[Więcej o sprawie doskonalenia rozporządzeń o ochronie gatunkowej i ochronie siedlisk >>]
Propozycja modyfikacji prawnego systemu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych
opracowana przez Lubuski Klub Przyrodników

5 stycznia 2002


Zgodnie z zapisami zawartymi w znowelizowanej rok temu Ustawie o Ochronie Przyrody, od 2001 r. wprowadzono w Polsce ochronę wybranych rodzajów siedlisk przyrodniczych. Ich lista została określona w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z września 2001 r.
Ochrona wybranych siedlisk przyrodniczych jest w naszej opinii bardzo ważnym narzędziem dla skutecznej ochrony różnorodności biologicznej. Skuteczność ochrony przyrody w Polsce może w dużej mierze zależeć od praktyki zastosowania ochrony siedlisk.
Dotychczasowy zapis Art 35a Ustawy o ochronie przyrody budzi tymczasem wątpliwości. Zgodnie z jego dosłowną treścią, oznacza on wymóg obejmowania szczególnymi formami ochrony przyrody wszystkich płatów chronionych siedlisk przyrodniczych, np. wszystkich płatów gradów lub kwaśnych buczyn; z drugiej strony wymóg tego artykułu może być wypełniony np. przez istnienie obszaru chronionego krajobrazu. Nie ma także obowiązku zachowania płatów chronionych siedlisk w sytuacjach, gdy wymagają one aktywnej ochrony, jak np. murawy kserotermiczne czy łąki.
Naprawienia wymaga także błąd polegający na opuszczeniu w tekście rozporządzenia określającego rodzaje siedlisk przyrodniczych podlegających ochronie żyznych buczyn niżowych (Galio odorati - Fagetum), które są siedliskiem ujętym w Załączniku I Dyrektywy Habitatowej.
W związku z powyższym pozwalamy sobie złożyć na Pana ręce do ewentualnego wykorzystania propozycję ulepszenia prawnych mechanizmów ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych, opracowaną przez naszych specjalistów. Na propozycję tę składają się:

1. Propozycja zmiany rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie określenia rodzajów siedlisk przyrodniczych podlegających ochronie.
Propozycja ta uzupełnia listę siedlisk chronionych o niesłusznie pominięte na niej żyzne buczyny niżowe (biotop Natura 2000 kod 9130) oraz poprawia kilka niejasności w tekście. Proponujemy także dodanie do listy: torfowisk soligenicznych z roślinnością mechowiskową (odpowiadają biotopowi 7160 Natura 2000 chociaż w załączniku Dyrektywy habitatowej jest on określony jako "skandynawski") a także torfowisk niskich z roslinnością torfotwórczą (Polska jest krajem torfowisk niskich, w naszym kraju są one silnie zróżnicowane, a przy tym silnie zagrożone)

2.
Propozycja zmiany niektórych ustaw i rozporządzeń w celu skutecznej ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych. Celem tej propozycji jest zapewnienie rzeczywistej i skutecznej ochrony wskazanych siedlisk przyrodniczych przy użyciu mechanizmów prawnych ochrony przyrody i zagospodarowania przestrzennego.

3. Propozycja ujęcia zagadnień ochrony siedlisk przyrodniczych w lasach w aktach normalizacji wewnętrznej Lasów Państwowych. Propozycję te złożyliśmy jesienią ub. roku na ręce Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, tu zamieszczamy ją jako przykład postulowanego przez nas praktycznego uregulowania tego zagadnienia w bieżącej działalności gospodarczej.


[Więcej o sprawie doskonalenia rozporządzeń o ochronie gatunkowej i ochronie siedlisk >>]