×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

14 października 2015
info
 

Wybrano laureatów konkursu Eco-Miasto 2015

Kraków, Bielsko-Biała, Kościerzyna, Wrocław, Tczew, Zabrze i Puławy to miasta, które zostały laureatami tegorocznej, już trzeciej edycji konkursu ECO-MIASTO.

Kraków zwyciężył w kategorii mobilność zrównoważona, Bielsko-Biała i Kościerzyna w kategorii efektywność energetyczna, Wrocław i Tczew zostały nagrodzone w gospodarce odpadami, a Zabrze i Puławy w  gospodarce wodnej.
Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Bardzo się cieszę, że aż tyle polskich miast zgłosiło się do konkursu ECO-MIASTO. Z roku na rok jest ich więcej, co pokazuje, że takie inicjatywy są w Polsce potrzebne, a nasze działania przynoszą efekty. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, bo zasługują oni na to, aby być wzorem dla innych samorządów w kwestiach zrównoważonego rozwoju. Tegoroczna inicjatywa ECO-MIASTO jest tym ważniejsza, ponieważ to właśnie Francja będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP21, którego celem będzie osiągnięcie międzynarodowego porozumienia w kwestii zmian klimatu – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców. Łącznie do konkursu zgłosiło się aż 38 miast, z których nagrody główne otrzymało 7 miast, a dodatkowo jury postanowiło przyznać aż 10 wyróżnień.

Mobilność zrównoważona

Kraków jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał główną nagrodę za kompleksowe działania na rzecz mobilności zrównoważonej i działania edukacyjne w tym zakresie. Natomiast wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane Gdyni, gdzie jury doceniło duże zaangażowanie władz miasta w rozwój transportu rowerowego i - podobnie jak w przypadku Krakowa - działania edukacyjne wśród mieszkańców.

Efektywność energetyczna

W kategorii efektywność energetyczna laureatami zostały Bielsko-Biała (powyżej 100 tys. mieszkańców) i Kościerzyna (poniżej 100 tys. mieszkańców). Zdaniem jury Bielsko-Biała prowadziła kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, a Kościerzyna wykazała się dużym zaangażowaniem władz miasta w tym obszarze, jednocześnie prowadząc szerokie działania edukacyjne w tym zakresie. Wyróżnienia wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. otrzymały Poznań, Gdynia, Kraków i Częstochowa, które doceniono za kompleksowe podejście do zagadnienia promowania efektywności energetycznej, natomiast Miechów (poniżej 100 tys. mieszkańców) wyróżniono za promowanie odnawialnych źródeł energii.

Gospodarka odpadami

W kategorii gospodarka odpadami nagrodę główną dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał Wrocław, który przeprowadził oryginalną akcję darmowego wypożyczania kompostowników mieszkańcom i prowadził szerokie działania edukacyjne w temacie odpadów. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Gdyni - za ogromną akcję edukacyjną, stworzenie portalu śmieciodnowa.pl oraz za plan budowy instalacji termicznego oraz mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów. Spośród miast poniżej 100 tys. mieszkańców zwyciężył Tczew - za nowoczesną Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) i wysoki wskaźnik odzysku. Jury doceniło także Jarocin, za rozbudowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów (ZZO) i podobnie jak w Tczewie, wysoki wskaźnik odzysku.

Gospodarka wodna

Zabrze i Puławy – zwycięskie miasta w kategorii gospodarka wodna – wprowadzają kompleksowe rozwiązania w tym segmencie zrównoważonego rozwoju. Zabrze (powyżej 100 tys. mieszkańców) zrealizowało kompleksowy projekt pod hasłem „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze”, który w znacznym stopniu przyczynił się do uporządkowania w krótkim czasie gospodarki wodno-ściekowej w mieście. Natomiast Puławy (poniżej 100 tys. mieszkańców) zrealizowały z sukcesem projekt pod hasłem „Międzygminny system wodno-ściekowy w ramach aglomeracji Puławy”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Warszawa i Gdańsk (powyżej 100 tys. mieszkańców), które jury doceniło za innowacyjne i kompleksowe podejście do zagadnienia gospodarki wodnej w mieście.

Jury

W skład jury konkursu ECO-MIASTO 2015 weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Politechniki Warszawskiej, Europejskiej Federacji Rowerzystów, Teraz Środowisko oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Seminaria

Ważnym elementem realizacji projektu były seminaria tematyczne. Spotkania te były okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk. W ramach trzeciej edycji projektu ECO-MIASTO 2015 odbyły się 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna), 17 września w Krakowie (gospodarka odpadami) oraz 22 września we Wrocławiu (mobilność zrównoważona).

Nagrody dodatkowe

Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem ECO-MIASTO 2015, laureaci otrzymali dodatkowe nagrody, m.in. Kraków, który zwyciężył w kategorii mobilność zrównoważona oraz Gdynia, która dostała w tej kategorii wyróżnienie, otrzymały nagrodę ufundowaną wspólnie przez firmę Renault Polska i EDF Polska, którą jest miesięczny test samochodu elektrycznego Renault ZOE. Z kolei dla laureatów w kategorii gospodarka odpadami marka PAM, należąca do Grupy Saint-Gobain w Polsce ufundowała 20 włazów Viatop Niveau produkowanych w innowacyjnej technologii z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego, a firma SAUR Polska dla zwycięskich miast w kategorii gospodarka wodna zapewni wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.
Swoją nagrodę przyznał także Partner Medialny Konkursu – Teraz Środowisko, które wyróżniło Gdynię za bardzo aktywną edukacją ekologiczną mieszkańców (w tym najmłodszych) oraz liczne działania prowadzące do rozwoju i modernizacji miejskiej infrastruktury. Projekty i plany Gdyni zostaną opisane w Reportażu Promocyjnym, który zostanie opublikowany na stronie Teraz Środowisko oraz w newsletterze wysyłanym do tysięcy pracowników sektora ekologicznego.

Nagrody dla dzieci

W ramach projektu ECO-MIASTO Ambasada Francji zorganizowała szereg warsztatów i prezentacji dotyczących zrównoważonego rozwoju dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów. Spotkania z dziećmi i młodzieżą odbywały się równolegle do seminariów tematycznych odpowiadających kategoriom konkursowym ECO-MIASTO i dotyczyły mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej, gospodarki odpadami i gospodarki wodnej. Uczniowie mogli także wziąć udział w konkursie, w którym nagrody otrzymali – Laura Zięba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi (kategoria Szkoła Podstawowa), Jagoda Ciupińska z Gimnazjum nr 2 w Bytomiu (kategoria Gimnazjum) oraz Patrycja Siedlecka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (kategoria Liceum).

W skład jury weszli przedstawiciele: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Politechniki Warszawskiej, Europejskiej Federacji Rowerzystów, Teraz Środowisko, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej

info

28 lutego 2024 godz. 17:45 sala nr 2 Kino Nowe Horyzonty ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, 50-077 Wrocław
czytaj całość
19 lutego, godz. 11.00, Odracentrum, ul. Wybrzeże Słowackiego 5B Wrocław  
czytaj całość
Zapraszamy na pierwsze w 2024 r. spotkanie z cyklu „Oblicza katastrofy”, które poświęcone będzie największym manipulacjom i dezinformacjom dotyczącym kwestii (...)
czytaj całość
Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś (...)
czytaj całość
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zaskarżyło bezczynność organów ochrony kultury oraz zaskarżyło postanowienia organów do sądu administracyjnego. Co ciekawe,
czytaj całość
17 i 18 listopada 202 roku odbędą się Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego.
czytaj całość
więcej
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej