Przegląd Wydawnictw z zakresu ochrony przyrody
w serwisie Lubuskiego Klubu Przyrodników

[Strona główna LKP]
[Strona główna Przeglądu Wydawnictw]
[Księgarnia internetowa LKP]
[Inne księgarnie internetowe]

Rozmiar: 12461 bajtów

Materiały do monografii przyrodniczej regionu gdańskiego

Od kilku lat większośc gromadzonych w Polsce informacji przyrodniczych gromadzona jest podczas prac nad planami ochrony róznych obiektów. Ponieważ najczęsciej plany takie pozostają w maszynopisie, mamy obecnie w kraju do czynienia ze stosunkowo dobrym rozpoznaniem przyrody obiektów i obszarów chronionych, ukrytym jednak w szufladach wojewódzkich konserwatórów przyrody...

Od dziesięciu lat intensywnie rozwija się w Polsce sztuka planowania ochrony przyrody. Aby jednak rozwijać się mogła bez przeszkód, konieczna jest wymiana informacji między planistami i wzajemne "podpatrywanie" poszczególnych rozwiązań. I to bywa trudne, jeżeli plany pozostają w maszynopisach.

Gdańska seria wydawnicza jest unikatową w Polsce próbą przełamania tej bariery. Treścią kolejnych tomów są plany ochrony (zarówno monograficzne części dokumentacyjne, jak i rozwiązania planistyczne) poszczególnych obiektów województwa pomorskiego. Tym wazniejsze to, że Gdańsk słynie w Polsce z robienia planów postawionych na wysokim poziomie. Planowania ochrony parków krajobrazowych od gdańskich planistów uczyć się może cała reszta Polski (a już urzędnicy Ministerstwa Środowiska szczególnie powinni, jak wskazują opracowwane przez nich projekty rozporządzeń o planach ochrony). Kolejne tomy serii przedstawiają:
  • Tom I: Monografie rezerwatów przyrody; Kępa Redłowska, Beka, Ptasi Raj
  • Tomem II gdańszczanie nie zechcieli się z nami podzielić
  • Tom III: Nadmorski Park Krajobrazowy
  • Tom IV: Wdzydzki Park Krajobrazowy
  • Tom V: Park Krajobrazowy "Dolina Słupii"
  • Tom VI: Trójmiejski Park Krajobrazowy
  • Tom VII: Park Krajobrazowy "Mierzeja Wiślana"