opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
RTON

KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice

15 czerwca 2017 min
(galeria fotografii)

KE wysłała w środę dodatkową uzasadnioną opinię do polskich władz ws. odkrywki węgla brunatnego Tomisławice kopalni Konin. Odkrywka ta znajduje się obok chronionego w ramach sieci Natura 2000 Jeziora Gopło.

Sprawa odkrywki Tomisławice znowu odżyła. Komisja Europejska zainicjowała procedurę, której finalnym efektem będzie wniesienie przeciwko Polsce skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. KE w tzw. Letter of Formal Notice upomina Polskę, że budowa odkrywki może naruszać unijne prawo – poinformował greenpeace.pl.

Upomnienie dotyczy tej samej dyrektywy, która była naruszona w słynnej sprawie doliny Rospudy. Wówczas komisja skierowała skargę na Polskę do ETS. Sytuacja ta potwierdza stanowisko ekologów z Greenpeace.

- Od dawna podkreślamy, że budowa odkrywki może łamać nie tylko polskie ale także unijne prawo. W maju, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził rażące naruszenie prawa w decyzji środowiskowej. Upomnienie Komisji jest kolejnym sygnałem, że budowa ta powinna zostać natychmiast wstrzymana – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

- Wysyłając do Polski to ostrzeżenie Komisja Europejska dała naszemu rządowi silny sygnał, że na dalszej budowie odkrywki Tomisławice straci nie tylko przyroda, ale przede wszystkim Polska łamiąca unijne prawo. Jeśli nie chcemy dalej marnować pieniędzy podatników na budowę, która i tak może zostać wstrzymana, odkrywka Tomisławice powinna zostać natychmiast zamknięta. Wtedy oszczędzimy zarówno pieniądze nas wszystkich, jak i jezioro Gopło, któremu zagraża odkrywka – dodaje Iwo Łoś.

Początek walki z odkrywką sięga 208 roku kiedy Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Gmina Kruszwica złożyły skargę do KE. Głównym zarzutem było złamanie unijnego prawa przez polskie organy. W sprawę zaangażowali się także miejscowi rolnicy, którzy wnioskowali o unieważnienie decyzji środowiskowej.

Z początkiem bieżącego roku skarga do KE została uzupełniona o badania przeprowadzone przez dwa niezależne zespoły naukowe. Ich ekspertyza wykazała, że budowa odkrywki będzie miała destrukcyjny wpływ na nadgoplańskie obszary Natura 2000.

Sprawa odkrywki trafiła także do Parlamentu Europejskiego. Jego organy zwróciły się do KE o wyjaśnienia jakie działania zostały podjęte w związku ze złożoną skargą. W odpowiedzi przedstawiony został argument, że odkrywka prawdopodobnie narusza prawo wspólnotowe.

Decyzja środowiskowa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 7 maja br. doszukał się w niej rażącego naruszenia prawa. Pomimo tego otwarta 4 maja odkrywka działa dalej.

źródło:
http://nettg.pl/news/16860/odkrywka-tomislawice-przed-europejskim-trybunalem-sprawiedliwosci

tytul: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?tytul: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczechtytul: Kilka fotek z Bułgariitytul: Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławicetytul: Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polskitytul: „Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”tytul: W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?tytul: Ziemia kontra węgiel
view_list  inne artykuły z tematu RTON:
pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.