×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

25 listopada 2013
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.

BRUNICOWY ROZGLĔD

  1. Akcja w Atterwasch 31 października: „Sumienie transformacji energetycznej”
  2. Stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” wzywa do wystosowania petycji przeciwko kopalniom węgla brunatnego do Ministerstwa  Spraw Wewnętrznych
  3. 21 października demonstracja przeciwko Światowej Konferencji Węgla w Berlinie
  4. Kulisy umowy między koncernem Vattenfall a brandenburskim rządem landowym
  5. Niepotwierdzone doniesienia na temat kopalni węgla brunatnego Garzweiler II (Nadrenia Północna-Westfalia)
  6. Posiedzenie 19 października: Prawa grup etnicznych do zasobów naturalnych a Wendowie
  7. Koniec dni czytelniczych Vattenfallu w Hamburgu
  8. Sztuka Mai Nagel dostępna dla widzów w Saksonii i w Czechach
  9. Stodoła kultury w Lacoma zniszczona dziesięć lat temu
  10. Gazeta Leipziger Internet-Zeitung – kłamstwo w sprawie wartości rodzimych zasobów naturalnych

1. Akcja w Atterwasch 31 października: „Sumienie transformacji energetycznej”

Dnia 31 października, stowarzyszenie „Przyszłość Stron Ojczystych” z Brandenburgii zaprasza już po raz trzeci do Atterwasch na dzień reformacji  w godzinach od 10 do 15. Po mszy w intencji trwałości istnienia, osoby poszkodowane w wyniku gospodarki opartej na węglu brunatnym pochodzące z trzech niemieckich rejonów występowania tego surowca będą mogły zabrać głos w debacie.

Program: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/heimatzukunft2013.pdf
Strona internetowa organizatora: http://www.heimatzukunft.de/

2. Stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” wzywa do wystosowania petycji przeciwko kopalniom węgla brunatnego do Ministerstwa  Spraw Wewnętrznych

Neustadt/Drezno: Od dnia 16 października, przez trzy tygodnie, obywatele i obywatelki będą mogli podpisać petycję kierowaną do saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie nieudzielania zezwolenia dla dalszych planów budowy kopalni węgla brunatnego Nochten II. Stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” będzie reprezentować podpisujące się osoby.
W uzasadnieniu stowarzyszenie odwołuje się m.in. do „Wytycznych rządu landowego w sprawie przyszłości polityki ds. węgla brunatnego w Saksonii” z roku 1992, gdzie zostało zapisane: „Wydobycie węgla brunatnego ma być prowadzone w sposób przyjazny dla środowiska i społeczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim kwestii przesiedlania wsi, czego powinno się unikać – szczególnie, gdy taka jest wola ludności”.
Przedstawiciele społeczności lokalnych z Schleife i Rohne opowiedzieli się przeciwko zniszczeniu wsi. W 1992r. saksoński rząd landowy, mając w pamięci sytuację sprzed 1990r. (chodzi tutaj o realia NRD), uznał, że głos poszkodowanego społeczeństwa musi być wzięty pod uwagę. Teraz jednak – po dwudziestu latach – trudno odnieść wrażenie, że zdanie obywateli jest brane pod uwagę. Nie przeprowadzono żadnych badań opinii publicznej, aby dowiedzieć się, czy ludzie chcą się przeprowadzić z tego regionu.
Petycję z listą podpisów dołączamy do tego wydania Informatora.

Adres strony internetowej stowarzyszenia: www.strukturwandel-jetzt.de

3.  21 października demonstracja przeciwko Światowej Konferencji Węgla w Berlinie

W Berlinie w dniach od 20 do 22 października na światowej konferencji zwanej  „Coaltrans” spotka się lobby węglowe z całego świata. Stowarzyszenie aktywistów proklimatycznych wzywa do wzięcia udziału w demonstracji przeciwko szczytowi węglowemu. Demonstracja odbędzie się 21 października o godzinie 17.00 przy ulicy Wiebestrasse w dzielnicy Berlina Moabit.
„W akcji uczestniczmy razem z  Berlińskim Stołem Energetycznym i postulujemy wytwarzanie 100% energii z odnawialnych źródeł energii. Nie chcemy, aby w Berlinie odbywało się posiedzenie lobbystów węgla. Dnia 21 października o godzinie 17.00 światowa konferencja zostanie oblężona przez aktywistów. Pokażmy lobbystom, że nasz klimat, przyroda i środowisko nie może stać się stawką w ich grze. Spotykamy się przed konferencją w dzielnicy Moabit.” – brzmi zaproszenie aktywistów, które opublikowane jest m.in. tutaj: http://www.gegenstromberlin.net/2013/10/14/belagerung-der-coaltrans-in-berlin/#more-2481

