opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

Solidarność chce kopalni w Gubinie

12 maja 2016 min
(galeria fotografii)

Zielonogórska Solidarność to kolejne ugrupowanie, które popiera budowę kopalni węgla Gubin - Brody. Wysłała apel do premier Beaty Szydło.

„Jako związkowcy, którzy wsparli panią w kampanii wyborczej, oczekujemy podjęcia rozwiązań w sprawach dla nas i pani najważniejszych” - czytamy w piśmie przedstawicieli Solidarności regionu zielonogórskiego do premier Szydło. Wśród tych najważniejszych spraw jestbudowa kompleksu energetycznego Gubin - Brody. „Tysiące miejsc pracy, wyższe pensje w województwie lubuskim oraz zatrzymanie migracji młodych” - wylicza zalety inwestycji Maciej Jankowski, szef zielonogórskiej Solidarności.

Zobacz też: Protest Greenpeace. Żywy łańcuch ludzi przeciw Odkrywce w gminie Brody (zdjęcia, wideo)

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie bardzo aktywni zrobili się przeciwnicy kopalni odkrywkowych, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Co ciekawe, oni nie przejmują się apelem Solidarności. - To kolejne ugrupowanie, które wyraziło poparcie, i co? Kompleks energetyczny na terenie Gubina i Brodów to fikcja - komentuje Anna Dziadek ze Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej. - Proszę zauważyć, że w całym kraju takie inwestycje nie powstają. Lobby węglowe hamuje rozwój. Spółki energetyczne zachowują się jak pies ogrodnika. Innym nie pozwalają zostać producentami, a sami nie potrafią nic stworzyć.

Zbigniew Barski, wójt gminy Gubin, dziwi się postawie przedstawicieli Solidarności i nie tylko. - Wszyscy interesują się naszym regionem, ale nie są zorientowani w sprawie kopalni. Nie wiedzą, na jakim etapie jest inwestycja, nie słyszeli o tym, że dokumentacja jest pełna błędów. Mimo to wszyscy popierają - stwierdza Barski.

Czy apel Solidarności w jakiś sposób przyspieszy budowę kopalni? Tylko pod warunkiem, że tę inicjatywę poprze rząd. Ale nawet wtedy trzeba będzie czekać długo. Obecnie inwestor stara się zdobyć koncesję. - Od jej uzyskania do wydobycia pierwszej tony węgla może upłynąć jeszcze 5-6 lat - mówi Wojciech Naworyta, kierownik zespołu projektującego kopalnię Gubin - Brody.

źródło: http://www.strefabiznesu.gazetalubuska.pl/artykul/solidarnosc-chce-kopalni-w-gubinie

tytul: Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesjętytul: Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawietytul: Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatyniętytul: Solorz do roboty za 1500 złtytul: Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obawtytul: Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntówtytul: Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale i surowce [POLEMIKA] tytul: TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w  gminach południowej Wielkopolski
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

odkrywki.php: W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej

W imieniu „Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie” dziękujemy organizatorom uroczystości z okazji 10-lecia referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej na terenie gminy Brody (woj. lubuskie).

mh

odkrywki.php: Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, organizowanej przez Koalicję „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii i Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju. Naukowcy, niezależni eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali o przyszłości energetyki opartej na węglu brunatnym i dyskutowali o alternatywie dla tego surowca.

mh

odkrywki.php: Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla

Ponad 250 miliardów złotych mogą wynieść straty w produkcji rolnej w wyniku budowy kopalni odkrywkowej Oczkowice - wynika z najnowszej ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

mh

odkrywki.php: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?

Kopalnia „Konin” jest gotowa wyłożyć prawie 12 milionów na budowę rurociągu, którym doprowadzałaby wodę do Jeziora Wilczyńskiego. 

mh

odkrywki.php: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech

26 sierpnia w Nadrenii Północnej-Westfalii odbędzie się wielki protest „Czerwona linia” przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w Niemczech

mh

odkrywki.php: W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?

W niedzielę 2-go kwietnia odbył się w Atterwasch (Niemcy - Dolne Łużyce) "Festyn radości".

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.