierzchni zaplanowanych do ochrony ekosystemów nieleśnych.
Prosimy o wstępną deklarację, czy DPN jest zainteresowany współpracą w tym zakresie.
Pozwalamy sobie przy okazji przesłać do zbiorów Biblioteki Parku klika wydanych przez nas ostatnio wydawnictw, a także przesłać Wam informacje o kilku organizowanych przez nas przedsięwzięciach.

Z poważaniem
Andrzej Jermaczek, Prezes Klubu

[Powrót>>]