opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
imprezy

Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.

01 lipca 2016 min
(galeria fotografii)

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

Drodzy Czytelnicy, jak wiadomo szwedzki rząd zadecyduje niedługo w sprawie sprzedaży branży węgla brunatnego w ręce EPH należącej obecnie do Vattenfall. W ciągu ostatnich tygodni krytyka tej transakcji wyraźnie wzrosła. Jednak jak wcześniej otwartą pozostaje kwestia, czy czescy oligarchowie Křetinský oraz Kellner będą nadal robić zakłady w sprawie transformacji energetycznej. Poza tym okaże się, czy straty związane z ich zyskami przejdą na barki podatników. Pewne jest natomiast, że jutro rozpoczyna się kalendarzowe lato. Życzymy Wam jak najmniej ekstremów pogodowych.

  1. Łużyckie struktury w procesie zmian: mity, miejsca, aktorzy
  2. Wielu krytyków węgla otrzymało Landesverdienstorden
  3. Ursula Sladek 16 lipca w Proschim
  4. Życzenia z okazji 80 urodzin Johannesa Kapelle

1. Łużyckie struktury w procesie zmian: mity, miejsca, aktorzy

Postulat transformacji strukturalnej, a więc odejście od panującej gospodarki węglowej, nie jest na terenie Łużyc niczym nowym. Podobnie jak próba użycia tego terminu jako uzasadnienia dalszego rozkopywania łużyckich terenów. To, co jest nowe, to zainteresowanie jakie temat ten zyskuje zarówno w regionie jak i w skali całych Niemiec. Od czasu kiedy dyskutowane jest odejście od węgla brunatnego w Niemczech, pojawiają się też pytania o pomoc finansową dla regionów węgla brunatnego.

Chcieliśmy wziąć aktywny udział w tej debacie i opublikowaliśmy dwunastostronicową broszurę. R. Schuster omawia w niej szereg kwestii, m.in. różne rozpowszechnione mity, próbuje omawiać zagadnienia w odniesieniu do poszczególnych regionów oraz rozprawia się krytycznie z rolą „Lausitzrunde“ (Łużycki stół) oraz konceptu „Innovationsregion Lausitz GmbH“ (Region innowacyjny). Wspomniany „Lausitzrunde“ składający się z burmistrzów i dyrektorów urzędów skierował list do rządu federalnego. Widocznie było to w imieniu wszystkich osób z Łużyc, tylko że nikt nie wie, co jest w tym liście.

Nasz dokument:

Mocno skrócona wersja ukazała się dzisiaj w dziale „Standpunkt“ na klimaretter.info

2. Kilku krytyków węgla otrzymało Order Zasługi Brandenburgii

13 czerwca przyznano Order Zasług Brandenburgii za wybitne osiągnięcia. Spośród 14 wyróżnionych osób, chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na trzy:

Winfried Böhmer z Vetschau został nagrodzony za swoje wieloletnie zaangażowanie w ochronę środowiska oraz współtworzenie centrum dla bociana białego NABU oraz grupy aktywistów „Klare Spree“ (Czysta rzeka Sprewa). Jednocześnie, od wielu lat reprezentuje organizacje ekologiczne w komitecie d.s węgla brunatnego landu Brandenburgia, w którym walczył przeciwko planom budowy nowych kopalni węgla brunatnego.

Poza tym wyróżniona została teolożka Heilgard Asmus, która w swoim czasie pełniła rolę głównego nadzorcy duchownych protestanckich w Cottbus i wyraźnie opowiadała się za odejściem od węgla brunatnego.

Siegfried Jörg Fischer z Groß Gastrose został wyróżniony za swoją transgraniczną współpracę z przygraniczną polską gminą oraz jej strażą pożarną. Podobnie jak jego miejscowość, także przygraniczna gmina Gubin jest zagrożona jest przez budowę kopalni odkrywkowej. Straż pożarna z Groß Gastrose wspierała już logistycznie liczne protesty transgraniczne.

Jednakże w doniesieniu prasowym kancelarii państwowej o żadnej z tych trzech nagrodzonych osób nie powiedziano, że nie wyznaje religii państwowej węgla brunatnego Dietmara Woidkego. Dlatego my musimy to uczynić w tym miejscu.

3. Ursula Sladek 16 lipca w Proschim

W ramach serii wykładów „Ludzie, którzy dają odwagę” restauracja „Schmeckerlein“ gościć będzie, w sobotę 16 lipca o godzinie 19, Ursule Sladek z jej wystąpieniem „Nie wolno nam czekać”. Wraz z mężem osiągnęła ona – dlatego została nazwana przez jej przeciwników „utopistką” i „buntowniczką energetyczną” – niemożliwe: przejęcie lokalnej sieci energetycznej od dotychczasowego operatora oraz wielkopowierzchniowe zasilanie w prąd z elektrowni wodnej. Od 1997 do 2014 roku prowadziła ona pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo zaopatrujące w prąd ekologiczny Elektrizitätswerke Schönau (EWS), które obecnie zaopatruje w odnawialną energię ponad 160 tys. gospodarstw domowych. Za swoją wyobraźnię dotyczącą przedsiębiorczości oraz za odwagę otrzymała m.in. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Deutschen Gründerpreis. Ursula Sladek chce teraz zmotywować osoby otwarte i przedsiębiorcze z terenu Łużyc, aby po przeprowadzeniu gruntownej analizy tego, co pozornie wydaje się niemożliwe, rozpoczęły na terenie Łużyc realizację innowacyjnych projektów . Mogą one rozpocząć zmianę strukturalną w tym regionie.

4. Życzenia z okazji 80 urodzin Johannesa Kapelle

W czwartek Johannes Kapelle z Proschim obchodził 80 urodziny. W Niemczech jest on znany jako „Dziadek bez lobby”, z akcji protestacyjnej w roku 2013 o tej samej nazwie. Celem akcji była ochrona przed zniszczeniem jego rodzinnej miejscowości. Na terenie Łużyc Johannes Kapelle od dziesięcioleci jest przeciwnikiem niszczenia miejscowości. Życzymy dużo zdrowia oraz, aby jak najszybciej jego miejscowość została ostatecznie uratowana.

 

Tłumaczenie: Hanna Schudy

 

 

tytul: Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016tytul: Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016tytul: Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016tytul: Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016 tytul: Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.tytul: Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.tytul: Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.tytul: Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
view_list  inne artykuły z tematu imprezy:
mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

pokaż więcej touch_app

Grune Liga
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de

link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.