4. Kulisy umowy między koncernem Vattenfall a brandenburskim rządem landowym

Tekst umowy podpisanej przez koncern Vattenfall i brandenburski rząd landowy z dołączonymi przez nas licznymi komentarzami jest od dzisiaj dostępny na naszej stronie internetowej. Umowa podpisana przez rząd landowy stoi w sprzeczności z celami klimatycznymi dokumentu „Strategia energetyczna 2030”. Zamiast maksymalnie 10 milionów ton, elektrownie węgla brunatnego będą mogły emitować ponad 17 milionów ton CO2 i nawet ta ilość będzie mogła być negocjowana. Należy dodać, że liczby te nie są jasno wymieniane, co prowadzi do przypuszczenia, że próbuje się wprowadzić społeczeństwo w błąd.

Komentarze to tekstu umowy można zobaczyć tutaj: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/131018_vattenfallvertrag_anmerkungen.pdf

5. Niepotwierdzone doniesienia na temat kopalni węgla brunatnego Garzweiler II (Nadrednia Północna-Westfalia)

Według doniesień gazety Süddeutscher Zeitung z dnia 8 października koncern RWE po cichu planuje rezygnację z budowy kopalni Garzweiler II. Gdyby to było prawdą, można by uniknąć dalszych przesiedleń mieszkańców Nadrenii. Poza tym, wydobycie węgla byłoby ograniczone do istniejącej kopalni Hambach.
http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/braunkohletagebau-rwe-erwaegt-aus-fuer-garzweiler-1.1789420.
Choć RWE zdementowało szybko te doniesienia, nie uciszyło to powstałej dyskusji. Miasto Erkelenz skierowało do minister Hannelore Kraft list, w którym poinformowano, że do czasu wyjaśnienia sprawy „wszystkie planowane przesiedlenia zostaną wstrzymane”.
Prof. Christian von Hirschhausen komentuje te doniesienia na stronie internetowej Niemieckiego Instytutu ds. Gospodarki (DIW). Nazywa je przewidywanym kompromisem przyjętym dla stworzenia koalicji na szczeblu federalnym.

http://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.429637.de/13-42-3.pdf

6. Posiedzenie 19 października: Prawa grup etnicznych do zasobów naturalnych a Wendowie

Dnia 19 października, w godzinach od 11 do 18 w sali Senatu Uniwersytetu BTU w Cottbus odbędzie się konferencja Fundacji Róży Luxemburg.
Prawa grup etnicznych uwzględnia się tylko w niewielkim stopniu w porządkach prawnych państw narodowych. Aby wzmocnić te prawa – szczególnie prawa do materialnego dysponowania zasobami naturalnymi – została przyjęta konwencja międzynarodowa (ILO169), którą jak na razie ratyfikowało tylko kilka państw. Również rząd niemiecki, już po raz kolejny w 2012 r., odrzucił ratyfikację tej konwencji. Konferencja ma na celu przybliżenie uczestnikom, jak wygląda implementacja wytycznych konwencji na poziomie lokalnym. Przedstawione zostaną możliwe rodzaje partycypacji oraz sposób obchodzenia się z dobrami wspólnymi. Na zakończenie spotkania przedyskutowana zostanie kwestia, jak ratyfikacja Konwencji ILO 169 mogłaby wpłynąć na sytuację mniejszości Wendów i Serbo-Łużyczan oraz jakie rodzaje uczestnictwa byłyby wtedy możliwe.

