×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

17 października 2017
Opracowania
 

Ekolodzy blokują budowę dróg?

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.

 

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów. A to znaleziono jakiegoś ślimaczka i wstrzymano budowę obwodnicy Poznania, w innym miejscu natrafiono na rybkę i opóźni się budowa wschodniej obwodnicy Warszawy. Zapomina się jednak o dokumencie, którego nie przygotowują ekolodzy, lecz inwestorzy!

Tym dokumentem jest raport oddzialywania inwestycji na środowisko. Zawiera on, poza wieloma informacjami typu hałas czy wpływ na zabytki kultury, część dotyczącą stanu  środowiska w miejscu planowanej inwestycji.


To inwestor finansuje raport, a zatem naj częściej zleca go firmie, która powinna go wykonać rzetelnie. Ponieważ rynek zamowień na raporty w ostatnim czasie bardzo się rozwinął, "specjalistów" od ich pisania jest rownież wielu.

Stosując więc zasadę "trzech B" - byle jak, byle kto, byle za jakie pieniądze - powstają raporty, które przygotowują pscudospecjaliści, którzy o wspomnianym ślimaczku dowiadują się dopiero z prasy lub gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony  Środowiska nakaże uzupełnienie raportu o rzetelny opis  środowiska przyrodniczego.

Wykonana fachowo ocena stanu środowiska przyrodniczego w raporcie nie przysporzy kłopotow inwestorom. Jednak należy pamiętać, że opis powinien zawierać wykonaną przez fachowego botanika ocenę stanu roślinności.
Z fauną jest gorzej, bo tu nie ma omnibusow i każda grupa zwierząt wymaga rzetelnego opisu specjalisty.

Aby fachowo opisać ryby, potrzeba ichtiologa, ptaki - ornitologa, płazy i gady herpetologa, a w przypadku mięczakow (np. ślimakow) - malakologa.
Raport dla obwodnicy Poznania zapewne wykonany był, w  części opisującej ślimaki, nie przez malakologa, lecz "speca od wszystkiego".
Spotkałem się już z takimi tytułami wpisanymi pod raportami, jak "biegły z listy Wojewody" (choć od dawna nie ma takiej listy), "doradca
rolno- środowiskowy" (zna się na uprawie roli, a nie na ślimakach), "biolog środowiskowy" (ma ogólne pojęcie o procesach zachodzących w przyrodzie, a nie cytowanym ślimaku).

A zatem to nie ekolodzy, ale niefachowo przygotowane raporty przysparzają kłopotow inwestorom.

Drodzy inwestorzy, zanim zapłacicie za raport, sprawdzajcie, czy firma, która go wykonała, posiada zaplecze fachowe, unikniecie wówczas problemow z ekologami.

Sławomir Chmielewski
doktor nauk biologicznych burmistrz Mogielnicy, ekolog

Opracowania

Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w Brandenburgii i Saksonii
Premier Nadrenii Północnej Westfalii odpowiada
– Niemcy lubią konkrety i wygrywają ci, którzy opowiadają wiarygodne historie
Przed niedzielnymi wyborami Europę zalewa fala dezinformacji: o tym, że odbudowana katedra Notre-Dame będzie mieć minaret, albo że bandy imigrantów (...)
Człowiek długo uważany był za ulubieńca Boga, z tego tytułu ciesząc się przewagą nad wszystkimi innymi jego stworzeniami. I nawet (...)
Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. (...)
W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.
Polskie służby inwigilowały organizacje pozarządowe? Zasugerował to wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podczas debaty dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.
Zarządzanie zasobami wody w sposób zrównoważony może być dużo bardziej efektywne przy stosowaniu nowoczesnych narzędzi poprawiających działanie systemów wodociągowych
Poniżej publikujemy odpowiedź Ministerstwa Środowiska na przedstawione przed kilkoma dniami wspólne stanowisko czterech byłych ministrów środowiska (z okresu rządów PO-PSL), (...)
więcej
Mała retencja - duży problem
Komentarz Kolalicji Ratujmy Rzeki do zagadnień związanych z budową zbiorników małej retencji w dolinach rzecznych postulowanych do (...)
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
Orły przednie w Beskidach
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest (...)
Posprzątajmy razem polskie rzeki!
Za elektroodpady w góry!
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
Rosnąca świadomość, że warunki życia na planecie stają się nie do zniesienia, tworzy pole do wielkiej zmiany (...)
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Jak wygrać z cyfrową oligarchią