tytul: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczechtytul: Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławicetytul: KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice tytul: Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polskitytul: „Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”tytul: W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?tytul: Ziemia kontra węgieltytul: Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
min
odkrywki

Kilka fotek z Bułgarii

Zapadające się podwórka, straty górnicze w budynkach. Tak wygląda miasto w Unii Europejskiej, na zachodzie Bułgarii – Pernik.
opublkowano 24 czerwca 2017

Zapadające się podwórka, straty górnicze w budynkach. Tak wygląda miasto w Unii Europejskiej, na zachodzie Bułgarii – Pernik. Uznane jest nie tylko za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, ale też za przykład miasta, które zamiast na rozwój postawiło na eksploatację węgla.

EKO-UNIA odbyła wizytę studyjną w Bułgarii. Rozmawialiśmy z aktywistami, ale też mieszkańcami, którzy od lat nie mogą się uprosić o odszkodowanie wywołane nielegalnym wydobyciem węgla. „Biedaszyby kopane małymi romskimi rączkami świadczą ile znaczą prawa człowieka w Bułgarii” – mówi mieszkaniec miasta. To błędne koło uzależnienia od węgla sprawia, że dzieci muszą kopać nielegalne tunele, mieszkańcom zapadają się domy, a za całością zdarzeń stoi władza oligarchy. Aż dziw, że dzieje się to w Unii Europejskiej, bo kontekst nawiązuje raczej do III świata.

Sytuacja jest dla nas w Polsce wyzwaniem, ponieważ jesteśmy dzisiaj na poziomie, który umożliwia nam pomoc innym. Nie jesteśmy już dłużej tylko ofiarami. Bułgaria może być dla nas jednak przestrogą - co się dzieje tam, gdzie stawia się na monokulturę węglową. Niech za komentarz posłużą zdjęcia. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

odkrywki.php?dzial=5&kat=17&art=276

Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw

Ta wiadomość zelektryzowała wszystkich. W miniony piątek stanowisko straciła wieloletnia prezes ZE PAK – Katarzyna Muszkat, a (...)


Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii


 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.