Program spotkania znajduje się na stronie internetowej: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/131019_Tagung_ILO_169_Programm.pdf

7. Koniec dni czytelniczych Vattenfallu w Hamburgu

Koncern Vattenfall zakończył sponsorowanie akcji „Dni czytelnicze w Hamburgu” po referendum w sprawie rekomunalizacji sieci przesyłowej. Inicjatorzy akcji „Zorganizujmy sami dni czytelnicze – mówimy „Żegnaj!” Vattenfallowi” oceniają, że wydarzenie to oznacza zwycięstwo demokracji. Pomysł na konkurencyjną względem „Dni czytelniczych” inicjatywę narodził się w styczniu 2010r. i zyskiwał na popularności, dzięki wsparciu wielu podmiotów kulturalnych, w ciągu kolejnych lat.
„Dlaczego to zwycięstwo demokracji? Prezent koncernu energetycznego w postaci organizowania dni czytelniczych ma uciszyć krytykę, ponieważ co do zasady osoba obdarowana obiecuje powstrzymać się od krytyki swojego darczyńcy. I właśnie z tym się nie zgadzamy.” – komentują Astrid Matthiae i Angela Banerjee w doniesieniu prasowym.
Koncern Vattenfall (Vattenfal Europe Mining) działający na terenie Łużyc stwierdza zupełnie wprost: „Wsparcie w formie sponsoringu wiąże się z oczekiwaniem na gotowość beneficjenta do współpracy.” – czytają hamburscy aktywiści w protokole ze spotkania w październiku 2010r. dostępnym w archiwach urzędu miasta Welzow. Oczekiwania koncernu są jasne: żadnej krytyki koncernu ze strony obdarowywanych związków.
„Finansowanie kultury to zadanie publiczne. Musimy wszyscy razem uważać, aby nie pozostawiać luk, które wielkie firmy chciałyby wypełniać swoimi pieniędzmi. Nie chcemy sponsorowanej republiki, sponsorowana republika przestaje być republiką”.

8. Sztuka Mai Nagel dostępna dla widzów w Saksonii i w Czechach

Dnia 9 października, w saksońskim Landtagu, frakcja landowa partii Zieloni otworzyła wystawę fotografii i grafik serbsko-łużyckiej artystki Mai Nagel. Wystawa pod tytułem „Zdjęcia z ogrodu dębowego” jest analizą zniszczeń krajobrazu w wyniku pracy kopalni węgla brunatnego. Wystawę można oglądać do 18 grudnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18.
Podobny temat porusza film „Blaubeeren – cerne jagody” nakręcony przez tę samą artystkę we współpracy z Juliusem Günzelem. Będzie on zaprezentowany w Dreźnie 18 października w ramach festiwalu „Fein.kOst – czesko-niemiecka noc filmów krótkometrażowych”. Film pokazywany będzie również podczas dwóch kolejnych wieczorów w Großhennersdorf i w Lipsku, a 6 listopada w Pradze. Następnie noc filmów krótkometrażowych odbędzie się w kinach w Brnie, Ostravie, Jablonec i Hradec-Kralove.

9. Stodoła kultury w Lacoma zniszczona dziesięć lat temu

Jesienią 2003r. aktywiści zajęli stodołę w Lacoma koło Cottbus, aby zaprotestować przeciwko zniszczeniu wsi przez koncern Vattenfall. Akcja protestacyjna została zlikwidowana przez policję 16 października. Budynek został od razu zniszczony. W tym czasie w Lacoma powstała artystyczna wioska, która stała się sławna daleko za granicami Cottbus. Uczestnicy protestowali przeciwko zniszczeniu wsi jeszcze przed wydaniem decyzji o budowie kopalni Cottbus-Nord. Pozwolenie na zniszczenie terenów podmokłych koło miejscowości Lacoma przyszło dopiero po trzech latach, kiedy koncern zrównał już wsie z powierzchnią ziemi. Wydarzenia te zainspirowały w kolejnych latach do przeprowadzenia protestów przeciwko kopalniom węgla brunatnego. Miało to miejsce na długo wcześniej zanim w 2007r. rozpoczęła się debata na temat nowych kopalni oraz planowanych przesiedleń. Pozdrawiamy wszystkich, którzy brali udział w tych protestach.

10. Gazeta  Leipziger Internet-Zeitung – kłamstwo w sprawie wartości rodzimych zasobów naturalnych

Gazeta Leipziger Internet-Zeitung zaczyna interesować się węglową politykę rządu saksońskiego oraz działaniami komisarza UE Oettingera. Mimo, że tekst dotyczący rekultywacji kopalni zawiera niedopuszczalne uproszczenia (m.in. należy pamiętać, że do rekultywacji zobowiązane są również firmy górnicze, które nie płacą specjalnego podatku górniczego Förderabgabe) artykuł jest warty przeczytania.

http://www.l-iz.de/Politik/Sachsen/2013/10/Die-Luege-vom-preiswerten-heimischen-Brennstoff-51564.html

Tłumaczenie: Hanna Schudy

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej