Przegląd Wydawnictw z zakresu ochrony przyrody
w serwisie Klubu Przyrodników

[Strona główna Klubu Przyrodników]
[Strona główna Przeglądu Wydawnictw]
[Księgarnia internetowa Klubu Przyrodników]
[Inne księgarnie internetowe]

Rozmiar: 38303 bajtówDylematy ochrony czynnej w parkach narodowych. Materiały z konferencji w Osowcu, 17-18.06.2004.

Materiały z seminarium, jakie odbyło się w Biebrzańskim Parku Narodowym i było połączone z posiedzeniem PROP. Zawiera artykuły:
  • A. Grzywacza - Problemy wypełniania przez parki narodowe zadań oraz potrzeb i oczekiwań społecznych - "potrzebna jest nowa filozofia, założenia ideowe ochrony przyrody, dostosowanie celów i motywów funkcjonowania parków narodowych do warunków współczesnych, w tym nowych potrzeb i oczekiwań społecznych"
  • A. Sieńki (Biebrzański PN)- Dylematy ochrony czynnej lądowych ekosystemów nieleśnych - "Do roku 2013 powinien zostać osiągnięty efekt w postaci odtworzenia i utrzymywania 21,5 tys ha łąk bagiennych nad Biebrzą."
  • J. Popiela (Białowieski PN) - Dylematy ochrony czynnej w ekosystemach leśnych parków narodowych - "... problem ortodoksyjnych organizacji pozarządowych wykluczającyh wręcz wszelką ingerencję w ekosystemach leśnych, nie dopuszczających czynnej ochrony przyrody przypominającej choćby w najmniejszym stopniu zabiegi stosowane w lasach gospodarczych ... problem płytkości lokalnego rynku drewna, które nie jest w stanie zagospodarować pojawiających się okresowo nadwyżek drewna świerkowego..."
  • A. Bielatki (Narwiański PN) - Problemy ochrony czynnej ekosystemów wodnych w parkach narodowych - "Systematycznie pogłębiający się negatywny wpływ zbiornika zaporowego Siamanówka, oddalonego o ok. 90km, spowodował płynące z wielu środowisk społecznych obawy o przyszłość rzeki jako ekosystemu"
  • Z. Szkirucia - Problemy gospodarki przestrzennej i ochrony krajobrazu w parkach narodowych - "Największym zagrożeniem, którego do tej pory nie potrafimy wyeliminować, jest urbanizacja przestrzeni..."