... schab? karkówka? łopatka? ...
 

Piękne i
smakowite

Przepisy kuchni wegańskiej oparte są wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, z pominięciem nabiału i jaj. Dietę taką stosuję od przeszło 12 lat na co dzień i od święta. Jestem głęboko przekonana do jej ogromnych korzyści zdrowotnych i nie tylko. Prezentowane propozycje kulinarne to potrawy smaczne, zdrowe i niedrogie, poza tym łatwe w przygotowaniu. Są to posiłki lekko strawne, niskokaloryczne, bez cholesterolu i cukru, a zarazem bogate w naturalne witaminy i składniki mineralne oraz wszelkie potrzebne organizmowi substancje. Potrawy te są więc idealne zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych, ponadto warte polecenia dla ludzi zainteresowanych zdrowym stylem życia oraz dla wegetarian. Życzę więc Państwu udanych eksperymentów kulinarnych i smacznego.

Agnieszka Biernat

Kapusta faszerowana

1 główka kapusty włoskiej (1 kg), 15 dag kus-kusu, 15 dag ryżu, 2 cebule, 2 pory, 1/2 cukini średniej wielkości, 5 łyżek oliwy z oliwek, 1 litr bulionu warzywnego, gałka muszkatałowa, pieprz, sól.
 
Kapustę umyć i w całości gotować 15 minut w osolonej wodzie. Wyciąć głąb, oddzielić liście. Ryż i kaszę kus-kus wypłukać i ugotować (ryż około 15 minut, kus-kus 5 minut). Cukinie i cebule obrać i pokroić w drobną kostkę, por umyć i pokroić w talarki. Warzywa udusić na oliwie, dodać przyprawy. Wymieszać ze sobą dokładnie wszystkie składniki. Nadzieniem przekładać liście, włożyć do dużego garnka, podlać rosołem i gotować około 1/2 godziny na niewielkim ogniu. Kapustę podawać jako samodzielne danie z sosem lub ugotowanymi ziemniakami okraszonymi smażoną cebulką.

Pasta z grzybów i słonecznika

2 cebule, 150 g pokrojonych grzybów, 1 łyżka oleju słonecznikowego, 1 szklanka wody, 1/2 szklanki słonecznika łuskanego, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1/2 łyżeczki soli.
 
Podane w przepisie składniki poddusić do miękkości. W międzyczasie zmiksować w blenderze: słonecznik, mąkę ziemniaczaną i wodę. Dodać do pokrojonych i podsmażonych wcześniej składników (cebuli, grzybów). Zagotować i podawać z pieczywem (lub zmienić nieco konsystencję na rzadszą - podawać jako sos z kaszą lub ryżem).

Sałatka liściasta

1 cykoria, 1 pomidor, 100 g kapusty pekińskiej, 1/4 główki zielonej sałaty, 1 marchew, 1/2 cebuli dymki, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, 1 ząbek czosnku, sól.
 
Warzywa umyć i osuszyć. Cykorię wymoczyć w osolonej wodzie, by usunąć goryczkę; pokroić w słupki. Pomidor pokroić w pół-plasterki, sałatę i kapustę pekińską - w paski. Marchewkę utrzeć na tarce. Cebulę drobno posiekać. Składniki sałatki ułożyć na talerzach, polać sosem winegret.

Pieczeń fasolowa

40 dag fasoli, 20 dag cebuli, 15 dag drożdży, 2 łyżki oleju, cząber, papryka ostra, szczypta szałwi, listek laurowy, 4 łyżki posiekanej zielonej pietruszki, 2 łyżki posiekanego koperku, sól.
 
Fasolę przebrać, umyć, zalać wodą i pozostawić na noc. Ugotować z dodatkiem listka laurowego w tej samej wodzie, w której się moczyła. Gdy będzie miękka ostudzić, odcedzić i zemleć w maszynce. Cebulę obrać, opłukać, drobno posiekać, poddusić na suchej patelni; gdy zmięknie - dodać olej i lekko zrumienić. Drożdże pokruszyć i spażyć wrzątkiem. Zmieloną fasolę ucierać z drożdżami. Masę wymieszać z duszoną cebulą oraz z przyprawami. Żaroodporne naczynie posmarować olejem, napełnić masą fasolową. Zapiec, wstawiając do nagrzanego piekarnika. Gdy potrawa się równomiernie zrumieni, wyjąć z piekarnika, okrajać nożem dookoła i wyłożyć na ogrzany okrągły półmisek; posypać posiekanym koperkiem. Podawać z dodatkiem sosu pieczarkowego lub pomidorowego, z zieloną sałatą lub surówką z pomidorów.


Agnieszka Biernat - autorka prezentowanych przepisów poleca również inne przepisy, które znaleźć można w jej książce "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz! 700 przepisów kuchni wegańskiej". Więcej informacji o książce i możliwości jej zamawiania oraz o weganiźmie na stronach:
www.zdrowiejesz.eko.org.pl
kontakt: 0603 101-950

Przykładowy tygodniowy jadłospis wegański znaleźć można w internetowym wydaniu "Kropli":
www.eko.org.pl/kropla
 
Zdjęcia modelek przebranych w warzywne kreacje pochodzą z bilboardów amerykańskiej organizacji PETA, zajmującej się promocją wegetarianizmu i ochroną praw zwierząt.
Więcej informacji:
www.peta.org


[Poprzedni | Spis treści ]