6. Na tropach skarbu templariuszy (27 km)

Miejsce dawnej komandorii templariuszy w Chwarszczanach, po której pozostał unikatowy obronny kościół, przyciąga poszukiwaczy legendarnego skarbu tego zakonu. Spróbujmy i my. A oprócz tego odwiedzimy pole największej bitwy XVIII-wiecznej Europy, zabytki dawnej techniki skupione nad urokliwą Myślą i poznamy największy kompleks leśny okolic Kostrzyna.
Z Kostrzyna jedziemy do Dąbroszyna albo szosą w kierunku Gorzowa (5 km; uwaga, nieprzyjemna ze względu na duży ruch), albo fragmentem trasy 2 (7 lub 9 km). Po zwiedzeniu bardzo ciekawego założenia parkowo-pałacowego w Dąbroszynie, wyjeżdżamy ze wsi brukowaną drogą oznakowaną drogowskazem na Sarbinowo. Droga wspina się pod górę jarem, który stanowił niegdyś element tzw. Parku Górnego. Mijamy resztki wielokrotnie opisywanego mostu nad jarem i dwóch altan po obu jego stronach. Dawny park to dziś piękny las liściasty. Po wyjechaniu na wysoczyznę droga prowadzi w mieszanym, polno-leśnym krajobrazie. Jej asfaltowa nawierzchnia konkuruje o tytuł najgorszej w powiecie gorzowskim. Droga wyprowadza na skraj wsi Sarbinowo, gdzie łączy się z szosą Kostrzyn-Szczecin (9,5 km). Wjeżdżamy do Sarbinowa, mijamy z prawej budynek szkoły o ładnej architekturze i skręcamy w lewo, drogą w kierunku Szczecina. Następne 3,5 km musimy pokonać główną szosą (uwaga na ruch samochodowy !). Droga przecina pole sławnej bitwy sarbinowskiej, jaka odbyła się tu w 1758 r. Po prawej porośnięty drzewami kopiec kryje pomnik tej bitwy.
Po dotarciu do Chwarszczan (13 km) odnajdujemy dawny kościół obronny templariuszy i miejsce dawnej komandorii i zajmujemy się poszukiwaniem legendarnego skarbu. Gdyby nam się nie poszczęściło, możemy w zamian kontynuować wycieczkę, jadąc boczną, asfaltową drogą równoległą do rzeki Myśli. Po 1 km możemy zjechać w lewo do Gudzisza, by obejrzeć elektrownię wodną na Myśli, a następnie powrócić do głównej trasy. Szosa wchodzi w sosnowe bory.
Po 3 km od Chwarszczan skręcamy w lewo, w drogę, która zaraz przecina Myślę w pobliżu kolejnej elektrowni wodnej. Wjeżdżamy do wsi Rzeczyce (16 km) o bardzo ciekawej, przemysłowej historii. Znajdziemy tu także interesujący park.
Z Rzeczyc wyjeżdżamy drogą w kierunku południowo-zachodnim, stopniowo zakręcającą ku południowemu wschodowi. Przechodzi ona w gruntową drogę leśną. Dalszy ciąg naszej trasy prowadzić będzie przez duży kompleks Lasów Namyślińskich, największy kompleks leśny w okolicach Kostrzyna. Choć w mijanych drzewostanach dominuje sosna, spotkamy też fragmenty lasów dębowych, jakie niegdyś dominowały na tym obszarze, a także pojedyncze stare dęby.
Po 7 km drogi przez las wyjeżdżamy z niego na przejeździe kolejowym w pobliżu leśniczówki Drzewice. Stąd pozostało jeszcze 4 km do widocznego z daleka Kostrzyna.

Zapraszamy w Ujście Warty ! Ta strona jest fragmentem przewodnika turystycznego po Parku Krajobrazowym Ujście Warty

[Ujście Warty - przewodnik turystyczny; strona główna]
[Ujście Warty - strona główna serwisu]
[Lubuski Klub Przyrodników - strona główna]