Opracowania

Ekolodzy blokują budowę dróg?

17 października 2017 min
(galeria fotografii)

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.

 

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów. A to znaleziono jakiegoś ślimaczka i wstrzymano budowę obwodnicy Poznania, w innym miejscu natrafiono na rybkę i opóźni się budowa wschodniej obwodnicy Warszawy. Zapomina się jednak o dokumencie, którego nie przygotowują ekolodzy, lecz inwestorzy!

Tym dokumentem jest raport oddzialywania inwestycji na środowisko. Zawiera on, poza wieloma informacjami typu hałas czy wpływ na zabytki kultury, część dotyczącą stanu  środowiska w miejscu planowanej inwestycji.


To inwestor finansuje raport, a zatem naj częściej zleca go firmie, która powinna go wykonać rzetelnie. Ponieważ rynek zamowień na raporty w ostatnim czasie bardzo się rozwinął, "specjalistów" od ich pisania jest rownież wielu.

Stosując więc zasadę "trzech B" - byle jak, byle kto, byle za jakie pieniądze - powstają raporty, które przygotowują pscudospecjaliści, którzy o wspomnianym ślimaczku dowiadują się dopiero z prasy lub gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony  Środowiska nakaże uzupełnienie raportu o rzetelny opis  środowiska przyrodniczego.

Wykonana fachowo ocena stanu środowiska przyrodniczego w raporcie nie przysporzy kłopotow inwestorom. Jednak należy pamiętać, że opis powinien zawierać wykonaną przez fachowego botanika ocenę stanu roślinności.
Z fauną jest gorzej, bo tu nie ma omnibusow i każda grupa zwierząt wymaga rzetelnego opisu specjalisty.

Aby fachowo opisać ryby, potrzeba ichtiologa, ptaki - ornitologa, płazy i gady herpetologa, a w przypadku mięczakow (np. ślimakow) - malakologa.
Raport dla obwodnicy Poznania zapewne wykonany był, w  części opisującej ślimaki, nie przez malakologa, lecz "speca od wszystkiego".
Spotkałem się już z takimi tytułami wpisanymi pod raportami, jak "biegły z listy Wojewody" (choć od dawna nie ma takiej listy), "doradca
rolno- środowiskowy" (zna się na uprawie roli, a nie na ślimakach), "biolog środowiskowy" (ma ogólne pojęcie o procesach zachodzących w przyrodzie, a nie cytowanym ślimaku).

A zatem to nie ekolodzy, ale niefachowo przygotowane raporty przysparzają kłopotow inwestorom.

Drodzy inwestorzy, zanim zapłacicie za raport, sprawdzajcie, czy firma, która go wykonała, posiada zaplecze fachowe, unikniecie wówczas problemow z ekologami.

Sławomir Chmielewski
doktor nauk biologicznych burmistrz Mogielnicy, ekolog

tytul: Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne korzyści zdrowotne tytul: Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanietytul: Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcjitytul: NAJWAŻNIEJSZE​ ​PROBLEMY​ ​WYNIKAJĄCE​ ​Z​ ​PROJEKTU​ ​USTAWY O​ ​„JAWNOŚCI”​ ​ŻYCIA​ ​PUBLICZNEGOtytul: Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!tytul: Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.tytul: Powódź w Elblągu – wrzesień 2017tytul: Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!
view_list  inne artykuły z tematu Opracowania:
mh

Podczas świąt uwaga na ryby i powietrze – mogą zawierać rtęć

Hanna Schudy:
Zbliżają się święta, co oznacza, że ryby częściej trafią na polskie stoły. To dobra okazja aby zastanowić się, w czym one pływają – w wodach może być bowiem m.in. toksyczna metylortęć. Polska niestety obchodzi się z rtęcią bardzo lekko i jest mocno spóźniona z wprowadzaniem wymogów rozporządzenia UE w sprawie tej neurotoksyny

mh

Powrót do rajskiego ogrodu

Człowiek długo uważany był za ulubieńca Boga, z tego tytułu ciesząc się przewagą nad wszystkimi innymi jego stworzeniami. I nawet kiedy ta wizja świata straciła swoją moc, wyższości człowieka nie podawaliśmy w wątpliwość. Dopiero dziś, w imię etyki równościowej, kwestionuje się starą hierarchię żywych bytów.

mh

Dobra zmiana w stomatologii?

1. W Unii Europejskiej 1 lipca wchodzi zakaz stosowania amalgamatu rtęciowego u dzieci, karmiących matek i kobiet w ciąży

2. Od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach dentystycznych muszą być zainstalowane separatory rtęci

3. Środowisko dentystyczne nie ma jasnych i wystarczających wskazówek z Ministerstwa, panuje chaos i przerzucanie odpowiedzialności z sektora medycznego na środowiskowy

4. W Polsce wciąż stosowany jest amalgamat rtęciowy, mimo że istnieją dostępne, tanie oraz nietoksyczne plomby

5. Za ochronę społeczeństwa przed rtęcią zapłacą dentyści, a pośrednio też pacjenci

mh

Życie kulturalne i sposoby spędzania czasu wolnego Polaków

Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. Sympatycy Platformy Obywatelskiej prowadzą bardziej aktywne życie kulturalne niż zwolennicy obozu rządzącego – wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

mh

Deklaracja Berlińska w sprawie amalgamatu dentystycznego

Nasz cel – zakaz stosowania rtęci w stomatologii od 2022 r.
Wyzwanie dla społeczeństwa obywatelskiego  w Unii Europejskiej

mh

Przyjdzie dzień sądu

Polskie służby inwigilowały organizacje pozarządowe? Zasugerował to wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podczas debaty dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.