Przegląd Wydawnictw z zakresu ochrony przyrody
w serwisie Lubuskiego Klubu Przyrodników

[Strona główna LKP]
[Strona główna Przeglądu Wydawnictw]
[Księgarnia internetowa LKP]
[Inne księgarnie internetowe]

A. Nowak (red.) Ostoje przyrody Natura 2000 w województwie opolskim (koncepcja regionalna). Prace Opolskiego Tow. Przyjac. Nauk, Zeszyt specjalny. Opole 2001

Rozmiar: 6149 bajtówAutorska koncepcja sieci Natura 2000 w województwie opolskim, opracowana przez zespół pod kierunkiem wojewódzkiego konserwatora przyrody. W części wstępnej Zwięźle acz wyczerpująco omówiono, co to jest sieć Natura 2000, po co jest tworzona, czym różni się np. od Econetu i jak powinna funkcjonować. Precyzyjnie omówiono metodykę wyznaczania i delimitacji obszarów, co dotychczas było słabą stroną prac nad "Naturą". Przedstawiona koncepcja ma charakter polemiczny wobec 'ogólnokrajowej" wstępnej koncepcji dr Baranowskiego, wykazując w niej istotne nieścisłości i braki.

Zasadnicza część książki to katalog 15 (wobec 9 proponowanych we "wstępnej koncepcji krajowej") proponowanych ostoi Natura 2000 na Opolszczyźnie, zawierający wyczerpujące ich omówienie wg schematu: lokalizacja - powierzchnia - położenie fizyczno-geograficzne - typy krajobrazu naturalnego - charakterystyka fizyczno-geograficzna - ważniejsze walory abiotyczne - podstawowe zagrożenia - obszarowe formy ochrony przyrody - dominujący typ użytkowania gruntów - walory biotyczne (wykaz stanowisk gatunków z załączników Dyrektywy habitatowej i Konwencji Berneńskiej oraz chronionych, rzadkich i ginących) - zbiorowiska roślinne (z załącznika I Dyrektywy, proponowane do dodania przez Polskę, z Czerwonej Listy Górnego Śląska) - zwierzęta (stanowiska gatunków z Dyrektywy Habitatowej i Ptasiej). Na końcu ksiązki zamieszczono mapy ostoi (niestety bez podania skali).

Jest to modelowe opracowanie fragmentu sieci Natura 2000, proponujące w dodatku spójne podejście metodyczne. Wzór do nasladowania dla Wojewódzkich Zespołów Roboczych w pozostałych województwach. Jedyną wątpliwość budzi wykorzystywanie dat florystycznych z początków XX wieku, bez sprawdzenia czy cytowane stanowiska nadal istnieją.